Reklama

IV Pielgrzymka Trzeźwości na Górę Chełmską

Modlitwa o trzeźwość Narodu

Niedziela Ogólnopolska 34/2003

Eucharystii przy ołtarzu polowym przewodniczy ks. bp Marian Gołębiewski

Eucharystii przy ołtarzu polowym przewodniczy ks. bp Marian Gołębiewski

Słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, wypowiedziane 12 czerwca 1987 r. w Apelu Jasnogórskim: „Maryjo, Królowo Polski, bądź nadal natchnieniem tych wszystkich, którzy walczą o trzeźwość swych bliźnich, o trzeźwość siebie samych. O trzeźwość Narodu. Jestem szczególnie wdzięczny tym, którzy podejmują inicjatywy w tej dziedzinie – zwłaszcza w sierpniu. Nie wolno tych inicjatyw ośmieszać i pomniejszać! Nie wolno! Zbyt wysoka jest stawka, o którą chodzi. Wiemy to dobrze z historii”– stanowiły motto IV Pielgrzymki Trzeźwości, która w sobotni ranek 2 sierpnia br. wyruszyła spod kościoła Ducha Świętego w Koszalinie do sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej.
Pielgrzymki trzeźwościowe na Górę Chełmską mają już wieloletnią tradycję. Od 1991 r. przez 9 lat miały zasięg diecezjalny, zawsze jednak, uczestniczyli w nich pielgrzymi z innych stron kraju. Od roku 2000 poszerzono ich formułę, nadając charakter ogólnopolski. Organizowane zawsze w pierwszą sobotę sierpnia – miesiąca poświęconego trzeźwości – są jednym z ważniejszych, nie tylko religijnych, wydarzeń w Polsce, promujących życie bez alkoholu. W roku ubiegłym III Pielgrzymka Trzeźwości odbyła się pod patronatem medialnym Tygodnika Katolickiego Niedziela.
Pasterz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej – bp Marian Gołębiewski w swoim zaproszeniu na tegoroczną pielgrzymkę napisał: „Pielgrzymka Trzeźwości na Górę Chełmską jest modlitwą o trzeźwość Narodu, szczególną zadumą nad ludźmi uwikłanymi w nałóg, naszym wynagrodzeniem Bogu za grzechy pijaństwa. Jest radosną manifestacją ludu Bożego pielgrzymującego drogami tej ziemi (...). Niech Matka Boża Trzykroć Przedziwna wyprasza dla nas u swego Syna oczekiwane łaski, byśmy mogli żyć w trzeźwości”.
Wśród kilkuset pielgrzymów byli pątnicy z całego Pomorza, wielu stron kraju, a także z zagranicy, m.in. z Białorusi i Ukrainy. Pielgrzymkę przeżywali ludzie zaangażowani w ruchach trzeźwościowych, uwikłani w problemy alkoholowe i ich najbliższe rodziny. Ale nie tylko osoby, które podjęły dobrowolną abstynencję, lecz także pragnący w ten sposób solidaryzować się z cierpiącymi. Było wielu, którzy nie mają styczności z problemem alkoholowym, uczestniczyli w pielgrzymce, pragnąc złożyć dar serca przez modlitwę, trud fizyczny, bycie z ludźmi cierpiącymi, danie świadectwa, że można żyć bez alkoholu. Widoczny był udział działaczy z blisko trzydziestu organizacji pozarządowych i ruchów trzeźwościowych, radnych i członków samorządowych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, pielgrzymował m.in. prezydent Koszalina Mirosław Mikietyński.
Na trasie 3-kilometrowej wędrówki pielgrzymi odprawili Drogę Krzyżową w intencji codziennej realizacji Ślubów Jasnogórskich. W rozważaniach rozpoczynających nabożeństwo ks. Włodzimierz Bartkowiak, duszpasterz trzeźwości diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, powiedział: „Rozpoczynamy Drogę Krzyżową, która będzie wynagrodzeniem Bogu za grzechy naszego Narodu, szczególnie zaś za niezrealizowanie Ślubów Jasnogórskich. Będziemy się modlić za wszystkich, którzy zmagają się z tym problemem, którzy rozpoczynają, lub są na tej drodze. Aby mieli nadzieję, że jest możliwe zwycięstwo nad własną słabością. Chrystus Pan dał nam przykład, że ofiarowanie się za kogoś jest największym aktem miłości. I w tym duchu miłości dla wszystkich, szczególnie dotkniętych tym problemem, tę Drogę Krzyżową ofiarujemy”.
W samo południe przy ołtarzu polowym, ustawionym na koronie Góry Chełmskiej, została odprawiona uroczysta Eucharystia w intencji otrzeźwienia Narodu, pod przewodnictwem bp. Mariana Gołębiewskiego. „Sanktuarium to miejsce szczególne, gdzie słyszymy głos Boga przemawiającego do człowieka. Przychodzimy tutaj, aby w tym bardzo naturalnym pejzażu, w tej naturalnej świątyni i w tym naturalnym sanktuarium modlić się o trzeźwość Narodu – mówił w homilii Pasterz diecezji. – I dlatego dzisiaj znajdujemy się u stóp Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, i uciekamy się do Niej, aby wychowywała wszystkich obywateli naszej Ojczyzny do pięknego i godnego życia, oraz wołamy o wynagrodzenie za grzechy pijaństwa, a także upraszamy łaski opamiętania dla tych, którzy tego potrzebują w naszych rodzinach, w naszej diecezji, w naszych parafiach i w całej naszej Ojczyźnie”. Liturgię uświetniła oprawa muzyczna orkiestry i chóru franciszkańskiego z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie.
Mszę św. poprzedziła konferencja ks. prał. Henryka Korży, wiceprzewodniczącego i koordynatora Zespołu Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski. „Już po raz czwarty przychodzimy na tę, od wieków świętą Górę Chełmską. Górę szczególnie umiłowaną przez Maryję, Matkę Chrystusa, ale i naszą Orędowniczkę, Patronkę naszej Ojczyzny i całego Narodu” – powiedział Ksiądz Prałat. Przypomniał też słowa Papieża Pawła VI: „Polskie dzieci, bądźcie wierne Waszej wierze katolickiej. Wierne Waszym tradycjom religijnym i obywatelskim. Wierne Waszej postawie narodu zdrowego i trzeźwego, narodu zjednoczonego, narodu mocnego, bo tylko taki naród może być podstawą wyzwolenia Europy z okowów niewoli satanistycznej i masońskiej”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W północnej Etiopii liczba niedożywionych dzieci wzrosła dziesięciokrotnie, alarmuje UNICEF

2021-07-30 17:20

[ TEMATY ]

dzieci

UNICEF

Etiopia

UNICEF

Marixie Mercado

Marixie Mercado

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Genewie, 30 lipca 2021 r., Marixie Mercado - rzecznik prasowy UNICEF, przekazała informację na temat dramatycznej sytuacji dzieci w regionie Tigraj, w północnej Etiopii.

Przez kilka ostatnich miesięcy, z powodu toczącego się konfliktu, region Tigraj był praktycznie niedostępny dla organizacji humanitarnych. Teraz, kiedy pracownicy UNICEF docierają do osób poszkodowanych, potwierdzają się nasze największe obawy i najgorsze scenariusze.

CZYTAJ DALEJ

"Pokazaliśmy im" - polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal

2021-07-31 15:38

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Tokio 2020

PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni w finale poprawili rekord Europy czasem 3.09,87. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Dominikany, a trzecie Amerykanie.

Polacy biegli w finale w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Ich czas jest rekordem Starego Kontynentu, a także rekordem olimpijskim. To drugi wynik w historii tej konkurencji.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor

2021-07-31 14:54

[ TEMATY ]

muzyka

jazz

wikipedia.org

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

Jerzy „Duduś" Matuszkiewicz jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych ścieżek dźwiękowych, odszedł w sobotnie południe 31 lipca 2021 r. Miał 93 lata.

O śmierci muzyka powiadomił PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu „Jazz Forum". Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz – wielka osobistość polskiego jazzu - był też znanym i cenionym autorem muzyki do seriali i filmów. "Czterdzieści lat minęło", "Wojna domowa" - to tylko niektóre z jego przebojów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję