Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Obchody 100. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia

21 października br. w siedzibie Polskiej Misji Duszpasterskiej w USA - w kościele Trójcy Świętej w Chicago biskup łomżyński Stanisław Stefanek przewodniczył Mszy św. o rychłe wyniesienie na ołtarze kard. Stefana Wyszyńskiego, w 100. rocznicę jego urodzin. Podczas Eucharystii modlono się także o pokój na świecie. Koncelebrował m.in. polonijny biskup pomocniczy archidiecezji Chicago Tadeusz Jakubowski.
W wygłoszonym kazaniu bp Stefanek celebrans mówił o wielkości Prymasa Tysiąclecia i jego autorytecie, który rodził się z miłości do Kościoła i Ojczyzny w synowskim oddaniu i posłudze Matce Najświętszej z Jasnej Góry. "Polonia musi pomóc Ameryce wyjść z lęku, zapalić światło nadziei, a to jest jedno jedyne źródło, które Polacy przywieźli z Polski: przywiązanie do Matki Najświętszej, wielką tradycję wspólnoty chrześcijańskiej, wzajemnej solidarności i miłości do Ojczyzny - zarówno Polski, jak i tej, w której przypadło nam żyć, do Stanów Zjednoczonych Ameryki" - stwierdził Kaznodzieja.
Po południu odbył się bankiet w salach Białego Orła w Niles, IL. Cały dochód z tego przyjęcia przeznaczono na budowę Domu Pamięci Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie, w którym mieścić się będą muzeum, kaplica, sala spotkań i biblioteka. Na spotkanie licznie przybyła Polonia, nowy konsul generalny RP Franciszek Adamczyk, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Edward Moskal, a także prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce Walter Ozog.
W imieniu Komitetu Obchodów Roku Kardynała Wyszyńskiego i Kręgu Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia bp Stefanek wręczył albumy Droga Życia - o kard. Wyszyńskim. Otrzymali je m.in.: dyrektor Polskiej Misji Trójcy Świętej w Chicago - ks. Władysław Gowin, Edward Moskal oraz przemysłowiec i fundator pomnika Kardynała Wyszyńskiego na Jasnej Górze - Czesław Sawko, a także piszący te słowa, będący rzecznikiem Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w Stanach Zjednoczonych. Na zakończenie odśpiewano pieśni Boże, coś Polskę i God Bless America.
Podczas swego pobytu w Chicago w ramach obchodów na tym terenie Roku Kardynała Wyszyńskiego bp Stanisław Stefanek odprawił jeszcze Msze św. w parafii św. Pięciu Braci Męczenników i w kościele św. Jacka.

Jan Jaworski - Chicago

Coraz więcej nawróceń na katolicyzm

Pomimo że nowe grupy religijne wyrosłe z tradycji protestanckiej zdobywają wciąż nowych wyznawców, zwłaszcza wśród niewykształconej ludności Ameryki Łacińskiej, od kilku lat notuje się wyraźny "boom" nawróceń na katolicyzm. W ub.r. w Stanach Zjednoczonych 171 tys. dorosłych osób przyjęło katolicyzm. We Francji 9 tys. dorosłych przygotowuje się do chrztu. Według różnych źródeł, w ostatnim czasie prawie 300 duchownych anglikańskich, w tym 3 biskupów, pojednało się z Rzymem. Uczyniło to również 500 amerykańskich pastorów protestanckich.
Biorąc pod uwagę ten fenomen, stowarzyszenie apostolskie " Miles Iesu" organizuje międzynarodowe kongresy osób nawróconych na katolicyzm pod hasłem "Droga do Rzymu". Początek tej inicjatywie dał były anglikański biskup Londynu Leonard, który przeszedł na katolicyzm. Piąte takie spotkanie rozpocznie się 2 listopada br. w Madrycie.

140 dzieci zginęło podczas intifady

W ciągu 12 miesięcy palestyńskiego powstania - intifady z rąk izraelskich zginęło 140 dzieci palestyńskich poniżej 18. roku życia - stwierdza raport Palestyńskiej Organizacji Praw Człowieka. Wynika z niego ponadto, że w grupie wiekowej do 15 lat jest 59 dziecięcych ofiar, a między 15. a 18. rokiem życia - 81.
Ogółem w czasie intifady zginęło dotychczas ponad 600 Palestyńczyków. Natomiast wśród kilku tysięcy rannych znajdują się także setki palestyńskich dzieci i młodzieży.
Ta dramatyczna statystyka ukazuje ogrom tragedii obecnego konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Raport Organizacji stwierdza ponadto, że większość poległych i rannych dzieci nie uczestniczyła aktywnie w działaniach powstańczych (w zamieszkach na barykadach, w punktach kontroli na granicach i szosach czy demonstracjach) ale padła ofiarą zbrojnych zachowań izraelskich żołnierzy bądź osadników żydowskich.
Według raportu, postawa izraelskich żołnierzy i sił bezpieczeństwa wobec palestyńskich dzieci i młodzieży łamie prawa dzieci, chronione prawem międzynarodowym i rezolucjami ONZ.

Reklama

Zagrożenie fanatyzmem

"Międzynarodowego terroryzmu nie pokona się bombami. Lepiej byłoby za pieniądze wydane na naloty zacząć budowę szpitali w Afganistanie" - uważa abp John Onaiyekan, przewodniczący Konferencji Biskupów Nigerii.
W rozmowie z agencją "Fides" abp Onaiyekan powiedział m.in., że "w obecnej sytuacji pojawia się poważne ryzyko, że terroryzm stanie się czymś normalnym a kamikadze staną się bohaterami". "Jeśli nic nie zrobimy dla sprawiedliwości na świecie, to nie dziwmy się później, że dzieci będą nosiły wizerunki bin Ladena" - stwierdził Arcybiskup. Abp Onaiyekan powiedział także, iż fanatycy tworzą coraz większą międzynarodową siatkę. "Grupy fanatyków z Nigerii są w stałym kontakcie ze swymi kolegami na całym świecie. Otrzymują specjalne materiały, słuchają arabskich programów radiowych, które emitowane są w ich rodzimych językach. Kazania nie są głoszone przez miejscowych duchownych, lecz przez imamów z Egiptu, Libii, Pakistanu i Afganistanu. Wielu z nich studiuje w zagranicznych szkołach, które kultywują fundamentalizm. Następnie wracają do Nigerii, a ich serca zatrute są fundamentalizmem" - powiedział na zakończenie abp Onaiyekan.

FRANCJA

Od blisko roku działa dyskusyjne forum internetowe bp. Jacques Noyer, ordynariusza Amiens. Forum nie tylko umożliwia bezpośrednią dyskusję z biskupem, ale także daje możliwość kontaktu i wymiany zdań między innymi internautami. W ciągu 11 miesięcy funkcjonowania przeprowadzono na stronach bp. Noyer kilka tysięcy rozmów. Najczęściej poruszanymi w ostatnich tygodniach tematami były problemy związane z islamem oraz pytanie o postawę, jaką mają zająć katolicy wobec terroryzmu.
Forum Biskupa Amiens dostępne jest, obok 10 innych, pod adresem internetowym Konferencji Biskupów Francji: www.cef.fr.
Bp Noyer znany jest z tego, że nie może zbyt długo przebywać w swoim pałacu biskupim, lecz objeżdża, sam kierując samochodem, całą diecezję, zatrzymując się kolejno, bez uprzedzenia w parafiach. Przejął również inicjatywę swego poprzednika i organizuje doroczną modlitwę międzyreligijną, która odbywa się w synagodze lub przed frontonem katedry w Amiens.

WIETNAM

Wietnamski duchowny katolicki - o. Tadeo Nguyen Van Lyn został skazany na 15 lat więzienia. Wiadomość podała tamtejsza prasa. Kapłan trafił do więzienia 17 maja br. w miejscowości Hue w środkowym Wietnamie za to, że opuścił areszt domowy. Policja zabraniała mu wówczas opuszczania diecezji i odprawiania Mszy św. Kapłan oznajmił, że "jeśli w Wietnamie naprawdę jest wolność religijna, jak twierdzą władze, to siły porządkowe nie powinny mu przeszkadzać w wypełnianiu kapłańskich obowiązków" .
Areszt domowy na wietnamskiego Kapłana nałożono po tym, jak wystosował list do rządu Stanów Zjednoczonych, by nie ratyfikował układu handlowego z Wietnamem, dopóki w jego kraju nie będą przestrzegane prawa człowieka.

UZBEKISTAN

Muzyka i kultura wspomagają pracę misyjną w Uzbekistanie - powiedział w wywiadzie dla agencji "Fides" prowadzący missio sui iuris w tym kraju - o. Krzysztof Kukułka. Polski franciszkanin przypomniał, że "ewangelizację prowadzi się przede wszystkim przez kulturę". Jego zdaniem, dzięki zainteresowaniu kulturą zachodnią wśród Uzbeków księża, zakonnicy i zakonnice pracujący w Uzbekistanie mają bardzo dobry kontakt z młodzieżą i dziećmi. W stacjach misyjnych księża organizują spotkania z ludźmi kultury. Wspólnie modlą się, wyjaśniając przy tym zasady wiary chrześcijańskiej. W świątyniach organizowane są koncerty, wystawy. Kościół prowadzi również działalność wydawniczą.

KENIA

Kościół katolicki w Kenii wyśle w najbliższym czasie 12 misjonarzy do pracy ewangelizacyjnej w Korei Południowej, Gwinei Bissau, Tanzanii i Kolumbii. Uroczystość rozesłania 8 kapłanów, 2 braci i 2 sióstr zakonnych odbyła się podczas Mszy św., której w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Nairobi przewodniczył konsekrowany niedawno biskup Virgilio Pante z Maralalu. Uroczystość stanowiła jednocześnie liturgiczne zakończenie obchodów 100-lecia istnienia Zgromadzenia Misji od Matki Bożej Pocieszenia.
Tę misyjną wspólnotę zakonną założył w 1901 r. włoski kapłan - bł. Józef Allamano w Turynie, a pierwsi jej członkowie przybyli do Kenii już w rok później, rozpoczynając oficjalnie swą posługę duszpasterską w Kikuyu. Dzięki ich działalności w tym afrykańskim kraju powstało 8 nowych diecezji, z których pierwszą była Nyeri ( obecnie jest archidiecezją), a ostatnią, jak na razie, jest Maralal.

JEDNYM ZDANIEM

Kandydaturę rzymskiej Wspólnoty św. Idziego do Pokojowej Nagrody Nobla wysunęły władze samorządowe stołecznego regionu Lacjum. Wystąpią one niebawem do rządu o oficjalne zgłoszenie jej do Komitetu Noblowskiego w Oslo.

"Młodzi Pakistańczycy proszą o modlitwę o pokój" - podała ekumeniczna Wspólnota z TaizeM we Francji, po odebraniu próśb kierowanych do wspólnoty przez internet.

W świątyni Chrystusa Zbawiciela w Moskwie odbyła się żałobna liturgia i panichida (modlitwy za zmarłych) za dusze ofiar zamachów terrorystycznych w USA. Odprawił ją kierownik Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita sołniecznogorski Sergiusz. Na uroczystość przybyli m.in. przedstawiciele Ambasady Amerykańskiej w Moskwie.

"W Rosji w dalszym ciągu nie ma pełnej wolności sumienia i wyznania, chociaż sytuacja pod tym względem jest obecnie dużo lepsza niż dawniej" - do takiego wniosku doszli członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy po rozmowach w Moskwie ze zwierzchnikami wspólnot i organizacji religijnych tego kraju.

Kościół katolicki w Angoli potępił uprowadzenie w wiosce Kiluange w powiecie Golungo Alto na północy kraju 16 dzieci i kilkorga ich rodziców w czasie, gdy uczestniczyli w nabożeństwie ekumenicznym w miejscowym kościele katolickim.

Rozpoczęła się druga faza operacji antyterrorystycznej: amerykańscy komandosi wylądowali w Afganistanie. Prezydent G.W. Bush uzyskał deklarację solidarności w wojnie z terroryzmem od obradujących na szczycie w Szanghaju przywódców państw Azji i Pacyfiku. Swoją solidarność z USA potwierdzili również, podczas szczytu w Gandawie, przywódcy krajów Unii Europejskiej.

Na dożywocie skazał sąd w Nowym Jorku organizatorów zamachów na Ambasady USA w Afryce 3 lata temu. To pierwsi członkowie al-Kaidy, którzy trafią do więzienia.

We wszystkich amerykańskich elektrowniach jądrowych - po raz pierwszy w historii energetyki jądrowej - wprowadzono stan najwyższego pogotowia, tzw. poziom 3.

Strach przed wąglikiem, którego bakterie rozsyłane są pocztą, sprawił, że w urzędach pocztowych w świecie zastosowano szczególne środki ostrożności. Pracownicy sortowni listów i przesyłek pocztowych pracują w specjalnych strojach ochronnych. Tymczasem przybywa ofiar wąglika w USA; zanotowano też pierwszy przypadek wysłania listu z wąglikiem poza USA - w Kenii.

Rosja zaoferowała USA swoją pomoc w walce z wąglikiem. Co roku w Rosji od 10 do 20 osób zostaje zarażonych wąglikiem.

Komunistyczne władze Kuby zaprotestowały stanowczo przeciwko zapowiedzianemu przez prezydenta Rosji Władimira Putina zamknięciu bazy nasłuchu elektronicznego na przedmieściach Hawany, nazywanego ostatnim postsowieckim reliktem zimnej wojny.

Władze Pakistanu oznajmiły, że zamykają granicę z Afganistanem. Według informacji Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, granicę afgańsko-pakistańską przekraczało dotąd dziennie ponad 3,5 tys. osób.

Izrael kontynuuje akcję odwetową za zabicie ministra turystyki Rehawama Zeewiego: Betlejem znalazło się w pierścieniu blokady armii izraelskiej, a na ulicach miasta zabito wielu Palestyńczyków. Z ostrym protestem wobec okupacji Betlejem wystąpili zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej. Międzynarodowa chrześcijańska organizacja obrony praw człowieka "Christian Solidarity International" ( CSI) z siedzibą w Zurichu poinformowała, że w Sudanie uwolniono ponad 4 tys. niewolników. Uwolnione kobiety i dzieci zostały wzięte do niewoli podczas starć wojsk sudańskich na południu kraju z oddziałami chrześcijan i wyznawców lokalnych religii animistycznych

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

2020-01-22 07:41

[ TEMATY ]

apel

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Dosyć obrażania papieża Franciszka ze strony katolików” – zaapelował w swoim wpisie internetowym ks. dr Przemysław Sawa, ewangelizator i przełożony Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej. Misjonarz miłosierdzia wezwał jednocześnie krytyków Ojca Świętego, „aby się nawrócili i przestali czynić zamęt”.

Jak zaznaczył w swoim facebookowym tekście wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, papież Franciszek jest człowiekiem Jezusa, modlitwy, Bożego Słowa i rozeznawania.

„Nie boi się stawiać trudnych spraw. Widzę w nim ewangelizatora, który szuka sposobu, aby zanieść Ewangelię współczesnemu człowiekowi. Widzę pasterza, który chce, aby wielu ludzi wróciło do sakramentów, do Pana, do Kościoła. Ojciec Święty Franciszek - skromny, naturalny, odważny” – zauważył duszpasterz i wskazał, że papież ten jest dla niego „wzorem człowieka kochającego Jezusa, bliźniego i Kościół”.

Wykładowca akademicki podkreślił, że nauczanie Franciszka wyrasta z niezgody na „ziemską wielkość Kościoła, butę wierzących, konserwowanie przestarzałych form, które już dziś życia nie dają”. „Jest natomiast zgoda na Jezusa, Ewangelię i prawdziwą miłość. Nie ma to nic wspólnego z liberalizmem, ale jest naśladowaniem gestu Chrystusa.

Nie rozumieją tego w Kościele ci, którzy widzą Ewangelię tylko przez pryzmat Tradycji i przeszłości. Oczywiście, Tradycja Kościoła jest ważna, ale tradycje, dotychczasowe rozwiązania, a nawet poglądy, niejednokrotnie także w zakresie teologii, mogą się zmieniać, a często muszą się zmieniać” – stwierdził kapłan diecezji bielsko-żywieckiej.

W opinii rekolekcjonisty, papież denerwuje tych, którzy marzą o wielkości Kościoła, żyją resentymentem przeszłości i iluzją. „Oni nie czytali Biblii, wiarę znali tylko z kazań, a mszy słuchali, choć nie rozumieli, zamiast uczestniczyć aktywnie, jak to było w starożytności i do czego na szczęście wrócił Sobór Watykański II oraz reforma liturgiczna za św. Pawła VI” – dodał i zwrócił uwagę, że drogą do odrodzenia wiary nie jest powrót do „starego Kościoła”, ale „przyjęcie Jezusa jako Pana, codzienne karmienie się Słowem Bożym, radość z celebracji Eucharystii, która nie tylko jest ofiarą, ale także ucztą, radość z ewangelizowania, doświadczenie żywej wspólnoty chrześcijan oraz wychodzenie na peryferie”.

„To jest Ewangelia. I tylko taki Kościół, widzący Piotra w biskupie Rzymu i apostoła w biskupie diecezjalnym może dać świadectwo tego, że Jezus żyje i warto z Nim być. Przy jednoczesnym otwarciu na współpracę z chrześcijanami niekatolikami, którzy też żyją z Jezusem” – wezwał, podając przykłady osób dopatrujących się zamętu w Kościele, oskarżających papieża o herezję.Ks. Sawa zachęcił do podjęcia modlitwy do Ducha Świętego za papieża oraz ofiarowania za Franciszka jednego wyrzeczenia w tygodniu.

„Dosyć obrażania papieża ze strony katolików. Wzywam tych wszystkich występujących przeciwko papieżowi, aby się nawrócili i przestali czynić zamęt” – powtórzył. Zarazem zaprosił, także chrześcijan z innych denominacji, do dania „wspólnego świadectwa miłości do Jezusa i Kościoła”.„A czytając różne teksty i oglądając nagrania, w których znieważa się Ojca Świętego oraz dokonuje się apoteozy przeszłości, dawajmy jasne świadectwo naszego przywiązania do Ewangelii, Kościoła i Franciszka. Tego Kościół potrzebuje” – zakończył ewangelizator.

CZYTAJ DALEJ

Indie: profanacja Najświętszego Sakramentu

2020-01-22 20:42

[ TEMATY ]

profanacja

Najświętszy Sakrement

Indie

davideucaristia/pixabay.com

W kościele św. Franciszka z Asyżu w Bengaluru – stolicy stanu Karnataka w południowo-zachodnich Indich, doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Konsekrowane hostie zostały rozrzucone po posadzce. „Jestem zaszokowany i przepełniony bólem” – powiedział metropolita tamtejszej archidiecezji abp Peter Machado na wieść o tym wydarzeniu.

Sprawcy tego czynu nie ukradli nic z kościoła, stąd przypuszcza się, że chodziło im o zniszczenie świątyni i jej profanację. Arcybiskup wezwał wszystkich wiernych do zadośćuczynienia i najbliższy piątek 24 stycznia wyznaczył w archidiecezji dniem szczególnej adoracji, uwielbienia i przepraszania Jezusa eucharystycznego za popełniony czyn.

„Proszę wszystkich proboszczów i kapelanów, aby przez cały dzień w kościołach był wystawiony Najświętszy Sakrament, aby wszyscy wierni mogli się przed Nim pomodlić” – zaapelował hierarcha.

Zachęcił także do modlitwy w intencji sprawców tego haniebnego czynu, który obraża uczucia religijne wszystkich katolików.

Jedna z organizacji indyjskich zajmujących się obroną praw chrześcijan w tym kraju (United Christian Forum Human Rights – UCFHR) podała przy okazji, że w pierwszych dziewiętnastu dniach stycznia tego roku doszło już do 17 przypadków przemocy wobec chrześcijan. M.in. aresztowano jednego pastora, doszło do kilku aktów przemocy fizycznej oraz w kilku przypadkach zabroniono chrześcijanom spełniania funkcji religijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję