Reklama

„Miejsce to wybrał Pan”

Niedziela Ogólnopolska 45/2003

Poświęcenie krzyża na placu w Mszanie Dolnej, gdzie ma stanąć kościół pw. Miłosierdzia Bożego.

Poświęcenie krzyża na placu w Mszanie Dolnej, gdzie ma stanąć kościół pw. Miłosierdzia Bożego.

Takie motto towarzyszyło uroczystej ceremonii poświęcenia krzyża i placu pod budowę nowej świątyni pw. Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej 11 października br. Uroczystości przewodniczył i poświęcenia dokonał celebrujący Mszę św. kard. Franciszek Macharski - metropolita krakowski. Podczas Eucharystii odprawianej na „placu nadziei”, jak określili to miejsce witający Metropolitę wierni, Ksiądz Kardynał, nawiązując do hasła umieszczonego nad ołtarzem polowym, zauważył, że trudno znaleźć piękniejszą lokalizację wśród gór: Luboń, Szczebel i Lubogoszcz, u których stóp ma stanąć świątynia Miłosierdzia Bożego.
W uroczystości uczestniczyła kilkusetosobowa rzesza mieszkańców, wśród których byli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Mszanie Dolnej, schola oazy młodzieżowej, chór męski im. ks. J. Hajduka, orkiestra OSP i poczty sztandarowe, a także księża proboszczowie z dekanatu mszańskiego oraz siostry z klasztoru Franciszkanek Rodziny Maryi.
Po wygłoszeniu homilii kard. Macharski dokonał aktu poświęcenia placu pod budowę nowego kościoła. Następnie przeszedł w procesji pod usytuowany przy wejściu na plac kościelny krzyż, który po okadzeniu i poświęceniu nabożnie ucałował.
Za „rzucenie ziarna” podziękował Metropolicie proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej - ks. kan. Zdzisław Balon. Wyraził także wdzięczność Księdzu Kardynałowi za materialne wsparcie budowy świątyni.
Do tworzenia nowej parafii i budowy kościoła został skierowany we wrześniu 2002 r. ks. Stanisław Parzygnat, który od kilku miesięcy głosi kazania w parafiach dekanatu mszańskiego i zbiera pieniądze na budowę nowego dzieła. W swej trosce duszpasterskiej dotarł nawet do Chicago, chcąc zainteresować rodaków budową nowego kościoła w Ojczyźnie.
W przeddzień centralnej uroczystości poświęcenia przed wejściem na plac umieszczono wykonany przez mszańskich stolarzy 6-metrowy krzyż z wyrzeźbioną przez zakopiańskiego artystę Mariana Gugla figurą ukrzyżowanego Zbawiciela. Po raz pierwszy na tym placu zabrzmiały słowa Koronki do Miłosierdzia Bożego. Pierwsza Msza św. została tu odprawiona w Boże Ciało.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kapłaństwo nie jest za zasługi

2021-09-28 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Sześciu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło szatę duchowną podczas uroczystej mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję