Reklama

Pomoc dzieciom w żałobie

Niedziela warszawska 29/2002

Tradycyjnie już Ośrodek Hospicjum Domowe Zgromadzenia Księży Marianów przy ul. Wileńskiej 69 w Warszawie organizuje terapeutyczne kolonie letnie dla dzieci i młodzieży, którzy stracili przynajmniej jednego rodzica w wyniku choroby nowotworowej. W tym roku przewidziano dwa turnusy tygodniowe: w Karkonosze (z bazą w Jeleniej Górze) oraz nad Zatokę Gdańską (Jantar).

Jeżeli żyje drugie z rodziców - wdowiec lub wdowa - może w tej formie wypoczynku uczestniczyć razem ze swoim dzieckiem. Dla wszystkich osób w żałobie biorących udział w koloniach jest to, poza atrakcyjnym odpoczynkiem, swoista grupa wsparcia. Źle przeżyta żałoba prowadzi do nerwic i różnych, wieloletnich czasem chorób somatycznych. To wielkie zagrożenie, szczególnie dla dzieci. Ja wraz z rodzeństwem po śmierci taty, ze względu na załamanie się nerwowe mojej mamy, musiałem spędzić pół roku w prewentorium. Jest to oczywiście smutne przeżycie.

Pomoc osobom w żałobie ma nie tylko zabezpieczyć je przed chorobami, ale doprowadzić do pełniejszej dojrzałości. Na tej drodze przeważnie potrzebne jest wsparcie z zewnątrz.

Często długa choroba wyczerpuje budżet rodziny, szczególnie gdy choruje osoba młoda. Dlatego dla wielu młodych, osieroconych osób, aby mogli gdzieś wyjechać, potrzebne jest wsparcie finansowe z zewnątrz. W tym roku część potrzebnych funduszy otrzymaliśmy z dwóch niezwykłych źródeł. Po pierwsze, zmarła 12 maja na raka nasza lekarka hospicyjna poprosiła, aby na jej pogrzebie nie było wieńców i kwiatów, ale aby złożono ofiary na rzecz hospicjum, także pod kątem wsparcia osieroconych. Natomiast 22 maja miał miejsce ślub naszego lekarza hospicyjnego, na którym zamiast kwiatów były zbierane datki na wypoczynek dla dzieci osieroconych. Ufamy, że Opatrzność Boża wesprze dalej to dzieło, dzięki wspaniałomyślności dobrych ludzi.

W pracy naszego Ośrodka najsłabszą stroną jest brak wystarczającej liczby nadających się do tej pracy lekarzy, zgadzających się na skromne wynagrodzenie. To właśnie dzięki ich pracy - wykonywanej z miłością i fachowością - można nieść ulgę chorym, wspierać ich rodziny, także po odejściu chorego. Wówczas nie tylko zabezpiecza się osoby w żałobie przed negatywnymi skutkami śmierci bliskiego, ale umożliwia się im głęboką przemianę, a nawet podjęcie się w przyszłości służby innym potrzebującym.

dyrektor i kapelan Ośrodka Ośrodek Hospicjum Domowe Zgromadzenia Księży Marianów, ul. Wileńska 69, 03-416 Warszawa, numer konta: PKO BP IV/O Warszawa 09-10201042-122761658.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję