Reklama

Niedziela Częstochowska

200-letnie organy godzinkowe trafiły do remontu

Kolejne organy z Jasnej Góry trafiły do remontu. Choć liczą sobie 200 lat, już niebawem tzw. organy godzinkowe odzyskają swoją świetność. Przez lata były zdeponowane w kaplicy św. Józefa na tzw. Halach, a po remoncie wrócą do Kaplicy Matki Bożej, gdzie było ich pierwotne miejsce. Dziś odbył się ich demontaż.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

twitter.com/JasnaGoraNews

Decyzja o renowacji tego starego instrumentu zapadła, kiedy po zagospodarowaniu zebranej kwoty na remont organów w Kaplicy Matki Bożej, okazało się, że została „nadwyżka” - wyjaśnił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak. - Zebrana kwota przerosła nasze oczekiwania. Chcemy być w porządku wobec wszystkich ofiarodawców i po namowie z przeorem i pozostałymi ojcami ustaliśmy, że przywrócimy do kaplicy jasnogórskiej organy godzinkowe – mówił zakonnik.

Renowacji dokona Zakład Budowy, Renowacji i Naprawy Organów z Zabrza. To firma rodzinna państwa Katarzyny i Damiana Kaczmarczyków.

Jak powiedział Damian Kaczmarczyk już po pierwszych oględzinach zauważono datę złocenia, która przypada na 1835 rok. - Więc możemy śmiało stwierdzić, ze instrument jest starszy niż zakładaliśmy. Z całą pewnością, organy są zabytkiem, dlatego wymagają konkretnego remontu – podkreślił.

W trakcie oględzin stwierdzono duże zniszczenie instrumentu. - Nie ma tutaj ani jednego elementu, który byłby dobry. Są piszczałki, które zostały zmiażdżone, podeptane, porozrywane, dlatego podlegają natychmiastowej renowacji. Wszystkie elementy są zżarte przez korniki i to bardzo mocno. Będziemy musieli pozbyć się wszystkich drewnojadów, a jest to długotrwały proces – wyliczał Kaczmarczyk. Podkreślił, że tego typu prace wymagają ogromnej precyzji i staranności. Niektóre elementy będą musiały być z racji dużego zniszczenia zrekonstruowane.

Podziel się cytatem

Reklama

- Chcemy też dopasować instrument kolorystycznie do kaplicy jasnogórskiej np. koloru ambony, czyli koloru kości słoniowej - dodał właściciel zakładu renowacji

Katarzyna Kaczmarczyk, która jest odpowiedzialna m.in. za pozłacanie rzeźb i całą oprawę konserwatorską, podkreśliła, że w organach godzinkowych bardzo dobrze zachowały się ornamenty.

- Moja praca będzie polegała na oczyszczeniu rzeźb i ornamentów, a pozłocone zostaną tylko, te elementy, które tego wymagają. Stan tych złoceń oceniamy na bardzo dobry – wyjaśniła.

Planowany remont ma potrwać ok. 8 miesięcy. Potem organy wrócą do kaplicy Matki Bożej na chór naprzeciwko intrad.

Organy te podobnie jak wcześniej służyć będą do „podgrywania” Godzinek. Jak przypomniał o. Pastusiak Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny to nabożeństwo znane w Polsce od setek lat. Ułożone są na wzór modlitw kapłańskich (brewiarza). – To taki brewiarz dla świeckich – tłumaczy zakonnik i zwraca uwagę, że śpiew Godzinek na Jasnej Górze ma żywą tradycję.

Codziennie są śpiewane o godz. 5.30 w Kaplicy Matki Bożej. W sierpniu słyszymy je, śpiewane przez pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę.

2021-07-21 18:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziś noc czuwania w intencji emigracji

[ TEMATY ]

Jasna Góra

emigracja

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Szczególna modlitwa w intencji polskiej emigracji odbędzie się dziś na Jasnej Górze. Podczas nocnego czuwania zanoszone będą prośby za rodaków przebywających za granicą i wszystkie rodziny doświadczone rozłąką. W ostatnich latach już ponad dwa miliony Polaków wyjechało do bogatych krajów Europy, by tam podjąć pracę.

- To właśnie modlitwa, zwłaszcza za nową falę emigracji, będzie w szczególny sposób zanoszona na Jasnej Górze – powiedział ks. Wiesław Wójcik, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. Dodał, że wśród intencji będzie prośba, by emigranci „nie zagubili wiary w Boga i tych wartości, które wynoszą z domów rodzinnych: kultury i języka”.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Niedziela Ogólnopolska 21/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Notatnik duszpasterski

Karol Porwich/Niedziela

Trwa dla ludzi Kościoła czas próby. Z czołówek gazet i z ekranów nie schodzi sprawa skandali i krytyki nacelowanej na wspólnotę Kościoła. Jedne zarzuty są słuszne i trzeba się za nie uderzyć w piersi, inne, bardzo czytelnie, mają jeden cel – osłabić Kościół, jego misję i nauczanie. Siłą rzeczy ma to ogromny wpływ na duszpasterstwo. Pewnie będziemy tego doświadczać w grupach liturgicznej służby ołtarza, w ruchach i stowarzyszeniach młodzieżowych, w duszpasterstwie dzieci oraz w liczbie i jakości powołań kapłańskich. Z pewnością podetnie to skrzydła wielu duszpasterzom – jeśli nie osłabi w gorliwości, to przysporzy lęku przed osądzeniem i reakcją mediów.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Solidarni z Aleppo - zbiórka dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi

2023-02-08 14:38

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Łódź

Pod hasłem „Solidarni z Aleppo”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wschodni – Domus Orientalis” prowadzą zbiórkę pieniędzy na pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi na pograniczu Turcji i Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję