Reklama

Ziemia z mogiły Norwida na Wawelu

"Królom był równy"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"74 lata minęły od chwili, gdy Krypta Wieszczów przyjęła prochy Juliusza Słowackiego. Dziś, w 180. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida, Naród przyjmuje symboliczne prochy do Krypty Wieszczów w Wawelskiej Katedrze Królów, bo królom był podobny" - powiedział metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski na rozpoczęcie uroczystej Eucharystii za spokój duszy śp. Cypriana Norwida, po której nastąpiło złożenie ziemi z grobu Poety w Krypcie Katedry Wawelskiej.
Piętnaście minut przed dwunastą 24 września br. nad Krakowem rozległ się potężny głos "Zygmunta". W ten sposób królewski dzwon zapowiedział uroczystość złożenia symbolicznych prochów czwartego Wieszcza na Wawelu. Cyprian Kamil Norwid zmarł przed 118 laty w Paryżu, w Przytułku św. Kazimierza, w opuszczeniu i zapomnieniu, i został pochowany w zbiorowej mogile dla bezdomnych na cmentarzu Montmorency. Wśród wielu, którzy zabiegali o to, by prochy Norwida spoczęły obok Mickiewicza i Słowackiego, był m.in. Leszek Talko - prezes Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu oraz Michał Kawecki, który przywiózł urnę do Polski. Nie można było przenieść na Wawel szczątków Poety, dlatego do urny zamiast jego doczesnych prochów pobrano ziemię z mogiły, w której został pochowany. Urna została poświęcona przez Ojca Świętego w Watykanie i przywieziona do Krakowa. Uroczystości w Katedrze na Wawelu, połączone z sesją naukową, odbyły się w ramach festiwalu naukowo-artystycznego: Norwid Bezdomny, zorganizowanego przez Instytut Dziedzictwa Narodowego, pod patronatem premiera Jerzego Buzka, który na Wawel przybył z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Andrzejem Zielińskim.
Uroczystą Mszę św. za spokój duszy C. K. Norwida Metropolita krakowski koncelebrował wraz z bp. Kazimierzem Nyczem, bp. Tadeuszem Pieronkiem oraz ks. inf. Stanisławem Małysiakiem - duszpasterzem środowisk kombatanckich. Po Mszy św. Tadeusz Malak odczytał przesłanie Ojca Świętego wygłoszone w Watykanie 30 czerwca br., będące hołdem złożonym wielkiemu polskiemu Poecie. (Słowa papieskie drukujemy na stronie 13.).
Papież osobiście podziękował Poecie za jego dzieło: " Chciałem rzetelnie spłacić mój osobisty dług wdzięczności dla Poety, z którego dziełem łączy mnie bliska duchowa zażyłość datująca się od lat gimnazjalnych. Podczas okupacji niemieckiej myśli Norwida podtrzymywały naszą nadzieję pokładaną w Bogu, a w okresie niesprawiedliwości i pogardy, z jaką system komunistyczny traktował człowieka, pomagały nam trwać przy zadanej prawdzie. Godnie żyć. Cyprian Norwid pozostawił dzieło, z którego emanuje światło pozwalające wejść głębiej w prawdę naszego bycia człowiekiem, chrześcijaninem, Europejczykiem, Polakiem".
Po odczytaniu przesłania Ojca Świętego Jana Pawła II inny aktor - Zbigniew Zapasiewicz recytował utwory Poety. Następnie proboszcz Katedry Wawelskiej - ks. inf. Janusz Bielański zaprosił Premiera i gości do krypty. Tam, przy urnie, kard. Macharski odmówił modlitwę za Poetę, a następnie przemówił premier Buzek. Powiedział, że miejsce, w którym się znajdujemy, jest dla Polski i polskiej kultury szczególne, a pochylając się nad urną z ziemią z mogiły Poety korzymy się przed majestatem wielkiego człowieka, który mówił zawsze prawdę, który przekazał prawdy najtrwalsze i nie zabiegał o doczesną popularność ani o doczesne względy. Premier stwierdził także: "Ważna dla Norwida była przyszłość narodu, przyszłość kraju i nasze trwanie. Jeśli dzisiaj pochylamy się nad urną, to wiemy, że taki jest jego przekaz, wielkiego Polaka i patrioty. Niepokorny i wielki... Przestał być bezdomny. Przestał być tułaczem. Czekał na to ponad sto lat. Czekaliśmy na to wszyscy. Pamiętajmy dzisiaj, jeśli zatrwożeni jesteśmy i mamy niepokój w sercu, że i dzisiaj potrafimy w sobie znaleźć dość siły, czerpiąc z jego poezji, czerpiąc z ducha i wielkości tej katedry i czerpiąc z naszej wielkiej wiary, aby iść drogą, którą wybraliśmy, drogą sprawiedliwości, prawdy i lepszego życia w naszej Ojczyźnie".
Po uroczystościach do Krypty Wieszczów ustawiła się długa kolejka tych, którzy chcieli złożyć kwiaty przy symbolicznej mogile czwartego Wieszcza i pomodlić się za jego duszę.
Urnę z ziemią z mogiły C. K. Norwida ustawiono w niszy obok tablicy wmurowanej w krypcie Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego z okazji 110. rocznicy śmierci Cypriana Kamila Norwida. Uroczystość ta odbyła się 23 maja 1993 r. Epitafium, które powstało z inicjatywy Fundacji Towarzystwa Pamięci Narodowej, odlał w brązie artysta Czesław Dźwigaj. On również jest wykonawcą urny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śląskie/ PSP: wiatr zerwał z budynków 15 dachów; ucierpiał jeden z kościołów

2024-06-20 07:20

[ TEMATY ]

nawałnica

PAP/Michał Meissner

Ponad 1100 zdarzeń odnotowali strażacy w woj. śląskim po nawałnicach, które w minionych godzinach przeszły nad regionem. Porywisty wiatr zerwał z budynków 15 dachów, a uszkodził prawie 150. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

Od środowego popołudnia przez woj. śląskie przechodził front burzowy. Opadom deszczu i silnemu wiatrowi gdzieniegdzie towarzyszył także grad. Szczególnie niebezpiecznie było m.in. w okolicach Rybnika, Raciborza czy Częstochowy.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

2024-06-19 16:00

[ TEMATY ]

księża

zmiany personalne

dekrety 2024

Monika Jaworska

Księża otrzymali dekrety

Księża otrzymali dekrety

Prezentujemy zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej.

Proboszczowie/Administratorzy

CZYTAJ DALEJ

Olsztyn: dzień modlitw o uświęcenie kapłanów

2024-06-20 20:25

[ TEMATY ]

Olsztyn

kapłani

Karol Porwich/Niedziela

- Powołanie to sens naszego kapłańskiego życia. Ono zobowiązuje nas do formacji duchowej. Do nieustannego wzrastania w wierze - to słowa abp Józefa Górzyńskiego, którymi rozpoczął Eucharystię w dniu modlitw o uświęcenie kapłanów w archidiecezji warmińskiej. W spotkaniu uczestniczyło ponad dwustu księży.

W Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie zgromadzili się kapłani z archidiecezji warmińskiej, by modlić się za siebie i swoich współbraci w kapłaństwie. Było to jedno z czterech spotkań organizowanych w ciągu roku. - Bóg w powołaniu daje nam łaskę świętości. Tymi spotkaniami dziękujemy za to uświęcenie. Spotykamy się przed Wielkim Postem, przed Adwentem, spotykamy się też w Gietrzwałdzie, bo Matka Boża prosiła podczas objawień o modlitwę za kapłanów, a także spotykamy się w czerwcu - mówił ks. Krzysztof Bielawny, ojciec duchowny kapłanów archidiecezji warmińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję