Reklama

W środku nocy

Niedziela Ogólnopolska 18/2002

Noc. Niebo pełne gwiazd. Wśród nich szlak Mlecznej Drogi. Taka rozgwieżdżona noc przyczyniła się do powstania obrazu. "Zobaczyłem" na niebie polską Mleczną Drogę, cząstkę Bożego wszechświata. I jaśniejącą wśród niej Gwiazdę Przewodnią -
Matkę Bożą, Królową Polski w Jej Jasnogórskim Wizerunku. Ten obraz musiał być duży - żeby wchodząc do Sali Maryjnej, gdzie go malowałem, widzieć już z daleka tę polską Mleczną Drogę na niebie nocy. Po dojściu do obrazu, światła Mlecznej Drogi okazywały się płomieniem ludzkich serc-wotów przynoszonych od wieków do Kaplicy Cudownego Obrazu. Wśród nich wota wydarzeń i ludzi tworzących historię Narodu skupionego wokół Matki Bożej, wota radosne i smutne, zwycięskie i tragiczne. W podstawie obrazu, wśród płonących serc, dziecięce, szkolne tarcze z nazwami miejscowości i szkół - "przepisywałem" je ze ścian jasnogórskich otaczających Kaplicę, a także bezpośrednio od dzieci przybywających z rodzicami na Jasną Górę - bo obraz malowałem w obecności pielgrzymów zwiedzających Salę Maryjną. Wzruszające rozmowy, często będące początkiem serdecznej znajomości. Ludzie zwierzali się ze swoich przeżyć, rozterek, nadziei, ze swojej PRAWDY. Wtedy dowiedziałem się o tajnych lekcjach religii i polskiego, które odbywały się w latach 60., w środku nocy, w podziemiach dominikańskiego kościoła Świętego Ducha w Wilnie. I zapamiętałem dobrze słowa starszego człowieka: " Przychodzę od paru dni do Kaplicy Cudownego Obrazu i do Sali Maryjnej. Przyjechałem z Londynu. Jestem w Polsce pierwszy raz od czasów wojny. Przyjechałem, aby przed śmiercią pożegnać się z Polską. Dziękuję panu gorąco za tworzenie tego obrazu. Jest w nim wszystko, za czym tęskniłem. Jest prawdziwa, wolna Polska". Starszy pan uściskał mnie. Obaj mieliśmy łzy w oczach...
Gdy kończyłem pracę nad obrazem, przyszedł wstrząs - wiadomość o porwaniu ks. Jerzego Popiełuszki. Wszyscy modliliśmy się o jego ocalenie. Przyszła wiadomość o zamordowaniu go przez SB... W środku obrazu, u stóp jaśniejącego w środku nocy Wizerunku Matki Bożej, wymalowałem płonące miłością serce Księdza Jerzego. Serce będące zwieńczeniem Modlitwy, Walki i Nadziei Narodu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Rusza całonocna adoracja na krakowskim Rynku

2022-10-03 11:17

ks. Łukasz Romańczuk

W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie od niemal roku Pan Jezus adorowany jest w Najświętszym Sakramencie w godz. 7-21.30. W czwartek 6 października odbędzie się pierwsza całonocna adoracja.

Jak informuje rektor kościoła ks. Dariusz Talik, w rocznicę adoracji całodziennej kapłanów z wiernymi Duch Święty poprowadził w kierunku decyzji, by w pierwsze czwartki miesiąca adoracja Chleba Życia trwała całą noc.

CZYTAJ DALEJ

Papież poleca modlitwie Kościoła dalszy przebieg Synodu

2022-10-04 09:52

[ TEMATY ]

synod

Adobe Stock

Papież wzywa w październiku do modlitwy, aby Kościół był otwarty na wszystkich ludzi. Taki jest cel „Synodu o synodalności”, który wszedł w drugi etap, tym razem kontynentalny. Jego zwieńczeniem będzie trzecia faza, która odbędzie się jesienią przyszłego roku w Rzymie, na poziomie całego Kościoła powszechnego.

Franciszek przypomina, że tworzenie synodu zakłada wzajemne słuchanie, rozeznanie pod kierunkiem Ducha Świętego oraz udział wszystkich ochrzczonych w misji Kościoła, zgodnie z właściwym charyzmatem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję