Reklama

USA

Wiadomości ze świata


Niedziela Ogólnopolska 44/2001

Obchody 100. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia

21 października br. w siedzibie Polskiej Misji Duszpasterskiej w USA - w kościele Trójcy Świętej w Chicago biskup łomżyński Stanisław Stefanek przewodniczył Mszy św. o rychłe wyniesienie na ołtarze kard. Stefana Wyszyńskiego, w 100. rocznicę jego urodzin. Podczas Eucharystii modlono się także o pokój na świecie. Koncelebrował m.in. polonijny biskup pomocniczy archidiecezji Chicago Tadeusz Jakubowski.
W wygłoszonym kazaniu bp Stefanek celebrans mówił o wielkości Prymasa Tysiąclecia i jego autorytecie, który rodził się z miłości do Kościoła i Ojczyzny w synowskim oddaniu i posłudze Matce Najświętszej z Jasnej Góry. "Polonia musi pomóc Ameryce wyjść z lęku, zapalić światło nadziei, a to jest jedno jedyne źródło, które Polacy przywieźli z Polski: przywiązanie do Matki Najświętszej, wielką tradycję wspólnoty chrześcijańskiej, wzajemnej solidarności i miłości do Ojczyzny - zarówno Polski, jak i tej, w której przypadło nam żyć, do Stanów Zjednoczonych Ameryki" - stwierdził Kaznodzieja.
Po południu odbył się bankiet w salach Białego Orła w Niles, IL. Cały dochód z tego przyjęcia przeznaczono na budowę Domu Pamięci Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie, w którym mieścić się będą muzeum, kaplica, sala spotkań i biblioteka. Na spotkanie licznie przybyła Polonia, nowy konsul generalny RP Franciszek Adamczyk, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Edward Moskal, a także prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce Walter Ozog.
W imieniu Komitetu Obchodów Roku Kardynała Wyszyńskiego i Kręgu Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia bp Stefanek wręczył albumy Droga Życia - o kard. Wyszyńskim. Otrzymali je m.in.: dyrektor Polskiej Misji Trójcy Świętej w Chicago - ks. Władysław Gowin, Edward Moskal oraz przemysłowiec i fundator pomnika Kardynała Wyszyńskiego na Jasnej Górze - Czesław Sawko, a także piszący te słowa, będący rzecznikiem Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w Stanach Zjednoczonych. Na zakończenie odśpiewano pieśni Boże, coś Polskę i God Bless America.
Podczas swego pobytu w Chicago w ramach obchodów na tym terenie Roku Kardynała Wyszyńskiego bp Stanisław Stefanek odprawił jeszcze Msze św. w parafii św. Pięciu Braci Męczenników i w kościele św. Jacka.

Jan Jaworski - Chicago

Coraz więcej nawróceń na katolicyzm

Pomimo że nowe grupy religijne wyrosłe z tradycji protestanckiej zdobywają wciąż nowych wyznawców, zwłaszcza wśród niewykształconej ludności Ameryki Łacińskiej, od kilku lat notuje się wyraźny "boom" nawróceń na katolicyzm. W ub.r. w Stanach Zjednoczonych 171 tys. dorosłych osób przyjęło katolicyzm. We Francji 9 tys. dorosłych przygotowuje się do chrztu. Według różnych źródeł, w ostatnim czasie prawie 300 duchownych anglikańskich, w tym 3 biskupów, pojednało się z Rzymem. Uczyniło to również 500 amerykańskich pastorów protestanckich.
Biorąc pod uwagę ten fenomen, stowarzyszenie apostolskie " Miles Iesu" organizuje międzynarodowe kongresy osób nawróconych na katolicyzm pod hasłem "Droga do Rzymu". Początek tej inicjatywie dał były anglikański biskup Londynu Leonard, który przeszedł na katolicyzm. Piąte takie spotkanie rozpocznie się 2 listopada br. w Madrycie.

140 dzieci zginęło podczas intifady

W ciągu 12 miesięcy palestyńskiego powstania - intifady z rąk izraelskich zginęło 140 dzieci palestyńskich poniżej 18. roku życia - stwierdza raport Palestyńskiej Organizacji Praw Człowieka. Wynika z niego ponadto, że w grupie wiekowej do 15 lat jest 59 dziecięcych ofiar, a między 15. a 18. rokiem życia - 81.
Ogółem w czasie intifady zginęło dotychczas ponad 600 Palestyńczyków. Natomiast wśród kilku tysięcy rannych znajdują się także setki palestyńskich dzieci i młodzieży.
Ta dramatyczna statystyka ukazuje ogrom tragedii obecnego konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Raport Organizacji stwierdza ponadto, że większość poległych i rannych dzieci nie uczestniczyła aktywnie w działaniach powstańczych (w zamieszkach na barykadach, w punktach kontroli na granicach i szosach czy demonstracjach) ale padła ofiarą zbrojnych zachowań izraelskich żołnierzy bądź osadników żydowskich.
Według raportu, postawa izraelskich żołnierzy i sił bezpieczeństwa wobec palestyńskich dzieci i młodzieży łamie prawa dzieci, chronione prawem międzynarodowym i rezolucjami ONZ.

Reklama

Zagrożenie fanatyzmem

"Międzynarodowego terroryzmu nie pokona się bombami. Lepiej byłoby za pieniądze wydane na naloty zacząć budowę szpitali w Afganistanie" - uważa abp John Onaiyekan, przewodniczący Konferencji Biskupów Nigerii.
W rozmowie z agencją "Fides" abp Onaiyekan powiedział m.in., że "w obecnej sytuacji pojawia się poważne ryzyko, że terroryzm stanie się czymś normalnym a kamikadze staną się bohaterami". "Jeśli nic nie zrobimy dla sprawiedliwości na świecie, to nie dziwmy się później, że dzieci będą nosiły wizerunki bin Ladena" - stwierdził Arcybiskup. Abp Onaiyekan powiedział także, iż fanatycy tworzą coraz większą międzynarodową siatkę. "Grupy fanatyków z Nigerii są w stałym kontakcie ze swymi kolegami na całym świecie. Otrzymują specjalne materiały, słuchają arabskich programów radiowych, które emitowane są w ich rodzimych językach. Kazania nie są głoszone przez miejscowych duchownych, lecz przez imamów z Egiptu, Libii, Pakistanu i Afganistanu. Wielu z nich studiuje w zagranicznych szkołach, które kultywują fundamentalizm. Następnie wracają do Nigerii, a ich serca zatrute są fundamentalizmem" - powiedział na zakończenie abp Onaiyekan.

FRANCJA

Od blisko roku działa dyskusyjne forum internetowe bp. Jacques Noyer, ordynariusza Amiens. Forum nie tylko umożliwia bezpośrednią dyskusję z biskupem, ale także daje możliwość kontaktu i wymiany zdań między innymi internautami. W ciągu 11 miesięcy funkcjonowania przeprowadzono na stronach bp. Noyer kilka tysięcy rozmów. Najczęściej poruszanymi w ostatnich tygodniach tematami były problemy związane z islamem oraz pytanie o postawę, jaką mają zająć katolicy wobec terroryzmu.
Forum Biskupa Amiens dostępne jest, obok 10 innych, pod adresem internetowym Konferencji Biskupów Francji: www.cef.fr.
Bp Noyer znany jest z tego, że nie może zbyt długo przebywać w swoim pałacu biskupim, lecz objeżdża, sam kierując samochodem, całą diecezję, zatrzymując się kolejno, bez uprzedzenia w parafiach. Przejął również inicjatywę swego poprzednika i organizuje doroczną modlitwę międzyreligijną, która odbywa się w synagodze lub przed frontonem katedry w Amiens.

WIETNAM

Wietnamski duchowny katolicki - o. Tadeo Nguyen Van Lyn został skazany na 15 lat więzienia. Wiadomość podała tamtejsza prasa. Kapłan trafił do więzienia 17 maja br. w miejscowości Hue w środkowym Wietnamie za to, że opuścił areszt domowy. Policja zabraniała mu wówczas opuszczania diecezji i odprawiania Mszy św. Kapłan oznajmił, że "jeśli w Wietnamie naprawdę jest wolność religijna, jak twierdzą władze, to siły porządkowe nie powinny mu przeszkadzać w wypełnianiu kapłańskich obowiązków" .
Areszt domowy na wietnamskiego Kapłana nałożono po tym, jak wystosował list do rządu Stanów Zjednoczonych, by nie ratyfikował układu handlowego z Wietnamem, dopóki w jego kraju nie będą przestrzegane prawa człowieka.

UZBEKISTAN

Muzyka i kultura wspomagają pracę misyjną w Uzbekistanie - powiedział w wywiadzie dla agencji "Fides" prowadzący missio sui iuris w tym kraju - o. Krzysztof Kukułka. Polski franciszkanin przypomniał, że "ewangelizację prowadzi się przede wszystkim przez kulturę". Jego zdaniem, dzięki zainteresowaniu kulturą zachodnią wśród Uzbeków księża, zakonnicy i zakonnice pracujący w Uzbekistanie mają bardzo dobry kontakt z młodzieżą i dziećmi. W stacjach misyjnych księża organizują spotkania z ludźmi kultury. Wspólnie modlą się, wyjaśniając przy tym zasady wiary chrześcijańskiej. W świątyniach organizowane są koncerty, wystawy. Kościół prowadzi również działalność wydawniczą.

KENIA

Kościół katolicki w Kenii wyśle w najbliższym czasie 12 misjonarzy do pracy ewangelizacyjnej w Korei Południowej, Gwinei Bissau, Tanzanii i Kolumbii. Uroczystość rozesłania 8 kapłanów, 2 braci i 2 sióstr zakonnych odbyła się podczas Mszy św., której w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Nairobi przewodniczył konsekrowany niedawno biskup Virgilio Pante z Maralalu. Uroczystość stanowiła jednocześnie liturgiczne zakończenie obchodów 100-lecia istnienia Zgromadzenia Misji od Matki Bożej Pocieszenia.
Tę misyjną wspólnotę zakonną założył w 1901 r. włoski kapłan - bł. Józef Allamano w Turynie, a pierwsi jej członkowie przybyli do Kenii już w rok później, rozpoczynając oficjalnie swą posługę duszpasterską w Kikuyu. Dzięki ich działalności w tym afrykańskim kraju powstało 8 nowych diecezji, z których pierwszą była Nyeri ( obecnie jest archidiecezją), a ostatnią, jak na razie, jest Maralal.

JEDNYM ZDANIEM

Kandydaturę rzymskiej Wspólnoty św. Idziego do Pokojowej Nagrody Nobla wysunęły władze samorządowe stołecznego regionu Lacjum. Wystąpią one niebawem do rządu o oficjalne zgłoszenie jej do Komitetu Noblowskiego w Oslo.

"Młodzi Pakistańczycy proszą o modlitwę o pokój" - podała ekumeniczna Wspólnota z TaizeM we Francji, po odebraniu próśb kierowanych do wspólnoty przez internet.

W świątyni Chrystusa Zbawiciela w Moskwie odbyła się żałobna liturgia i panichida (modlitwy za zmarłych) za dusze ofiar zamachów terrorystycznych w USA. Odprawił ją kierownik Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita sołniecznogorski Sergiusz. Na uroczystość przybyli m.in. przedstawiciele Ambasady Amerykańskiej w Moskwie.

"W Rosji w dalszym ciągu nie ma pełnej wolności sumienia i wyznania, chociaż sytuacja pod tym względem jest obecnie dużo lepsza niż dawniej" - do takiego wniosku doszli członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy po rozmowach w Moskwie ze zwierzchnikami wspólnot i organizacji religijnych tego kraju.

Kościół katolicki w Angoli potępił uprowadzenie w wiosce Kiluange w powiecie Golungo Alto na północy kraju 16 dzieci i kilkorga ich rodziców w czasie, gdy uczestniczyli w nabożeństwie ekumenicznym w miejscowym kościele katolickim.

Rozpoczęła się druga faza operacji antyterrorystycznej: amerykańscy komandosi wylądowali w Afganistanie. Prezydent G.W. Bush uzyskał deklarację solidarności w wojnie z terroryzmem od obradujących na szczycie w Szanghaju przywódców państw Azji i Pacyfiku. Swoją solidarność z USA potwierdzili również, podczas szczytu w Gandawie, przywódcy krajów Unii Europejskiej.

Na dożywocie skazał sąd w Nowym Jorku organizatorów zamachów na Ambasady USA w Afryce 3 lata temu. To pierwsi członkowie al-Kaidy, którzy trafią do więzienia.

We wszystkich amerykańskich elektrowniach jądrowych - po raz pierwszy w historii energetyki jądrowej - wprowadzono stan najwyższego pogotowia, tzw. poziom 3.

Strach przed wąglikiem, którego bakterie rozsyłane są pocztą, sprawił, że w urzędach pocztowych w świecie zastosowano szczególne środki ostrożności. Pracownicy sortowni listów i przesyłek pocztowych pracują w specjalnych strojach ochronnych. Tymczasem przybywa ofiar wąglika w USA; zanotowano też pierwszy przypadek wysłania listu z wąglikiem poza USA - w Kenii.

Rosja zaoferowała USA swoją pomoc w walce z wąglikiem. Co roku w Rosji od 10 do 20 osób zostaje zarażonych wąglikiem.

Komunistyczne władze Kuby zaprotestowały stanowczo przeciwko zapowiedzianemu przez prezydenta Rosji Władimira Putina zamknięciu bazy nasłuchu elektronicznego na przedmieściach Hawany, nazywanego ostatnim postsowieckim reliktem zimnej wojny.

Władze Pakistanu oznajmiły, że zamykają granicę z Afganistanem. Według informacji Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, granicę afgańsko-pakistańską przekraczało dotąd dziennie ponad 3,5 tys. osób.

Izrael kontynuuje akcję odwetową za zabicie ministra turystyki Rehawama Zeewiego: Betlejem znalazło się w pierścieniu blokady armii izraelskiej, a na ulicach miasta zabito wielu Palestyńczyków. Z ostrym protestem wobec okupacji Betlejem wystąpili zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej. Międzynarodowa chrześcijańska organizacja obrony praw człowieka "Christian Solidarity International" ( CSI) z siedzibą w Zurichu poinformowała, że w Sudanie uwolniono ponad 4 tys. niewolników. Uwolnione kobiety i dzieci zostały wzięte do niewoli podczas starć wojsk sudańskich na południu kraju z oddziałami chrześcijan i wyznawców lokalnych religii animistycznych

Reklama

Kard. Dziwisz w Sarajewie: Jesteśmy odpowiedzialni za oblicze Kościoła

2019-09-15 14:04

md / Sarajewo (KAI)

Jesteśmy odpowiedzialni za oblicze Kościoła, by jaśniało ono blaskiem świętości, miłości i dobra – mówił w Sarajewie kard. Stanisław Dziwisz. Krakowski metropolita senior przewodniczył Mszy św. w 130. rocznicę konsekracji tamtejszej katedry pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Archidiecezja Krakowska

W homilii wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II przypomniał, że „pasterz z rodu Słowian poszerzał przestrzeń swego serca, aby znalazły w nim miejsce wszystkie, narody, kultury i języki”. - Doświadczałem, jak w jego sercu znalazło szczególne miejsce Sarajewo oraz cała Bośnia i Hercegowina w trudnych, tragicznych latach kończącego się dwudziestego wieku. Możemy powiedzieć, że długi pontyfikat świętego Jana Pawła II został również naznaczony cierpieniem waszego miasta i jego mieszkańców w czasie krwawego zbrojnego konfliktu na Bałkanach – mówił do zgromadzonych w katedrze.

Kard. Dziwisz wyznał, że papież głęboko przeżywał to, co działo się na Bałkanach. - Świadomość ogromu zła i łączącego się z nim cierpienia nie dawała spokoju Ojcu Świętemu. Stąd jego nieustanne wołanie o pokój na waszej ziemi. Stąd jego modlitwa o pokój, w którą angażował cały Kościół – wspominał hierarcha. Dodał, że papież pragnął przybyć do Sarajewa, a także do Belgradu i Zagrzebia, „aby na miejscu przemawiać do ludzkich sumień i z ciepiącymi błagać o pokój Dawcę i Księcia Pokoju – Jezusa Chrystusa”.

Krakowski arcybiskup senior przypomniał, że ten zamiar się nie powiódł, choć wszystko było przygotowane do podróży. - Ale Jan Paweł II się nie poddał. Chciał wysłać mocny sygnał do całego świata, że jest z Sarajewem. Tak więc jego fizyczna nieobecność tutaj stała się szczególną formą duchowej obecności, pamięci i solidarności – opowiadał dawny sekretarz świętego papieża. Przywołał on Mszę św., którą 8 września 1994 r., w tym samym dniu, w którym miał stanąć w sarajewskiej katedrze, papież odprawił na dziedzińcu w Castel Gandolfo wraz z kardynałami i biskupami. Odczytał wtedy po chorwacku homilię, która miał wygłosić w Sarajewie i była ona wielkim wołaniem o pokój w oparciu o modlitwę Ojcze nasz. Kard. Dziwisz podkreślał, że pragnienie Jana Pawła II spełniło się dopiero trzy lata później, 12 i 13 kwietnia 1997 roku. - Ja również noszę w sercu wspomnienie tej krótkiej, ale niezwykłej wizyty Następcy św. Piotra w umęczonym mieście. Jego obecność, jego wypowiedziane tu słowa stały się znakiem nadziei na lepszą przyszłość, na czas odbudowy tego, co zostało zniszczone – mówił.

- Wierzymy głęboko, że Jezus Chrystus cały czas jest obecny w naszych dziejach. On towarzyszy nam na naszych osobistych i zbiorowych drogach prowadzących do wieczności. Nie jesteśmy sami. Jesteśmy w ręku kochającego nas Boga – głosił hierarcha.

- Trzymajmy się Kościoła, który jest wspólnotą uczennic i uczniów Chrystusa – zaapelował, dodając, że do wieczności „nie zmierzamy sami”, ale „we wspólnocie wiary, nadziei i miłością, a tą wspólnota jest właśnie Kościół”. - Wiemy, że jest on często w dzisiejszych czasach krytykowany, kontestowany, ale przecież jest nieodzowny również w dzisiejszym świecie, bo jest kustoszem słowa Bożego i świętych sakramentów. Nie ma Chrystusa bez Kościoła, i nie ma Kościoła bez Chrystusa. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za oblicze Kościoła, by jaśniało ono blaskiem świętości, miłości i dobra – zaznaczył kard. Dziwisz.

Na koniec, odwołując się do wezwania katedry w Sarajewie, podkreślił, że miasto to „potrzebuje Serca Chrystusa, by w Nim odczytywać i rozumieć swoje trudne dzieje, by nie tracić nadziei, by być miastem pojednania i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Parafia w Mokrsku darem od Boga

2019-09-16 13:51

Niedziela 15 września 2019 r. to szczególny dzień w historii zarówno parafii, jak i całej gminy Mokrsko. Tego dnia bowiem wierni, wraz ze swoim proboszczem ks. Zbigniewem Bigajem świętowali 700-lecie parafii oraz 500-lecie parafialnego kościoła. Mszy św przewodniczył metropolita częstochowski abp. Wacław Depo, w koncelebrze z księżmi, związanymi z miejscową parafią, wśród nich był m.in. biskup pomocniczy diecezji legnickiej Marek Mendyk.

Damian Krawczykowski /Niedziela
Zobacz zdjęcia: Mokrsko świętuje

W kościele, który zaliczany jest do zabytków sztuki sakralnej, pojawiło się także wielu dostojnych gości, m.in. przedstawicieli władz parlamentarnych oraz samorządowych. Po zakończeniu Eucharystii odczytany został list, który Premier Mateusz Morawiecki skierował do parafii z okazji jubileuszy.

Ksiądz proboszcz już na samym początku prosił wiernych o gorącą modlitwę w intencji całej społeczności parafialnej, która tego dnia przybyła na uroczystość bardzo licznie i licznie przystąpiła do Komunii św – co pochwalił abp Wacław Depo. Metropolita podziękował także wiernym za troskę o swoją świątynię, jako dar od Boga. Jak powiedział dla „Niedzieli” ks. Bigaj - Ważne dla nas jest nie tylko dbałość o kościół, jako zewnętrzny znak, ale i o wnętrze czyli ten żywy Kościół jakim są ludzie.

Podczas homilii abp Depo przypomniał historię Polski i jej burzliwe losy, które dotknęły także ziemię wieluńską, na której znajduje się parafia. Zaznaczał, że również dziś potrzeba obrony naszej Ojczyzny i ta obrona zaczyna się w pojedynczym sercu. Przekonywał do odpowiedzialności za siebie i za całą społeczność – przez realizowanie zasad Ewangelii w codzienności. Bóg cieszy się z każdego grzesznika. Miłość Chrystusa, która jest większa od grzechu - przypominał metropolita. Przytoczył także przykład problemu walki z katechezą w szkole. Jeśli nie będzie religii to kogo wychowamy? Kościoły staną się muzeami, a religia historycznym przekazem! - stwierdził abp. Depo. Na koniec motywował parafian do trwania przy sakramentach, aby piękna historia parafii w Mokrsku nadal trwała, aby wspólnie obronić to pokolenie, tak bardzo zagrożone powątpiewaniem w Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem