Reklama

Kościół

Sesja Rady Biskupów Diecezjalnych w formie online

Sesja Rady Biskupów Diecezjalnych w formie online odbędzie się w poniedziałek 27 września. Spotkanie będzie miało charakter techniczny. Będzie dotyczyć implementacji dokumentów synodalnych na etapie diecezjalnym.

2021-09-27 07:07

[ TEMATY ]

biskup

Marek Kępiński/BPJG

W komunikacie przekazanym PAP przez biuro prasowe Episkopatu rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ wyjaśnił, że spotkanie biskupów diecezjalnych będzie koncentrować się wokół dokumentów synodalnych, które zostały przesłane przez Stolicę Apostolską w ostatnim czasie do księży biskupów, czyli "Dokumentu Przygotowawczego XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów" oraz "Vademecum".

Podziel się cytatem

Poinformował, że będzie to "jedyny punkt spotkania". "Ma ono pomóc w przygotowaniu wskazań praktycznych do synodu, ujednoliconych dla wszystkich diecezji w Polsce" - powiedział rzecznik Episkopatu.

Zaznaczył, że w związku z tym, że spotkanie będzie miało charakter techniczny, nie jest spodziewany komunikat po jego zakończeniu".

Podziel się cytatem

Reklama

Synod biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja" zostanie uroczyście rozpoczęty 9 października 2021 r. w Rzymie, a następnie 17 października w każdym Kościele partykularnym. Zakończy się zgromadzeniem w Rzymie w 2023 r.

Konferencje episkopatów otrzymały czas do połowy kwietnia 2022 r., aby zakończyć fazę konsultacji diecezjalnych.

Synod biskupów jest instytucją doradczą w Kościele katolickim. Został powołany do życia pismem papieskim "Apostolica sollicitudo", wydanym 15 września 1965 r. przez papieża Pawła VI. Jest on organem świadczącym pomoc Najwyższemu Pasterzowi Kościoła. Do papieża należy zwoływanie synodu, jeśli uzna to za pożyteczne, łącznie z oznaczeniem miejsca zebrania, jak również ustalanie tematów spraw, jakie mają być rozpatrywane.(PAP)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: biskupi krytykują plany reformy zdrowia, w tym prawo do tzw. godnej śmierci

[ TEMATY ]

biskup

Francja

Graziako

Należy zapewnić właściwy sposób towarzyszenia indywidualnie każdemu pacjentowi, a nie ułatwiać mu "godną" śmierć. Tak francuscy biskupi zareagowali na ogłoszony kilka dni temu długo oczekiwany raport parlamentarny o propozycji reformy tamtejszego systemu opieki zdrowotnej. Projekt zmian przedstawiono do dyskusji już w 2005 r. Chodzi głównie o kwestie opieki paliatywnej i zapewnienie tzw. godnej śmierci pacjentom w fazie terminalnej.

Specjalne oświadczenie w tej sprawie wydał odpowiedzialny za sprawy bioetyczne we francuskim episkopacie metropolita Rennes abp Pierre d’Ornellas. Dokument, zatytułowany „Pilny obowiązek braterstwa”, wskazuje jasno na fakt, że obecnie we Francji towarzyszenie osobom nieuleczalnie chorym jest tak złe, iż stanowi to prawdziwy skandal. Zwraca on uwagę na konieczność pilnych zmian w zakresie opieki paliatywnej, zwłaszcza na podkreślenie „obowiązku braterstwa” wobec umierających pacjentów.

CZYTAJ DALEJ

Znaleziono ciało ks. Marka Lacha. Policja ustala okoliczności śmierci kapłana

2021-10-12 12:37

[ TEMATY ]

śmierć

Wikipedia.org

Otrzymaliśmy informację o śmierci ks. Marka Lacha, proboszcza parafii św. Marcina w Pomocnem w diecezji legnickiej.

Ksiądz Marek Lach w przyszłym roku miał obchodzić 30. rocznicę kapłaństwa. Kapłan ostatnio wykładał m.in. na Studium św. Hildegardy z Bingen - Akademickim kursie teologicznym pod patronatem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
- Jesteśmy zaskoczeni informacją o śmierci ks. Marka. Ceniłam jego wkład w Kościół, w budowę studium, zwłaszcza nauczania księdza o Duchu Świętym. Będziemy pamiętać o nim w naszych modlitwach… - mówi Katarzyna Walkowska, uczestniczka zajęć.

CZYTAJ DALEJ

Świadczyć i być razem

2021-10-16 16:19

Norbert Polak

Biskup Robert wezwał młodych do radosnego i odważnego świadczenia o Chrystusie

Biskup Robert wezwał młodych do radosnego i odważnego świadczenia o Chrystusie

W kościele Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie 15 października bp Robert Chrząszcz udzielił młodym sakramentu bierzmowania.

Podczas homilii hierarcha podkreślił trud włożony w przygotowania do tego dnia: - To całe przygotowanie, te wszystkie zasady, pytania, nauki, spotkania, modlitwy miały was doprowadzić do tego momentu, aby każdy z was zechciał otworzyć swoje serce na te dary Ducha Świętego, którymi Pan Bóg chce was dzisiaj obdarować. Od ciebie zależy, co ty zrobisz z tym darem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję