Reklama

Z prasy zagranicznej

Niedziela Ogólnopolska 24/2002

We francuskim tygodniku politycznym o zabarwieniu liberalnym L´Express ukazał się 30 maja artykuł Bernarda Guetty pt. Hinduizm przeciw islamowi. Przedstawia on, na ogół trafnie, genezę i istotę obecnego konfliktu między Indiami a Pakistanem.
Autor przypomina, że konflikt ten ciągnie się od 1947 r., kiedy dotychczasowe dominium brytyjskie uzyskało niepodległość i od razu podzieliło się na dwa nieprzyjazne wobec siebie państwa: Indie i Pakistan (autor zapomniał dodać w tym miejscu, że ówczesny Pakistan obejmował także położony na wschód od Indii obszar, z którego dopiero później utworzono państwo Bangladesz). Przedmiotem niezgody między nimi stała się położona wzdłuż granicy z Pakistanem indyjska prowincja Kaszmir, mająca - jak Pakistan - ludność muzułmańską, ale rządzona przez radżów (dostojników) hinduskich.
W ciągu przeszło pół wieku, jakie upłynęło od tamtego czasu, już czterokrotnie dochodziło między obydwoma państwami do otwartej wojny. Podobne zagrożenie powstało i obecnie. Jest ono jednak o wiele bardziej niebezpieczne od konfliktów poprzednich, gdyż tymczasem zarówno Indie, jak i Pakistan skonstruowały własną broń jądrową i wiele wskazuje na to, że są gotowe do jej użycia.
B. Guetta zwraca uwagę na fakt zasadniczy dla zrozumienia istoty konfliktu, a mianowicie, że nie jest to zwykły spór terytorialny między dwoma sąsiadami, jakich było wiele w dziejach, lecz że mamy tu do czynienia ze zderzeniem się dwóch cywilizacji opartych na różniących się od siebie fundamentach religijnych. W obydwu państwach, będących formalnie republikami parlamentarnymi, wpływ czynnika religijnego na rządzenie państwem jest wyraźnie widoczny.
Momentem dodatkowym, na który zwraca uwagę autor, jest następująca w ostatnim czasie aktywizacja islamu.
W końcowej części swych rozważań B. Guetta podkreśla, że obecna Azja wciąż poszukuje układu, który zapewniłby jej wewnętrzną równowagę. Kontynent azjatycki jest bowiem terenem, na którym graniczą ze sobą trzy państwa nuklearne (Indie, Pakistan i Chiny), które reprezentują odmienne założenia religijne, filozoficzne i ustrojowe. Kiedy dziś mówi się o konflikcie między cywilizacją zachodnią a islamem, trzeba mieć na uwadze i to, że islam ma swoich przeciwników także poza obszarem Zachodu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję