Reklama

Niedziela Świdnicka

Matka Boża Bolesna patrzy na Wałbrzych

Doroczna uroczystość Patronki Wałbrzycha stała się okazją do wspólnej modlitwy biskupa Marka Mendyka z czcicielami Matki Bożej Bolesnej.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

kolegiata w Wałbrzychu

Ryszard Wyszyński

Obchody święta Patronki Miasta poprzedziła Nowenna w Sanktuarium MB Bolesnej przy ul. Kościelnej, w której grupy wiernych z wszystkich parafii miasta i pobliskich miejscowości, modliły się o każdej porze dnia uczestnicząc we Mszach św.

Na wieczorny odpust 15 września do wałbrzyskiej kolegiaty przybyło wielu zaproszonych gości, wśród których dostrzec można było kanoników Kapituły Kolegiackiej, pozostałe duchowieństwo, władze samorządowe, przedstawicieli kombatantów, organizacji i stowarzyszeń patriotycznych, m.in. związkowców NSZZ „Solidarność” z dawnych wałbrzyskich kopalń, a także reprezentację dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. Jana Pawła II. Wszystkich przybyłych, na czele z pasterzem diecezji świdnickiej, powitał na początku ks. kan. Wiesław Rusin – prepozyt wałbrzyskiej Kapituły Kolegiackiej.

Ryszard Wyszyński

Rozum i uczucia

Reklama

Mszy św. odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Mendyk. - Żyjemy w takich czasach, które bardzo mocno podkreślają rolę rozumu, a mniej zwracają uwagę na uczucia – mówił biskup, dodając, że uczucia są czasem nawet szybsze od rozumu, który podpowiada na chłodno, a uczucia są tym chwytem, który szybko odpowiada. - Uczucia i rozum powinny być jak równorzędni partnerzy, którzy w naszym życiu muszą iść razem. Rozum nie może dominować – stwierdził.

Ryszard Wyszyński

Biskup jako przykład przywołał scenę spod krzyża Chrystusa, pod którym stała Matka Boża Bolesna i kilka kobiet oraz umiłowany uczeń. - Moglibyśmy się spodziewać, że powinno być tam, co najmniej też 12 apostołów. A dlaczego ich tam nie było, bo oni byli w swoich myślach bardzo logiczni, a to co się działo w Wielki Piątek nie było do pojęcia - czyli było według ich miary - było nielogiczne, więc się wtedy rozproszyli. Oni nie potrafili słuchać jeszcze sercem. To, czego byli świadkami było dla nich jeszcze nie do przyjęcia. Natomiast potrafiły to zrozumieć MB Bolesna, kobiety i jeden uczeń. Dlaczego przywołuję ten obraz z Ewangelii – pytał biskup, odpowiadając: - To dlatego, że trzeba kierować się nam częściej potrzebą serca, a nie samym rozumem. Trzeba mieć tę ufność, jaką miała Matka Boża oraz kobiety i uczeń co z nią stał pod krzyżem – wyjaśnił.

Ryszard Wyszyński

Potrzeba racji serca

W dalszej części homilii pasterz diecezji zauważył, że w obecnych czasach frekwencja w Kościele jest podobna do tej spod krzyża, dodając, że brakuje ludzi kontemplatywnych, ponieważ brakuje tych, którzy potrafią przyswoić Ewangelię sercem. - Wielki kryzys wiary w świecie współczesnym pochodzi stąd, że nie daje się posłuchu racjom serca, ale tylko tym wykrzywionym przez umysł - zauważył hierarcha. - Uważam, że nasza cywilizacja, zdominowana teraz przez technikę - potrzebuje serca, potrzebuje więcej uczucia miłości. Spróbujmy dawać więcej przestrzeni racjom serca - apelował bp Mendyk.

Ryszard Wyszyński

Po Eucharystii uformowała się procesja, która przeszła ulicami miasta, w kierunku Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, do którego przeniesiono słynącą łaskami figurę Matki Bożej.

Ryszard Wyszyński

2021-09-15 22:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warsztat św. Józefa w wałbrzyskiej kolegiacie - Obecność ojca

[ TEMATY ]

ks. Marcin Banaczyk

kolegiata w Wałbrzychu

św. Jóżef

par. Aniołów Stróżów - Wałbrzych

O św. Józefie opowiadał ks. Marcin Banaczyk

O św. Józefie opowiadał ks. Marcin Banaczyk

W ramach trwającego roku św. Józefa wikariusz z wałbrzyskiej kolegiaty ks. Radosław Mielczarek w lutym rozpoczął się cykl spotkań formacyjnych dla mężczyzn zatytułowanych „Warsztat św. Józefa”.

Tym razem pod koniec marca na zaproszenie ks. Radosława o ojcostwie opowiadał ks. Marcin Banaczyk, student psychologii na uniwersytecie SWPS we Wrocławiu

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Dookoła za dużo niepewności, stresu i bólu, aby stać bezczynnie i patrzeć na to z boku. Czas zacząć działać, bo do stracenia nie ma go już wiele. Nie chcemy być w tym sami. Dlatego w naszej akcji majowej polecamy Ci tylko jedno: TrzyMaj się Maryi! - wtedy wszystko będzie dobrze.

„Zróbcie wszystko cokolwiek Wam powie”. Maryja zawsze wie, co jest dla nas najlepsze. Będąc z Nią, nasza relacja z Bogiem rozkwitnie jak majowe konwalie i magnolie. Matka Boża to najlepszy towarzysz naszej duchowej drogi, o czymś zaświadczają całe rzesze świętych. Trzymając się Maryi - jesteśmy bezpieczni.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Biden: Szwecja i Finlandia spełniają wszystkie kryteria NATO

2022-05-19 17:22

[ TEMATY ]

NATO

Szwecja

Finlandia

Joe Biden

PAP/Oliver Contreras / POOL

Prezydent USA Joe Biden, prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier Szwecji Magdalena Andersson.

Prezydent USA Joe Biden, prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier Szwecji Magdalena Andersson.

Szwecja i Finlandia to silne demokracje, które mają mocne poczucie tego, co jest moralnie właściwe; kraje te spełniają wszystkie kryteria członkostwa w NATO - oświadczył w czwartek prezydent USA Joe Biden na konferencji prasowej, zwołanej po spotkaniu z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto.

"Nie ma wątpliwości, że NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek" - zapewnił Biden, dodając, że Sojusz nie stanowi zagrożenia dla kogokolwiek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję