Reklama

Mełgiew, parafia pw. św. Wita

Każdego roku w dniu 15 czerwca Kościół wspomina św. Wita - męczennika. Tego dnia mełgiewska wspólnota obchodzi uroczystości ku czci tegoż Męczennika, który jest głównym patronem parafii (obok św. Jana Nepomucena i św. Tekli).

Kim był święty Wit? To chłopiec urodzony na Sycylii, którego życie osnute jest legendami. Pochodził z możnego rodu zamieszkałego, ojciec był poganinem, a matka chrześcijanką. Dbała ona o wychowanie syna w wierze chrześcijańskiej, ojciec zaś żądał od rodziny, by ta wyparła się wiary. W związku z prześladowaniem ojca, Wit mając 7 lat wraz z matką i wychowawcą Modestem uciekli w okolice Lukanii. Podczas prześladowania za panowania cesarza Dioklecjana (284-305) cała trójka została ujęta i po strasznych torturach poniosła śmierć męczeńską. Św. Wit miał ponieść śmierć zanurzony w kotle z roztopionym ołowiem bądź olejem, rozszarpany przez lwy i stracony. Miał wtedy zaledwie 15 lat. Kult tego męczennika był bardzo popularny. Uznawano go za orędownika w różnych chorobach, a zwłaszcza w epilepsji. Jest m. in. patronem Czech i ich stolicy Pragi, gdzie znajduje się piękna katedra ku czci Świętego. Jest także patronem Pomorza, Dolnej Saksonii i Sycylii. Jest orędownikiem w chorobach umysłowych, histerii, dolegliwościach oczu i uszu, w niepłodności, spazmach. W ikonografii przedstawiany jest jako chłopiec ubrany w bogate szaty koloru czerwonego. Jego atrybutami są: kocioł z oliwą, kogut, lew, orzeł, zając, uwiązany pies, księga i liść palmowy - symbol męczeństwa. W parafii Mełgiew znajduje się obraz przedstawiający Świętego zgodnie ww. z atrybutami.

Parafia Mełgiew jest jedyną parafią w archidiecezji, której patronem jest św. Wit. Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii pochodzi z 1325 r., choć wiadomo że parafia istniała tu już w XI wieku. Była bardzo rozległa, m. in. obejmowała Kawęczyn i część Świdnika. Od lat 60-tych XVI w. do końca tego wieku działała w parafii grupa protestantów. Od XVII w. przy parafii istniała szkoła i szpital dla biednych. W XVIII w. powstała także biblioteka. Od 1837 r. przy kościele działało bractwo św. Jana Nepomucena. Pierwszy kościół pochodzący z początku XIV w. był drewniany Od 1556 r. do około 1593 r. znajdował się w posiadaniu protestantów, a w 1726 r. uległ spaleniu. W tym samym roku dzięki fundacji Jacka Stoińskiego został wybudowany kościół murowany, konsekrowany w 1739 r. przez bp. M. Kunickiego. W 1910 r., po wybudowaniu nowego kościoła stary zamieniono na wikariat. Obecna murowana świątynia została wzniesiona w latach 1906-1910. Inicjatorami budowy byli miejscowi właściciele ziemscy z Wierzchowisk, Podzamcza, Krzesimowa, Krępca oraz kolejni proboszczowie: ks. Seweryn Gronkowski i ks. Józef Żyszkiewicz. Kościół konsekrował w 1910 r. bp Franciszek Jaczewski. Budynek jest murowany z cegły, trzynawowy, neogotycki, przy prezbiterium znajduje się zakrystia, a po przeciwnej stronie kaplica. Na frontonie jest wieża z kruchtą. Ołtarze boczne pochodzą z końca XVIII w., rokokowe: w jednym umieszczony jest obraz św. Tekli, w drugim św. Jana Nepomucena, a na zasuwie św. Mikołaja. W dwóch pozostałych, neogotyckich umieszczone są: figura Najświętszego Serca Jezusa (na zasuwie obraz św. Józefa) oraz figura św. Antoniego ( na zasuwie św. Franciszka z Asyżu). Ołtarze odrestaurowano i poddano złoceniu w latach 1996-98.

Obecnie parafia należy do dekanatu świdnickiego. Od 1978 roku urząd proboszcza sprawuje ks. kan. Karol Serkis. W pracy duszpasterskiej wspomagają go obecnie księża: Dariusz Maciejewski i Krzysztof Piskorski. Na terenie parafii znajdują się trzy kaplice dojazdowe: w Krzesimowie, Dominowie i Minkowicach. W tych kaplicach w każdą niedzielę i święto sprawowana jest Msza św. W parafii jest wiele grup apostolskich i modlitewnych, m.in. Katolickie Stowarzyszenia Młodzieży, Legion Maryi, Koła Różańcowe, Ministranci, Lektorzy, Koło Misyjne, Zespół Charytatywny Caritas. Z parafii Mełgiew pochodzi wielu kapłanów i sióstr zakonnych, a do kapłaństwa przygotowuje się alumn Marek Opaliński.

Na tegoroczne uroczystości odpustowe złożyło się przyjęcie Sakramentu Bierzmowania przez młodzież gimnazjalną ze szkoły położonej na terenie parafii. Około godziny dwunastej do parafii przybył bp Ryszard Karpiński. Po powitaniu Księdza Biskupa przez parafian i Księdza Proboszcza, bp Karpiński odprawił uroczystą sumę odpustową ku czci św. Wita. Wraz z nim Mszę sprawowali ks. prof. dr hab. Jerzy Misiurek, który na Mszach przedpołudniowych głosił kazania i ks. kan. Roman Skowron, który często służy pomocą duszpasterską w tej parafii. Posługę diakońską podczas Mszy św. sprawował dn. Krzysztof Pochwałka, a posługę subdiakona pełnił kleryk Michał Karbowniczek, który w tej parafii przez cały rok będzie odbywał praktykę duszpasterską. Przed homilią ks. kan. Karol Serkis skierował prośbę do Księdza Biskupa o udzielenie młodzieży Sakramentu Bierzmowania, zapewniając, że młodzi należycie przygotowali się do przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej pod okiem proboszcza i katechetek: Izy Michałowskiej i Mieczysławy Radko. Po homilii bp Ryszard udzielił Sakramentu Bierzmowania młodzieży w liczbie ok. 170-ciu osób. Biskup zachęcał młodzież do nabycia na pamiątkę tego wydarzenia Katechizmu lub innych pozycji książkowych.

Na zakończenie uroczystości ks. kan. Karol Serkis podziękował bp. Ryszardowi Karpińskiemu za przyjazd do parafii i za odprawienie sumy odpustowej, słowo wygłoszone podczas homilii oraz za udzielenie Sakramentu Bierzmowania. Do podziękowań dołączyli się rodzice bierzmowanej młodzieży, oraz sama młodzież. Ksiądz Proboszcz podziękował kapłanom za przybycie na uroczystości, a w szczególny sposób parafianom za przygotowanie i wystrój świątyni, za wspólną modlitwę za wstawiennictwem św. Wita. Ksiądz Proboszcz podziękował także katechetkom za przygotowanie i organizację młodzieży podczas Bierzmowania, chórowi parafialnemu i scholi na czele z organistą panem Franciszkiem Mrozem za śpiew podczas liturgii, ministrantom za posługę przy Ołtarzu. Po podziękowaniu nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu i miała miejsce procesja eucharystyczna, której odśpiewano dziękczynne "Te Deum", a następnie Ksiądz Biskup udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Po Mszy bp Ryszard podpisywał na pamiątkę Sakramentu Bierzmowania zakupione przez wiernych książki. Każdy z bierzmowanych otrzymał także krzyż, który ma przypominać przyjęcie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Papież: zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych

2021-09-19 17:19

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych – powiedział papież Franciszek w wideoprzesłaniu, które obejrzeli i wysłuchali uczestnicy rozpoczętej dziś w Warszawie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”. Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski.

Jej uczestnicy, pochodzący z 20 państw Europy Środkowej i Wschodniej, zastanawiają się „jak Kościół reaguje dziś na kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich ze strony członków Kościoła” oraz w jaki sposób może on dać nań jeszcze bardziej adekwatną odpowiedź „na ten ogromny wstrząs, przed którym stajemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję