Reklama

Na Jasnej Górze obraduje Krajowa Rada Katolików Świeckich w nowym kształcie

2013-12-14 18:19

it / Jasna Góra / KAI

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasnej Górze trwa spotkanie Krajowej Rady Katolików Świeckich. W odnowionej formule gremium stanowią przedstawiciele wszystkich metropolii w Polsce. Do ich zadań należy m.in. pobudzenie świeckich do apostolskiej aktywności w Kościele i świecie oraz kształtowanie odpowiedzialności za życie społeczne. Abp Wacław Depo, który jest delegatem Episkopatu przy KRKŚ podkreślił, że zadaniem ochrzczonych jest zabieranie głosu w sprawach ważnych dla misji Kościoła, nie tylko doktrynalnych czy dyscypliny kościelnej. - Katolicy świeccy mają prawo i obowiązek wypowiadania się i reagowania na różnego rodzaju zjawiska czy zagrożenia, które we współczesnym świecie występują – uważa abp Depo. Do takich zagrożeń w Polsce zaliczył m.in. ideologię gender. Stwierdził, że „katolik musi być zaangażowany w politykę, bo jest to sprawa dobra wspólnego, za które musimy odpowiadać”.

Jego zdaniem, koniecznym jest też „uświadomienie każdego ochrzczonego, że ma prawo do głosu w Kościele i ma obowiązek wypowiadać swój zdecydowany głos w sprawach wiążących nas w sumieniu i w odpowiedzialności za życie społeczne”. Dodał, że nowa adhortacja papieża Franciszka „Evangelii Gaudium” przypomina, że „zadanie głoszenia Ewangelii spoczywa także na świeckich i zobowiązuje do podjęcia na nowo misji Kościoła”.

Rozpalić na nowo tożsamość każdego wierzącego chrześcijanina oraz jak w przestrzeni medialnej mówić o Chrystusie i Ewangelii - to zdaniem członków Krajowej Rady Katolików Świeckich sprawy wymagające szybkiego działania. - Do tego potrzeba wielkiego zjednoczenia wszystkich środowisk – podkreśliła Alina Petrowa-Wasilewicz, dotychczasowa przewodnicząca Rady. – Chodzi o konsolidację milionów katolików świeckich, którzy są w rozproszeniu i w zasadzie ich głos nie jest słyszany. Słyszymy głosy celebrytów, którzy potrafią przebić się w mediach a często mają kontrowersyjne poglądy. Nie słyszymy natomiast głosów milionów katolików świeckich, którzy myślą inaczej – powiedziała Alina Petrowa-Wasilewicz.

Reklama

Jej zdaniem, wielkim wyzwaniem dla wierzących świeckich jest nowa ewangelizacja. – Skończył się czas grillowania. Jesteśmy na rozdrożu cywilizacyjnym i albo zerwiemy z chrześcijaństwem albo dla dobra wszystkich wrócimy do Boga – zauważyła dotychczasowa przewodnicząca Rady. Przypomniała, że ratunkiem dla ludzkości jest powrót na Boże ścieżki. – Bogu nie chodzi o zwolenników, ale o szczęście każdego człowieka. On nie działa szukając wyborców, ale daje prawdziwe życie – podkreśliła Alina Petrowa-Wasilewicz. Jej zdaniem koniecznym jest dziś zaangażowanie świeckich zwłaszcza w przekaz medialny. – Jesteśmy ofiarami mediów, które widzą paru upadłych księży a nie widzą rzeki dobra, różnych inicjatyw, które podejmowane są przez Kościół – podkreśliła. Zauważyła, że dziś koniecznym jest zaangażowanie ochrzczonych w politykę czyli opowiedzenie się za rodziną, za przymierzem małżeńskim miedzy kobietą i mężczyzną, za życiem i solidarnością. – Chodzi o opowiedzenie się za życiem, także za tym duchowym, byśmy mieli cel i kierunek istnienia. Naszym celem nie jest przecież posiadanie markowych ubrań czy sprzętów, podjęcie działań charytatywnych raz do roku, ale znacznie coś więcej – stwierdziła Alina Petrowa-Wasilewicz.

Krajowa Rada Katolików Świeckich została utworzona decyzją Konferencji Episkopatu Polski 25 sierpnia 1994 r. Celem Rady jest pogłębienie formacji duchowej i intelektualnej katolików świeckich, pobudzenie ich apostolskiej aktywności w Kościele i świecie, kształtowanie odpowiedzialności, chrześcijańskiego ducha jedności i dialogu we wspólnocie kościelnej, zwłaszcza pomiędzy różnymi ugrupowaniami katolickimi oraz w całym pluralistycznym społeczeństwie, a także promocja inicjatyw pastoralnych Konferencji Episkopatu Polski i troska o harmonijną współpracę zrzeszeń katolików świeckich i realizacja programów Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Obecnie w skład Krajowej Rady Katolików Świeckich wchodzi 14 przedstawicieli metropolii kościelnych w Polsce. Wybory nowego zarządu odbędą się na następnym spotkaniu KRKŚ na wiosnę. Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski delegatem przy Radzie jest abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Tagi:
katolicy

W Argentynie ubywa katolików

2019-11-27 20:27

vaticannews / Buenos Aires (KAI)

W Argentynie w dramatycznym tempie ubywa katolików. Stanowią oni zaledwie 62,9 proc. społeczeństwa, o 13 proc. mniej niż w roku 2008. Dziennik La Croix przypomina, że jeszcze w roku 1960 katolicy stanowili 90 proc. mieszkańców tego kraju. Najgorsza sytuacja jest pod tym względem w Patagonii i Buenos Aires. W argentyńskiej stolicy katolicy stanowią zaledwie 56,4 proc populacji.

stock.adobe.com

Argentyńczycy, którzy porzucają Kościół zasilają szeregi wspólnot ewangelikalnych. Należy już do nich 15 proc. mieszkańców, o 6 proc. więcej niż przed 11 laty. Wskaźnik ten jest jeszcze większy wśród ludzi młodych i wynosi 20 proc. Te negatywne tendencje przejawiają się również w stosunku Argentyńczyków do Papieża. Dla 82 proc. badanych wybór ich rodaka na Stolicę Piotrową nie miał żadnego wpływu na ich wiarę. Tylko u 8 proc. wydarzenie to wzmocniło ich przekonania religijne.

W konsekwencji przemian religijnych w argentyńskim społeczeństwie szybko rośnie też liczba osób, które nie czują się związane z żadną religią. Jest ich niemal 19 proc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rekolekcje adwentowe z ks. Pawlukiewiczem

2019-12-02 15:38

Salve NET

Czekamy na Pana Jezusa. Jakieś sprytne dziecko zauważyło, że przecież Pan Jezus jest cały czas w Kościele: i w tabernakulum, i jak ksiądz mówi kazanie. I jak ksiądz czyta Ewangelię, to czyta słowo Chrystusa. Chrystus jest obecny. Jak to więc jest, że my czekamy na kogoś, kto jest obecny? To jest wielka tajemnica, że Bóg jest i Bóg przychodzi - mówi ks. Piotr Pawlukiewicz.

youtube.com

Zapraszamy na pierwszy odcinek rekolekcji ks. Piotra, kolejne będą ukazywały się w każdy poniedziałek adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Hiszpania: eksperci katoliccy przestrzegają przed separatyzmem baskijskim

2019-12-05 20:28

mz (KAI/AyO) / Madryt

Separatyzm baskijski w dalszym ciągu podsyca nienawiść w Hiszpanii – uważają eksperci z uniwersytetów katolickich w tym kraju. Podczas konferencji zorganizowane na uniwersytecie katolickim w Walencji wskazali, że dzieje się tam pomimo faktu, iż 4 maja 2018 r. w trakcie zorganizowanej we francuskiej miejscowości Cambo-les-Bains uroczystości władze baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA oficjalnie ją rozwiązały.

wikipedia

Zdaniem uczestników spotkania utrzymującej się nienawiści w Kraju Basków sprzyja regularne wychwalanie przez separatystów działań ETA, która zabiła łącznie 539 osób.

Tylko w tym roku do prokuratury generalnej w Madrycie wpłynęło kilka skarg na tego rodzaju postawy ekstremistów baskijskich, podejmujących z honorami bojowników ETA wychodzących na wolność. Jeden z takich wniosków złożył rząd Pedro Sancheza.

Główne zadanie w swoich 60-letnich działaniach zbrojnych ETA widziała w utworzeniu niezależnego państwa Basków na pograniczu północn0-zachodniej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji. Mimo samorozwiązania się organizacji władze w Madrycie twierdzą, że pociągną do odpowiedzialności wszystkich ukrywających się przed wymiarem ścigania baskijskich terrorystów.

Z szacunków hiszpańskich służb specjalnych wynika, że policja poszukuje nadal co najmniej 50 baskijskich separatystów. Jedynie około dziesięciu z nich mieszka w Hiszpanii. Pozostali ukrywają się głównie w Ameryce Łacińskiej.

Według Pedra Ontoso, historyka ETA, tamtejszych separatystów przez wiele lat popierało wielu duchownych baskijskich, chociaż episkopat hiszpański jednoznacznie potępiał te działania. W wydanej w maju 2019 r. książce “Z Biblią i parabellum” Ontoso wymienił przypadki współpracy baskijskich duchownych z bojownikami ETA. Wskazał, że niektóre zamachy, w tym pierwszy z 2 sierpnia 1968, terroryści zaplanowali w budynkach należących do miejscowych parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem