Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zmarła prof. Karolina Lanckorońska

25 sierpnia br. w wieku 104 lat zmarła w Rzymie prof. Karolina Lanckorońska. We Włoszech znalazła się po dramatycznych przeżyciach II wojny światowej, która rozpoczęła się dla niej w zajętym przez Armię Czerwoną Lwowie, zakończyła zaś w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.
Prof. Lanckorońska licznymi darowiznami i stypendiami wspierała polską naukę i kulturę. W Rzymie założyła Polski Instytut Historyczny i Fundację swego imienia. Jako jedyna dziedziczka gromadzonej w ostatnich wiekach kolekcji rodowej, przekazywała ojczyźnie w darze dzieła sztuki wielkiej wartości. Kilka generacji polskich historyków kształciło się we Włoszech dzięki fundowanym przez nią stypendiom.
Mimo sędziwego wieku prowadziła bardzo aktywne życie, w wieku 100 lat zaczęła korzystać z Internetu. Żywo interesowała się działalnością Jana Pawła II, którego spotykała m.in. w czasie tradycyjnych audiencji opłatkowych przed Bożym Narodzeniem.

Rada Stała Episkopatu Polski

Do realizacji przesłania papieskiej pielgrzymki wezwali Kościół w Polsce członkowie Rady Stałej Episkopatu Polski, którzy spotkali się 25 sierpnia br. w Przemyślu. W wydanym komunikacie Rada Stała, w imieniu Konferencji
Episkopatu Polski, wyraziła ogromną wdzięczność Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za trud jego sierpniowej pielgrzymki do naszej Ojczyzny. W komunikacie czytamy m.in.:
"Mając w żywej pamięci niezapomniane dni papieskich nawiedzin, pragniemy z całego serca podziękować Ojcu Świętemu za ukazanie nam na nowo bogactwa tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Orędzie to jest wielkim przesłaniem na początek nowego tysiąclecia nie tylko dla nas, Polaków, ale dla całego świata. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach uczestniczyliśmy w doniosłym akcie zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. (...)
Obecnie trzeba się zastanowić nad tym, jak bogactwo papieskiego nauczania o Bożym Miłosierdziu wprowadzić w życie codzienne, aby być wiernymi łasce danej nam od Pana. Zapraszamy zatem wszystkich do pogłębionej lektury tekstów przesłania, które jeszcze bardziej uwrażliwi nas na potrzeby ubogich. (...)
Pamiętamy również o zbliżających się wyborach samorządowych. Już teraz powinniśmy się zastanowić nad kandydatami na radnych, wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast, którzy będą potrafili w swojej pracy łączyć profesjonalizm w działalności samorządowej z moralnością inspirowaną nauką społeczną Kościoła".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Piesze Pielgrzymki na Jasną Górę

W dniach od 16 do 26 sierpnia br. na Jasną Górę weszło 79 pielgrzymek pieszych. Wędrowało w nich w sumie 40 612 osób.

Najliczniejsze piesze pielgrzymki to:

20. Jubileuszowa Pielgrzymka Diecezji Tarnowskiej ( 25 sierpnia) ­ 9130 pątników. Pielgrzymi w ciągu 9 dni pokonali trasę 240 km. Hasłem tegorocznej pielgrzymki, której przewodnikiem był ks. Zbigniew Szostak, były słowa: Z Maryją poznać Chrystusa. W pielgrzymce wędrowało 136 księży, 131 kleryków i 33 siostry zakonne. Szczególnym znakiem tegorocznej pielgrzymki była ikona Pana Jezusa Przemienionego z Nowego Sącza, której kopię niosła każda grupa wpatrująca się w Oblicze Chrystusa. Z pątnikami łączyło się 500 duchowych pielgrzymów, a na Jasną Górę przybyło 1000 wiernych autokarami. 41 osób otrzymało złote odznaki z racji 20. jubileuszowego pielgrzymowania. Na Jasnej Górze pielgrzymów witał biskup diecezji tarnowskiej Wiktor Skworc.

26. Pielgrzymka Diecezji Opolskiej (24 sierpnia) ­ 4200 pątników. W 24 grupach pielgrzymki opolskiej wędrowało 4200 osób, 44 księży, 40 kleryków i 21 sióstr zakonnych. Grupie przewodniczył ks. Marcin Ogielda. Pątnicy podczas 6-dniowego marszu pokonali 140 km.

10. Pielgrzymka Diecezji Gliwickiej (24 sierpnia) ­ 2027 pątników. Pielgrzymka wędrowała 4 dni, pokonując 135 km. W 10 grupach szło 34 księży, 17 kleryków i 13 sióstr zakonnych. Przewodnikiem grupy był ks. Bernard Plucik.

77. Pielgrzymka Łódzka (24 sierpnia) ­ 2010 pątników. Hasłem pielgrzymki były słowa: Chcemy ujrzeć Chrystusa. W 10 grupach 2010 pielgrzymów w ciągu 4 dni przeszło 130 km. W pielgrzymce wędrowało 24 kapłanów, 26 kleryków, 23 siostry zakonne. Przewodnikiem był ks. Paweł Pęczek. Na Jasnogórskim Szczycie pielgrzymów powitał abp Władysław Ziółek.

11. Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej (25 sierpnia) ­ 2000 pątników. Jej hasłem były słowa: Zacznij na nowo od Chrystusa. 2000 pielgrzymów w 14 grupach przeszło 80 km w ciągu 3 dni. Przewodnikiem był ks. Marek Turlejski. W pielgrzymce szło 30 księży, 26 kleryków i 3 siostry zakonne.

Pielgrzymi przybyli również z następujących diecezji:
­ archidiecezja częstochowska ­ 46 pielgrzymek, 12 582 osoby;
­ archidiecezja łódzka ­ 13 pielgrzymek, 6727 osób;
­ archidiecezja katowicka ­ 5 pielgrzymek, 738 osób;
­ diecezja sosnowiecka ­ 3 pielgrzymki, 2420 osób;
­ diecezja radomska ­ 3 pielgrzymki, 718 osób;
­ diecezja gliwicka ­ 2 pielgrzymki, 2127 osób;
­ pozostałe diecezje ­ 7 pielgrzymek, 15 300 osób.

O. Robert Mirosław Łukaszuk OSPPE Rzecznik Prasowy Jasnej Góry

Uroczystość Imieninowa Matki Bożej Jasnogórskiej

O. Robert Mirosław Łukaszuk OSPPE

W dniach 17-25 sierpnia o godz. 19.00 na Jasnogórskim Szczycie była sprawowana Msza św. nowennowa przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej. W nowennie brali udział ojcowie i bracia paulini oraz wierni z częstochowskich parafii. Rozważania podczas Mszy św. na temat: Maryja, Służebnica Dobrej Nowiny głosił o. Witold Głowacz z Warszawy.
W ostatnim dniu nowenny (25 sierpnia) Mszy św. jednocześnie rozpoczynającej uroczystości odpustowe przewodniczył biskup diecezji sosnowieckiej Adam Śmigielski, a homilię wygłosił biskup diecezji radomskiej Zygmunt Zimowski.

Msza św., której przewodniczył na Szczycie Jasnogórskim 25 sierpnia o godz. 19.00 biskup diecezji sosnowieckiej Adam Śmigielski, rozpoczęła uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej. Mszę św. koncelebrowali metropolita częstochowski ­ abp Stanisław Nowak, biskup diecezji radomskiej Zygmunt Zimowski, który wygłosił homilię, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Jan Wątroba oraz 59 księży. Pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry ­ o. Sebastian Matecki. Nad przebiegiem ceremonii czuwał o. Dariusz Nowicki. Oprawę muzyczną przygotowały orkiestra i kwartet jasnogórski. Śpiew prowadził o. Kamil Szustak. Rozważaniu apelowemu po Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak. Mszę św. poprzedziła procesja z archikatedry na Jasną Górę z Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, którą prowadził bp Jan Wątroba. W nocnym czuwaniu w Kaplicy Matki Bożej wzięli udział Pomocnicy Maryi Matki Kościoła z Warszawy.

Reklama

Tegoroczna uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej 26 sierpnia zgromadziła na Jasnej Górze ponad 100 tys. wiernych z kraju i gości z zagranicy, w tym 65-osobową grupę księży misjonarzy i sióstr zakonnych z Chin. Generał Zakonu Paulinów ­ o. Izydor Matuszewski w powitaniu zwrócił się do Patronki dnia dzisiejszego: "Matko Boża Częstochowska, dziękujemy Ci za Twą przedziwną pomoc i obronę okazywaną nam na przestrzeni wieków. I dziś Twe wstawiennictwo za nami u Boga jest nam bardzo potrzebne...". Uroczystej Sumie na Jasnogórskim Szczycie o godz. 11.00 przewodniczył abp Józef Michalik ­ metropolita przemyski.
W wygłoszonej homilii Prymas Polski ­ kard. Józef Glemp przestrzegał przed "uleganiem pokusie mody i pożądania" i zachęcał do "mądrości i rozsądku w umiejętnej ocenie rzeczywistości". "Rzeczywistość bywa niekiedy bezlitosna ­ powiedział Ksiądz Prymas. ­ Ta sytuacja powoduje, że wielu ludzi boi się samych siebie, pozwalając się opanować lękiem o przyszłość. Jakże silnie winno rozbrzmiewać w świecie Chrystusowe wezwanie: "Ufajcie, Jam zwyciężył świat". Nawiązując do minionej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, Ksiądz Prymas przypomniał papieskie przesłanie o miłosierdziu.
Przy wtórze jasnogórskich fanfar zostały odnowione Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, których tekst odczytał kard. Glemp. Po Mszy św. misjonarze z Chin otrzymali ryngrafy z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej.
Asystę przygotowali klerycy paulińscy wraz z ceremoniarzem ­ o. Dariuszem Nowickim, a oprawę muzyczną ­ zespół "Camerata" i orkiestra jasnogórska. Nad śpiewem czuwał o. Kamil Szustak.

Reklama

Po południu pielgrzymi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na wałach jasnogórskich, której przewodniczył o. Dariusz Nowicki oraz młodzież z Duszpasterstwa "Hale". Rozważaniom różańcowym w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył o. Karol Oset. O godz. 18.30 definitor generalny Zakonu Paulinów ­ o. Stanisław Jarosz poprowadził procesję eucharystyczną.

Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej zakończyła Msza św. koncelebrowana na Jasnogórskim Szczycie o godz. 19.00, której przewodniczył metropolita częstochowski ­ abp Stanisław Nowak. "Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej jest wielkim świętem dla nas, dla miasta Częstochowy ­ podkreślił przeor Jasnej Góry ­ o. Marian Lubelski w słowie powitania. ­ Dlatego składamy hołd serdecznej wdzięczności, ponieważ wdzięczność jest cnotą szlachetnego i kochającego serca" . Abp Nowak w słowie skierowanym do licznie zebranych wiernych, głównie z Częstochowy, nawiązał do tematu pielgrzymki Ojca Świętego w Polsce i nazwał Matkę Bożą Jasnogórską "Matką miłosierdzia". "Jasna Góra w swoim wielkim oddziaływaniu na świat (...) jest miejscem Obrazu, miejscem, gdzie przez Świętą Ikonę, namalowaną w duchu wiary i modlitwy, objawia się Bóg wszechmocny i miłosierny" ­ powiedział Metropolita częstochowski. Mszy św. towarzyszyła orkiestra OSP z Dobronia pod dyrekcją Kazimierza Szczepańskiego, obchodząca w tym roku 100-lecie istnienia i pielgrzymowania na Jasną Górę. Modlitwie apelowej przewodniczył o. Stanisław Jarosz.
Następnie pielgrzymi wzięli udział w widowisku plenerowym pt. Rzecz o Franciszku w reżyserii Katarzyny Deszcz, opartym na motywach powieści Zofii Kossak-Szczuckiej Bez oręża.

Reklama

W skrócie

14 sierpnia ­ w Kaplicy Matki Bożej miało miejsce przekazanie dwóch kopii obrazów: Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego i Matki Bożej Włodzimierskiej. Wotum na ręce przeora Jasnej Góry ­ o. Mariana Lubelskiego złożył Wojciech Janusz Bleja, artysta plastyk i oficer Wojska Polskiego z Piły.

16 sierpnia ­ na Jasnej Górze modlił się bp Míguel José Asurmendi Aramendía z diecezji Vitoria w Hiszpanii.

16 sierpnia ­ w 50. rocznicę małżeństwa modlił się na Jasnej Górze były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski wraz z małżonką Karoliną. Dla Jubilatów Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej odprawił Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości ­ o. Eustachy Rakoczy, a specjalnego błogosławieństwa udzielił im metropolita wrocławski ­ kard. Henryk Gulbinowicz. Po Mszy św. o. Rakoczy wręczył Jubilatom w imieniu Przeora Jasnej Góry kopię Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

19 sierpnia ­ w ostatnim dniu wizyty Ojca Świętego w Polsce od rana, mimo że w programie pielgrzymki papieskiej nie znalazła się Jasna Góra, przed Kaplicą Matki Bożej i na dziedzińcu gromadzili się bardzo licznie pielgrzymi w nadziei na spotkanie z Janem Pawłem II. Pielgrzymi trwali na modlitwie za Ojca Świętego.

21 sierpnia ­ Jasną Górę odwiedzili: biskup diecezji odesko-symferopolskiej św. Klemensa na Ukrainie ­ Bronisław Bernacki, biskup pomocniczy Lizbony ­ José Francisco Sanches Alves oraz kard. Jorge María Mejí a z Watykanu.

Reklama

Zapowiedzi

6-8 września ­ 46. Dni Modlitwy Stowarzyszenia Ruchu Kultury Chrześcijańskiej ­ "Odrodzenie"

6-8 września ­ Pielgrzymka ZHR

7-8 września ­ Odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

7-8 września ­ Pielgrzymka Legionu Maryi

7-8 września ­ Pielgrzymka Kawalerów Maltańskich

8 września ­ 31. Pielgrzymka Kombatantów

8 września ­ Pielgrzymka Zakonu Bonifratrów

8 września ­ Pielgrzymka Przedsiębiorstw z Warszawy

8 września ­ Odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny: godz. 11.00 ­ Msza św. na Szczycie ­ przewodniczy ks. inf. Marian Mikołajczyk, homilię głosi ks. inf. Ireneusz Skubiś

10-12 września ­ Dni Skupienia Sióstr Pielęgniarek

14 września ­ Pielgrzymka Ludzi Morza

14 września ­ 6. Pielgrzymka Skarbowców

14-15 września ­ 20. Pielgrzymka Ludzi Pracy

Tydzień w Polsce

Sejm przyjął przez aklamację uchwałę wyrażającą wdzięczność Janowi Pawłowi II "za przekazanie podczas tegorocznej pielgrzymki do Ojczyzny przesłania mówiącego o roli miłości i miłosierdzia, także w życiu społecznym i gospodarczym". ­ Przesłanie to jest wielkim moralnym wskazaniem dla całej Polski, w tym dla Sejmu Rzeczypospolitej ­ głosi uchwała.

Blisko 15 tys. wiernych uczestniczyło w Przemyślu w uroczystym wprowadzeniu relikwii bł. ks. Jana Balickiego do miejscowej archikatedry. Procesji przewodniczył metropolita przemyski ­ abp Józef Michalik.

Prymas Polski ­ kard. Józef Glemp poświęcił kaplicę ku czci bł. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w odnowionym oratorium Domu Rekolekcyjnego "Księżówka" w Zakopanem.

Projekt uchwały sejmowej "Deklaracja o suwerenności państwa w dziedzinach moralności i kultury" był głównym przedmiotem rozmów przedstawicieli zarządu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia z sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski ­ bp. Piotrem Liberą. "Sekretarz Episkopatu zapewnił nas o poparciu naszego stanowiska dotyczącego obrony życia i praw rodziny w kontekście integracji Polski z Unią Europejską" ­ powiedział Antoni Szymański z Zarządu PFROŻ.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski odmówił podpisania ustawy o uznaniu części Półwyspu Helskiego za obszar szczególnie ważny dla obrony kraju i skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Rząd wprowadził ochronę rynku wyrobów stalowych przed nadmiernym przywozem stali. Jednocześnie podał, iż w 2003 r., "jeśli okaże się to konieczne", mogą zostać nałożone na 4 lata ostateczne środki ochronne polskiego rynku stali.

Ministerstwo Skarbu powołało Krajową Spółkę Cukrową ­ Polski Cukier SA. Tworzą ją 3 spółki cukrowe i 19 spółek przemysłu cukrowniczego (w tym 18 cukrowni); ponadto w kolejnych 8 spółkach cukrowniczych koncern będzie miał pakiety akcji po 51 %. W sumie KSC będzie mieć 25 % rynku, a wraz ze spółkami zależnymi ­ 37 %.

Rząd przyjął projekt ustawy o abolicji podatkowej. Przewiduje on, że podatnicy, którzy zataili przed fiskusem dochody z lat 1996-2001, w zamian za niewielki, 7,5-procentowy podatek będą mogli je zalegalizować.

Rząd opublikował projekt wprowadzenia płatnych winiet za korzystanie z niektórych dróg krajowych. Propozycja spotkała się z miażdżącą krytyką opozycji oraz kierowców.

Komitet Protestacyjny Pracowników Stoczni Szczecińskiej zorganizował na terenie Stoczni Szczecińskiej Nowej strajk okupacyjny; głównym postulatem protestujących jest zatrudnienie 5,5 tys. pracowników w nowej stoczni, a także podpisanie umów na stałe z pracownikami fizycznymi i 3-letnich kontraktów z pracownikami umysłowymi.

TVP 2 nie będzie już nadawać bezpośrednich transmisji z obrad Sejmu. Pozostaną one w TVP 3, odbieranej przez mniejszą liczbę widzów. Posłowie krytykujący ograniczenia w dostępie do informacji z parlamentu określili to jako "klasyczny przykład cenzury".

Według najnowszych, alarmujących statystyk Komendy Głównej Policji, coraz więcej ciężkich przestępstw w Polsce (szczególnie wobec dzieci) jest popełnianych pod wpływem alkoholu.

W lipcu br. liczba bezrobotnych powiększyła się o 14,5 tys. osób (w sumie pracy nie ma 3,11 mln Polaków, czyli 17,4 % aktywnych zawodowo).

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej dotarli do Łagiewnik

2024-05-04 16:28

Małgorzata Pabis

    Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach w piątek 3 maja dotarła 12. Piesza Pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej.

    Na szlaku, liczącym około stu kilometrów, 1200 pątnikom towarzyszyło hasło „Tulmy się do Matki Miłosierdzia”. Po przyjściu do Łagiewnik pielgrzymi modlili się w bazylice Bożego Miłosierdzia w czasie Godziny Miłosierdzia i uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Greger.

CZYTAJ DALEJ

Apostoł ubogich i cierpiących

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Św. Stanisław Kazimierczyk

W dniu jego narodzin odbywało się w Krakowie przeniesienie relikwii św. Stanisława, biskupa męczennika, i stąd nasz Święty otrzymał imię Stanisław. Wiek XV, w którym przyszedł na świat św. Stanisław Kazimierczyk, to „szczęśliwy wiek Krakowa” - wiek świętych, epoka szczególnego rozkwitu życia duchowego i religijnego. O św. Stanisławie Kazimierczyku sługa Boży Jan Paweł II podczas Mszy św. beatyfikacyjnej 18 kwietnia 1993 r. mówił, że był to „żarliwy czciciel Eucharystii, nauczyciel i obrońca prawdy ewangelicznej, wychowawca, przewodnik na drogach życia duchowego, opiekun ubogich. Pamięć o jego świętości żyje i owocuje do dzisiaj. Tej pamięci lud Krakowa, a zwłaszcza lud Kazimierza, dawał wyraz przez modlitwę u jego relikwii nieprzerwanie aż do naszych czasów”. Od samego początku życie Świętego związane było z parafią i kościołem Bożego Ciała na Kazimierzu, do którego regularnie uczęszczał.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Nowy sezon w Wieży Trynitarskiej

2024-05-05 12:18

Muzeum Archidiecezji Lubelskiej

Ksiądz Łukasz Trzciński zaprasza w gościnne progi muzeum

Ksiądz Łukasz Trzciński zaprasza w gościnne progi muzeum

Wybierając się na spacer po Lublinie, warto zajrzeć do Wieży Trynitarskiej, która zmienia się z każdym sezonem - zaprasza ks. Łukasz Trzciński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję