Reklama

III Radomszczańskie Dni Rodziny

Święta Jadwiga króluje w Radomsku

Powoli, ale mocno wpisują się Radomszczańskie Dni Rodziny w historię miasta i naszej archidiecezji. Już po raz trzeci w dniach od 5 do 16 czerwca Radomsko bardzo intensywnie żyło sprawami wiary i kultury. A wszystkiemu patronowała św. Jadwiga Królowa. W niedzielę 9 czerwca Arcybiskup Metropolita częstochowski poprowadził procesję z relikwiami Patronki miasta i odprawił Mszę św.

Uroczystości rozpoczęły się w kolegiacie św. Lamberta wyjściem procesji z relikwiami Świętej w kierunku parafii św. Jadwigi. Procesja zatrzymywała się przy trzech stacjach. Najpierw przy szpitalu powiatowym Ksiądz Arcybiskup nazwał św. Jadwigę opiekunką cierpiących i ubogich. Przy Urzędzie Miasta nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej nadanie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II honorowego obywatelstwa miasta Radomska. Przy tej stacji Pasterz diecezji wskazał na św. Jadwigę jako wzór sprawiedliwej władzy. Kolejna stacja miała miejsce przy I Liceum Ogólnokształcącym. Św. Jadwiga została tutaj przypomniana jako krzewicielka oświaty i kultury. Procesja zakończyła się w parafii pw. św. Jadwigi Mszą św. koncelebrowaną. W wygłoszonej homilii Ksiądz Arcybiskup wskazał na postać św. Jadwigi jako bardzo aktualny wzór do naśladowania. Wielką troską otaczała Święta kościoły, dlatego uczy nas miłości do każdej świątyni, gdzie króluje Chrystus. O pięknie Radomska - mówił dalej Arcybiskup - świadczą przede wszystkim kościoły i rodziny. Bez nich nie ma prawdziwie mocnych Bogiem wspólnot. Wiedziała o tym dobrze św. Jadwiga, która wiarą, poświęceniem i hojnością w swoim krótkim życiu zaskarbiła sobie miłość Polaków i ich pamięć. Ona też uczy nas modlitwy za rodziny.

Ks. Zdzisław Wójcik

III Radomszczańskie Dni Rodziny

Tegoroczne III Radomszczańskie Dni Rodziny, połączone z uroczystościami ku czci św. Jadwigi Królowej, patronki tego miasta, obfitowały w wiele uroczystości religijnych, kulturalnych i popularno-naukowych. Już pierwszego dnia dla uczniów Publicznego Gimnazjum nr 2 i I Liceum Ogólnokształcącego prelekcję pt. Miłość i odpowiedzialność wygłosił prof. Włodzimierz Fijałkowski. Profesor od wielu lat zajmuje się rozwojem dziecka w jego pierwszej fazie rozwoju. Wykład poprzedziła projekcja filmu Moja droga do prawdy, przedstawiająca działalność naukową prof. Fijałkowskiego. W swoim wystąpieniu mówił o przygotowaniu młodych do życia w rodzinie. Apelował o ochronę życia człowieka, sprzeciwiał się aborcji i eutanazji. Wspomniał również o skutkach chorób przenoszonych drogą płciową. Na zakończenie Profesor udzielił odpowiedzi na pytania, jakie nurtują dorastającą młodzież.

Tego samego dnia wierni parafii pw. św. Maksymiliana uczestniczyli we Mszy św. w intencji rodzin i wysłuchali wykładu ks. dr. Jana Wilka, konsultanta Rady ds. Rodzin Konferencji Episkopatu Polski pt. Rodzina w zamyśle Bożym. Śmiało można powiedzieć, że 6 czerwca upłynął w Radomsku pod znakiem Tygodnika Katolickiego Niedziela. W godzinach przedpołudniowych młodzież gimnazjalna i licealiści spotkali się z redaktorami Niedzieli - Agnieszką Raczyńską-Lorek i Wojciechem Mścichowskim. Dyskutowano nad stanem czytelnictwa w Polsce, a także rolą i zadaniami dziennikarzy katolickich. Ukoronowaniem dnia była uroczysta Msza św. odprawiona przez redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego Niedziela ks. inf. Ireneusza Skubisia w kościele pw. św. Marii Magdaleny i wzbudzający duże zainteresowanie wykład Rodzina w mediach. Wydaje się, że najlepszym podsumowaniem tego tematu były zacytowane przez ks. inf. Ireneusza Skubisia słowa modlitwy biskupa Mediolanu dotyczące mediów, a mówiące o tym, żeby kościelne dzwonnice znalazły wspólny język z antenami.

Do ciekawych wydarzeń dydaktycznych trzeba zaliczyć spotkania młodzieży z dr. Jackiem Pulikowskim nt. metod sukcesu w rodzinnym życiu i odnalezienia szczęścia w prawdziwej miłości. Podczas prelekcji Laury Gallas-Zielińskiej młodzież szkół ZSE i PG nr 3 poznała mity i zagrożenia związane z sektami, a dziennikarze i sympatycy Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" i Klubu Inteligencji Katolickiej dyskutowali z Jackiem Zielińskim - dyrektorem Ośrodka Studiów nad Kulturą Masową na temat mediów w kształtowaniu rodziny.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej z udziałem władz miasta ogłoszono wyniki konkursu literackiego na tematy związane ze zjawiskami patologii i przemocą w rodzinie. Nagrodzone prace charakteryzowały się wielką wrażliwością młodych twórców wykazując aktualność tych zjawisk wśród młodzieży nie tylko radomszczańskiej. Miłośnicy kina wzięli udział w spotkaniu z Pawłem Grabarczykiem - projektantem strojów do filmu Quo vadis oraz w projekcji tego filmu.

Młodzi aktorzy z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II kolejny raz wycisnęli łzy wzruszenia, tym razem mieszkańcom swojego miasta. Po sukcesach w Częstochowie i Wrocławiu widowisko Pamięć nie dała się zabić obejrzała w Miejskim Domu Kultury licznie przybyła publiczność, wśród której spektakl szczególnie przeżywał ks. prał. Marian Dumała, tak dobrze pamiętający realia tamtych dni. Dziwi fakt, że ten hołd oddany przez młodzież bohaterom Katynia a zarazem tak piękna lekcja patriotyzmu odbyła się bez jakiegokolwiek zainteresowania lokalnych mediów.

Warto zaznaczyć, że w ramach III Radomszczańskich Dni Kultury odbyło się też wiele innych interesujących imprez i konkursów. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby nasze rodziny stały się ostoją wiary, nadziei, miłości stanowiąc trwały fundament życia nie tylko w Polsce, ale także w jednoczącej się Europie.

Wojciech Mścichowski

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończenie oktawy Bożego Ciała - skąd zwyczaj święcenia wianków?

[ TEMATY ]

Boże Ciało

oktawa

Parafia św. Jakuba w Częstochowie

Zakończenie oktawy Bożego Ciała to dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.

Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.

CZYTAJ DALEJ

Dwóch pro-liferów przejdzie ponad 3 tys. km z Jasnej Góry do Fatimy

2021-06-11 22:05

[ TEMATY ]

prolife

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Przed nimi ponad 3 tys. km i 92 dni pieszej wędrówki. Dziś z Jasnej Góry do Fatimy wyruszyło dwóch pątników: Marek Grygierek i Mariusz Piotrowski. Trud pielgrzymki ofiarują jako wotum dziękczynne za ograniczenie aborcji w Polsce. Pielgrzymi pragną dalej prosić Maryję o ocalenie wszystkich dzieci przed aborcją.

Marek Grygierek pochodzi z Jastrzębia-Zdroju, na co dzień pracuje w kopalni w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Drąg do biskupów o wyzwaniach duszpasterstwa rodzin po pandemii

2021-06-12 11:20

kodr.pl

O wyzwaniach stojących przed duszpasterstwem rodziny po pandemii COVID-19 mówił na forum 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej sekretarz Rady ds. Rodziny KEP, ks. Przemysław Drąg. Zdał biskupom relację z sympozjum, które w tej chwili odbywa się w Rzymie w trybie online, organizowanego przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia, dotyczącego adhortacji apostolskiej Amoris laetitia.

Poświęcone jest ono analizie sytuacji rodziny po pandemii COVID-19. Ks. Drąg przytoczył słowa Ojca Świętego skierowane do uczestników tego forum, który wskazał, że rodzina jest kluczowym miejscem dochodzenia obecnie do pewnej normalności. Staje się ona miejscem uczenia się miłości, daje siłę, rodzina stająca się Kościołem domowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję