Reklama

Niedziela Małopolska

By odkryć i poznać Drogę Rzymską

    Już w najbliższy czwartek, 13 maja rusza z Krakowa pielgrzymka szlakiem Romea Strata!

archiwum organizatorów

    Zainteresowani mają zbiórkę o godz. 7. rano pod Oknem Papieskim ( przy Franciszkańskiej 3), skąd wyruszą do katedry wawelskiej, gdzie będą uczestniczyć w Mszy św. inaugurującej ich pielgrzymowanie.

    Trzy dni na szlaku

Reklama

    Tego dnia przejdą 23 kilometrową trasę: Wawel – Bulwar Czerwiński – Bulwar Inflancki – Most Marszałka Józefa Piłsudskiego – Sanktuarium św. Józefa na Podgórzu – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach – Uzdrowisko Swoszowice – Lusina (niebieskim szlakiem) – Konary – Mogilany (kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła).A po drodze nawiedzą sanktuaria: św. Józefa, Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Z kolei w piątek wyruszą o 9 z Mogilan, z kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła. Przejdą ponownie 23 kilometrową trasę; Mogilany – Wola Radziszowska – Leńcze (kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła) – Zarzyce Wielkie – Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. A w sobotę pielgrzymowanie rozpoczną od udziału w Mszy św. w Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, skąd wyruszą szlakiem Beskidzkiej Drogi św. Jakuba w kierunku Wadowic, gdzie nawiedzą sanktuaria: Matki Bożej Fatimskiej, św. Józefa i bazylika Ofiarowania NMP.

    Jak podkreśla polski koordynator pielgrzymki, dr Franciszek Mróz, pielgrzymi wracają codziennie rano na pielgrzymi szlak we własnym zakresie ze swych domów. Ponadto, ze względu na pandemię COVID-19, pielgrzymka będzie miała charakter indywidualny, z zachowaniem dystansu społecznego i przestrzeganiem wszystkich zasad reżimu sanitarnego. Pielgrzymów, którzy uczestniczą w pielgrzymowaniu na własna odpowiedzialność prawną, obowiązują w drodze aktualne rygory sanitarne.

    Międzynarodowy projekt

Reklama

    Pielgrzymka szlakiem Romea Strata jest częścią międzynarodowego projektu, który ma na celu odkrycie, odtworzenie i oznakowanie Drogi Rzymskiej - starożytnego szlaku pielgrzymkowego (od Morza Bałtyckiego do Rzymu). Jak zaznaczają organizatorzy, szlak ma duże znaczenie dla wiary i kultury minionych pokoleń. Projekt, który realizuje Stowarzyszenie Europejskiej Drogi Rzymskiej (L’associazioneEuropea Romea Strata AERS), przewiduje odtworzenie szlaku i możliwość pokonania go przez współczesnych pielgrzymów oraz turystów. Droga prowadzi z krajów Europy Środkowo-Wschodniej (tj. Estonii, Łotwy, Litwy) przez kraje Europy Środkowej (Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia) do Wenecji, a następnie - do Rzymu.

    Program pielgrzymki stwarza możliwość poznania Drogi Rzymskiej. W tym roku przewiduje się przebycie 1100 km w ciągu 47 dni (od 13 maja do 28 czerwca 2021 r.). Tegoroczna pielgrzymka szlakiem Romea Strata będzie przebiegać z Krakowa do Aquilei poprzez Republikę Czeską, Austrię i Włochy.W przyszłym roku jest planowany etap włoski od Aquilei do Rzymu, a w roku 2023 - etap północny szlaku; od Morza Bałtyckiego do Velehradu. Pielgrzymka będzie miała formę sztafety, na granicy państwowej delegacje przekażą sobie symbol Drogi Rzymskiej – pałeczkę sztafety.

    Cele AERS

    AERS zostało utworzone w 2018 roku przez 30 członków - fundatorów, pochodzących z krajów leżących na trasie szlaku: z Polski, Republiki Czeskiej, Austrii i Włoch. Celem Stowarzyszenia jest upowszechnienie ogromnego dziedzictwa historycznego, archeologicznego, artystycznego i kulinarnego, związanego z tym starożytnym szlakiem. Fundatorom zależy, aby w przyszłości Romea Strata została wpisana na listę Europejskich Szlaków Kulturowych i uzyskała certyfikat Rady Europy ( takie certyfikaty posiada już np. Droga św. Jakuba i Droga Lombardzka (Via Francigena).

    Doktor Franciszek Mróz informuje, że na ten moment Polskę reprezentują w projekcie: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, gmina Wadowice i miasto Lębork. W imieniu zaangażowanych w realizacje ambitnych zadań zaprasza do współpracy na rzecz współtworzenia oferty szlaku.

2021-05-10 23:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Nitkiewicz: świeccy muszą być obecni także w duszpasterstwie

2021-06-18 15:26

[ TEMATY ]

świeccy

bp Krzysztof Nitkiewicz

Karol Porwich/Niedziela

Zjawisko klerykalizacji świeckich i zeświecczenia duchownych przybiera na sile – ubolewa w rozmowie z KAI bp Krzysztof Nitkiewicz. Biskup sandomierski, który wiele lat pracował w Watykanie i we Włoszech ma nadzieję, na zdecydowanie lepsze wykorzystanie w Polsce potencjału świeckich w duszpasterstwie parafialnym, w tym przygotowaniach do przyjęcia sakramentów.

Tomasz Królak (KAI): Od 12 lat kieruje Ksiądz Biskup diecezją sandomierską, ale ponad 20 przebywał za granicą, z czego większość czasu pracując w Watykanie, głównie w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. Jakie wyzwania, patrząc z takiej perspektywy, wydają się Księdzu najważniejsze dla Kościoła w Polsce?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uroczystości pogrzebowe śp. Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-15 14:26

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

diecezja.pl

O godz. 11:00 w krakowskiej parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej 15 czerwca odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Marii Ryś - Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Mszy Świętej przewodniczył sam arcybiskup wygłaszając do zgromadzonych swoje słowo.

Metropolita Łódzki rozpoczął od wyznania, że mniej więcej dwie godziny po śmierci swojej mamy poprosił Boga, by w tekstach czytań opowiedział życie Jego Mamy swoim słowem. By pokazał, co On mówił Jej życiem i co z Jej życia chce pokazać w czasie dzisiejszej Liturgii.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęła się wizyta kard. Parolina w Meksyku

2021-06-18 20:33

[ TEMATY ]

Meksyk

kard. Pietro Parolin

eKAI/Sputnik/EAST NEWS

sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin

sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin

W czwartek 17 czerwca późnym wieczorem przybył do Meksyku sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Formalnie głównym powodem jego 5-dniowego pobytu w tym kraju jest udzielenie sakry biskupiej ks. Ferminowi Sosa Rodríguezowi 19 bm. mieście Izamal w południowomeksykańskim stanie Jukatan. Tego pochodzącego z tych stron kapłana Franciszek mianował niedawno arcybiskupem, nuncjuszem apostolskim w Papui Nowej Gwinei. Gość z Watykanu spotka się także z miejscowymi biskupami, odprawi Mszę św. ew narodowym sanktuarium maryjnym w Guadalupe i przyjmie go prezydent kraju Andrés Manuel López Obrador.

Na lotnisku stołecznym kardynała powitali abp Rogelio Cabrera López – przewodniczący Konferencji Episkopatu Meksykańskiego i bp Alfonso Miranda – sekretarz generalny tego gremium. Wręczono mu w darze książkę poświęconą 500-leciu ewangelizacji kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję