Reklama

Wiadomości z Polski

Niedziela Ogólnopolska 50/2003

Stanisław Ludwa

O. Nikodem Kilnar OSPPE w parafii w Głuchołazach

O. Nikodem Kilnar OSPPE w parafii w Głuchołazach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie ma przesłanek do liberalizacji tzw. ustawy antyaborcyjnej

25 listopada br. do sejmowych komisji trafiło przyjęte przez rząd sprawozdanie z wykonania ustawy o planowaniu rodziny za rok 2002. Według Forum Kobiet Polskich, nie wnosi ono żadnych merytorycznych przesłanek dla liberalizacji ustawy postulowanej przez środowiska skrajnie feministyczne.
Forum alarmuje też, że znacznie pogorszyła się jakość opieki zdrowotnej nad kobietami w ciąży, a o 1/4 spadła liczba świadczeń pomocy społecznej zagwarantowanych ustawą. Ponadto - jak podkreśliła Ewa Kowalewska, prezes Forum, w rozmowie z KAI - w 2002 r. po raz pierwszy w okresie powojennym odnotowano spadek przyrostu naturalnego poniżej tzw. reprodukcji prostej przy jednoczesnej odmowie posiadania potomstwa przez blisko 26 proc. kobiet, które założyły rodzinę.
W ub.r. odnotowano 159 legalnych aborcji, a podstawowe dane liczbowe dotyczące aborcji nie uległy zasadniczym zmianom, dlatego - zdaniem Prezes Forum - nie ma merytorycznych przesłanek do liberalizacji tzw. ustawy antyaborcyjnej.
E. Kowalewska zwraca uwagę na problemy kobiet, m.in. pogorszenie opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem. W 2002 r. o 8,52 proc. wzrosła liczba przedwcześnie urodzonych noworodków o zmniejszonej wadze urodzeniowej oraz wzrósł wskaźnik umieralności okołoporodowej. Jej zdaniem, brakuje też systemowego leczenia niepłodności.
Znacznie ograniczono także pomoc materialną dla kobiet w ciąży, mimo że gwarantowała ją ustawa. Skrócono urlopy macierzyńskie, ograniczono pomoc dla matek wielodzietnych, znacznie zmniejszono współpracę i pomoc finansową dla organizacji pozarządowych i kościelnych prowadzących domy samotnej matki czy różnego rodzaju poradnie.
Zdaniem E. Kowalewskiej, problemy dotyczące kobiet odnotowane w rządowym raporcie nt. realizacji ustawy o planowaniu rodziny powinny doprowadzić do decyzji o wypracowaniu rzeczywistych działań mających na celu poprawę sytuacji kobiet w Polsce oraz o wstrzymaniu przyjętego 19 sierpnia br. „Krajowego Programu na rzecz Kobiet”, lansującego ideologię feministyczną.

Reklama

Abp John P. Foley gościem KAI

Działalność Katolickiej Agencji Informacyjnej jest sukcesem Kościoła w ostatniej dekadzie, a istota fenomenu KAI polega na tym, że kierowanie tak ważnej dla Kościoła instytucji zostało powierzone ludziom świeckim, którzy nie zawiedli. Opinie takie padały podczas spotkania z okazji 10-lecia KAI, które odbyło się 1 grudnia br. w Warszawie. Gościem honorowym był abp John P. Foley, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Licznie zgromadzeni na uroczystości wysłuchali przemówień wybitnych gości na temat KAI i zapoznali się z działalnością agencji, m.in. obejrzeli film o jej codziennej pracy. Odbyła się również sesja na temat roli mediów religijnych w podzielonym świecie.
Abp Foley wskazał na standardy, jakie powinny obowiązywać w katolickim medium. Wiarygodność agencji zależy od pełnego przekazu informacji i obiektywizmu, natomiast użyteczność - od jakości analiz i wskazywania kierunku działania. Wyliczył też pięć cech, którymi powinny charakteryzować się media katolickie. Są to: informacja, formacja, inspiracja, nieustanna edukacja katolicka oraz tożsamość katolicka.

Jubileusz różańcowy

29 października br. jubileusz 20-lecia istnienia obchodziła Jasnogórska Rodzina Różańcowa w parafii św. Wawrzyńca w Głuchołazach (diecezja opolska). Pierwsi parafianie wstąpili do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej podczas jasnogórskich rekolekcji w 1983 r. Od tej pory grupa ok. 300 parafian należących do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej bardzo aktywnie włącza się w życie parafii przez apostolat różańcowy, modlitwę o pokój w ludzkich sercach, w rodzinach i w świecie, za Ojczyznę, za Ojca Świętego, za kapłanów i modlitwę wynagradzającą za grzechy.
W tych intencjach każdego miesiąca ofiaruje w kościele parafialnym cztery Msze św. Raz w miesiącu członkowie zbierają się, by wspólnie odmówić „dziesiątkę” Różańca, zapoznać się z przesłaniem Jasnogórskiego Apostolatu Różańcowego, omówić aktualne sprawy z życia parafii. Każdego roku grupa członków bierze udział w rekolekcjach Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.
Mszę św. jubileuszową celebrował w parafii w Głuchołazach o. Nikodem Kilnar - podprzeor Jasnej Góry, pochodzący stamtąd. W wygłoszonym kazaniu ukazał postać Bożej Matki w tajemnicach Jej życia. Uroczystości uświetnił występ Jasnogórskiego Oktetu Dętego pod dyrekcją Marka Piątka. Zespół towarzyszył śpiewom liturgicznym wiernych, a po Mszy św. wystąpił z koncertem.
Na zakończenie o. Nikodem spotkał się z członkami Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej, wręczył wszystkim pamiątkowe obrazki Matki Bożej Jasnogórskiej, przypomniał założenia statutu, przekazał pozdrowienia od o. Bogumiła Schaba OSPPE - dyrektora Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej - i życzył dalszego rozwoju.

Jan Dolny

Tydzień w Polsce

Pierwsza sesja procesu beatyfikacyjnego 8 salezjanów zamęczonych w czasie II wojny światowej w Oświęcimiu odbyła się w kościele Księży Salezjanów na krakowskich Dębnikach. Mszę św. na rozpoczęcie sesji odprawił kard. Franciszek Macharski.

Relikwie św. Andrzeja zostały umieszczone w kościele środowisk twórczych w Warszawie. Ekumenicznej modlitwie katolików i prawosławnych przy relikwiach Apostoła przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk.

Telewizja Niepokalanów Puls wróciła do dawnej, znanej widzom nazwy - Telewizja Puls (jest także nowe logo i nowoczesna oprawa TV Puls).

Po raz 10. odbędzie się akcja kolędników misyjnych, prowadzona pod patronatem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Pieniądze zebrane w tym roku przez dzieci zostaną przeznaczone na pomoc dla ich rówieśników z Burkina Faso.

W Warszawie gościł francuski premier Jean-Pierre Raffarin. Podczas jego wizyty nie udało się wynegocjować porozumienia w dzielącej Polskę i Francję sprawie kształtu przyszłej konstytucji Unii Europejskiej.

Minister finansów Andrzej Raczko podpisał umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w sprawie udzielenia Polsce gigantycznej pożyczki 500 mln euro. Pieniądze te mają umożliwić nam sfinansowanie projektów unijnych w ramach Narodowego Programu Rozwoju. Komentatorzy mówią m.in., że zamiast obiecanego strumienia euro, który miał popłynąć do Polski z Unii Europejskiej w ramach pomocy przedakcesyjnej, mamy milionowe pożyczki, które będziemy musieli spłacać latami.

W Sejmie RP odbyła się debata na temat bezpieczeństwa polskich wojsk w Iraku. Minister obrony Jerzy Szmajdziński powiedział m.in., że liczba ataków na naszych żołnierzy w tym kraju może wzrosnąć, zaostrzyła się bowiem sytuacja w „polskiej strefie”. Pomimo to rząd nie planuje wycofania naszych jednostek z Iraku.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego (w latach 2003-06) - wśród nich jest zapis umożliwiający łączenie rentownych kopalń z nierentownymi, podlegającymi likwidacji. Zdaniem ekspertów górniczej „Solidarności”, dopóki nie zmieni się zapis ustawy mówiący o likwidacji kopalń, ich łączenie to jedynie przedłużanie agonii tych przedsiębiorstw.

„Raport otwarcia” rządu Leszka Millera to dokument nierzetelny, o charakterze czysto propagandowym - tak Najwyższa Izba Kontroli oceniła zawarty tam opis nieprawidłowości w spółkach skarbu państwa, jakie rzekomo miał pozostawić po sobie gabinet Jerzego Buzka.

Śmigłowiec z premierem Millerem na pokładzie spadł w lesie w miejscowości Chojnów (40 km na południe od Warszawy). Premier, szefowa jego gabinetu politycznego Aleksandra Jakubowska oraz inne osoby uczestniczące w katastrofie są ranne.

Przed Sądem Okręgowym w Warszawie trwa proces Lwa Rywina, oskarżonego o płatną protekcję - pośrednictwo w załatwieniu dla Agory nowelizacji umowy o mediach w zamian za 17,5 mln dolarów łapówki dla SLD i stanowisko prezesa Polsatu dla niego.

Weszła w życie nowa lista leków refundowanych. Większość specyfików podrożała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Tegoroczna edycja Konkursu obejmuje przypowieści Pana Jezusa zawarte w Ewangelii św. Mateusza i nosi tytuł: “Opowiesz mi historię życia Pana Jezusa?”. Zadaniem konkursowym jest przedstawienie w formie plastycznej jeden z cudów Pana Jezusa, zaś multimedialnej i literackiej wybranego przez ucznia klas 4-8 szkoły podstawowej rozdziału Ewangelii św. Mateusza - wskazują organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24

[ TEMATY ]

Rzym

św. bp Józef Sebastian Pelczar

100. rocznica

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą

2024-04-20 08:50

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

archidiecezja katowicka

Karol Porwich/Niedziela

Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą, a nieprzekonani nikogo nie przekonają! ‒ pisze do księży abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wystosował List do Księży z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Powołania. Ten przypada w najbliższą niedzielę (21 kwietnia).

W liście hierarcha zwraca uwagę na orędzie papieża Franciszka. Przypomniał, że „bycie pielgrzymami nadziei i budowniczymi pokoju oznacza budowanie swojego życia na skale zmartwychwstania Chrystusa”, a naszym ostatecznym celem jest „spotkanie z Chrystusem i radość życia w braterstwie ze sobą na wieczność.” ‒ To ostateczne powołanie musimy antycypować każdego dnia: relacja miłości z Bogiem i z naszymi braćmi oraz siostrami zaczyna się już teraz, aby urzeczywistnić marzenie Boga, marzenie o jedności, pokoju i braterstwie ‒ wskazuje. Zachęca, za Ojcem Świętym, by nikt nie czuł się wykluczony z tego powołania!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję