Reklama

Franciszek

Papież: dzięki Livatino wszyscy czujemy się braćmi

Papież Franciszek napisał przedmowę do książki: „Od «męczeństwa za życia» do męczeństwa krwi”, wydanej pod redakcją Vincenzo Bertolone o sędzim Rosario Angelo Livatino, ofierze mafii.

2021-05-04 15:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rosario Livatino

Grzegorz Gałązka

Był on nieustraszonym stróżem sprawiedliwości, przykładnym chrześcijaninem i profesjonalistą, przeciwko któremu mafia kontrolująca terytorium sycylijskie w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia skierowała ostrze nienawiści. W najbliższą niedzielę ten świecki męczennik zostanie w Agrigento, na Sycylii ogłoszony błogosławionym.

Reklama

Ojciec Święty odwołuje się do swoich słów wypowiedzianych w Sali Klementyńskiej w dniu 29 listopada 2019 roku: „Livatino jest przykładem nie tylko dla sędziów, ale dla wszystkich, którzy pracują w dziedzinie prawa: ze względu na spójność między wiarą a zaangażowaniem w pracę, a także ze względu na aktualność jego refleksji. Znaczenie Rosario Livatino jest zadziwiające, ponieważ zrozumiał on zwiastuny tego, co pojawiło się z większą wyrazistością w następnych dziesięcioleciach, nie tylko we Włoszech. Chodziło o uzasadnione wkroczenie sędziego na obszary nie należące do niego, zwłaszcza w sprawach tak zwanych «nowych praw», z wyrokami, które wydają się być związane z zaspokojeniem ciągle nowych dążeń, oderwanych od wszelkich obiektywnych granic”.

Rosaria Angelo Livatina cechowała wiara, która stawała się praktyką sprawiedliwości i dlatego czyniła dobro bliźnim. Pomyślał, że skoro skończył prawo, to najlepiej podjąć się roli sędziego. Bardzo cierpiał z powodu wyroków karnych przeciwko oskarżonym, ponieważ widział, jak wolność, źle interpretowana, łamała zasadę sprawiedliwości. I w tym samym czasie, gdy musiał sądzić według prawa, jako chrześcijanin stawiał sobie problem przebaczenia. Dokonywał codziennie aktu całkowitego i wielkodusznego zawierzenia Bogu swojej działalności. Jest on jasnym punktem odniesienia dla mężczyzn i kobiet dnia dzisiejszego oraz jutrzejszego, zwłaszcza dla tych młodych ludzi, których mafia wciąż kusi do życia pełnego przemocy, korupcji, ucisku i śmierci. „Niech jego męczeńskie świadectwo wiary i sprawiedliwości będzie zasiewem zgody i pokoju społecznego, a także symbolem potrzeby odczuwania i bycia braćmi dla wszystkich, a nie rywalami lub wrogami” – napisał Franciszek.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Włoski sędzia zamordowany przez mafię będzie beatyfikowany

[ TEMATY ]

Rosario Livatino

facebook.com/RisarioLivatino

Włoski sędzia Rosario Livatino, zamordowany w wieku 37 lat przez sycylijską mafię, zostanie beatyfikowany. Papież Franciszek uznał jego męczeństwo - poinformował we wtorek Watykan.

Dekret dotyczący procesu beatyfikacyjnego włoskiego sędziego był jednym z kilku zaaprobowanych przez papieża podczas audiencji dla prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Marcello Semeraro.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież ustanowił świecką posługę katechety

2021-05-11 11:37

[ TEMATY ]

Franciszek

katecheta

BOŻENA SZTAJNER

Na mocy Listu apostolskiego w formie Motu proprio Antiquum ministerium Ojciec Święty ustanowił w całym Kościele posługę katechety. Będą ją pełniły osoby świeckie o głębokiej wierze i ludzkiej dojrzałości, według potrzeb duszpasterskich rozeznanych przez ordynariusza miejsca, wykonując ją w sposób świecki, zgodnie z naturą tej posługi.

LIST APOSTOLSKI W FORMIE „MOTU PROPRIO” PAPIEŻA FRANCISZKA Antiquum ministerium W KTÓRYM USTANAWIA POSŁUGĘ KATECHETY

CZYTAJ DALEJ

Para prezydencka w liście do pielęgniarek i położnych: chcemy z całego serca podziękować za służbę

2021-05-12 14:51

[ TEMATY ]

pielęgniarka

Andrzej Duda

para prezydencka

położna

Agata Kornhauser‑Duda

Grzegorz Jakubowski KPRP/prezydent.pl

Chcemy z całego serca podziękować za służbę w ostatnim roku, gdy przyszło nam mierzyć się z nieznanymi wcześniej wyzwaniami związanymi z pandemią koronawirusa - napisała para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda w liście z okazji Dnia Położnej i Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki.

Jak poinformowano w środę na stronie internetowej KPRP, szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych odczytała list pary prezydenckiej podczas wirtualnego spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki oraz Dnia Położnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję