Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Życie i dzieła o. Kolbego. Wystawa, którą możesz pokazać u siebie

Wystawa poświęcona o. Kolbemu gości w parafii w Drogomyślu.

2021-10-14 20:01

[ TEMATY ]

wystawa

św. Maksymilian

Jan Hajduga

Piotr Górecki

Jan Hajduga przy swojej wystawie.

Jan Hajduga przy swojej wystawie.

Autorem jest prezes Rycerstwa Niepokalanej w Dąbrowie Tarnowskiej Jan Hajduga. Ekspozycja, którą autor prezentował w różnych miejscach sakralnych Polski, do połowy września gościła w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie. Przygotowano ją w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana – współpatrona diecezji.

Składa się ona z kilkunastu dużych plansz opatrzonych licznymi fotografiami i opisami, prezentującymi jego życie i dorobek od dzieciństwa poprzez męczeńską śmierć, beatyfikację i kanonizację. Otwarciu towarzyszył koncert Józefa Brody z Koniakowa: „Nie nadaremnie jest ten krzyż”. Następnie w Sali Sesyjnej ratusza, po słowach wprowadzenia przez kierownika muzeum Jakuba Staronia, wykład pt. „Dwie Korony” wygłosiła skoczowska historyk Halina Szotek. Opowiedziała o Gustawie Morcinku – pierwszym biografie o. Kolbego. Do ekspozycji dołączono gablotkę zawierającą przedmioty związane z męczennikiem, w tym relikwie I stopnia przywiezione przez franciszkanów z Niepokalanowa – o Piotra M. Lenarta i o. Ryszarda M. Żubera.

Reklama

Pomimo, że ciało o. Maksymiliana zostało spalone w krematorium w Auschwitz, zachowały się włosy z brody, którą kazał sobie ściąć tuż przed aresztowaniem w 1939 r. Brat fryzjer Akkursy przechował ścięte włosy, które obecnie znajdują się w Archiwum Niepokalanowa oraz w licznych miejscach kultu na całym świecie – zaznaczył o. Ryszard.

Obecnie wystawa znajduje się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Drogomyślu. W planach jest również pokazanie jej w innych miejscach w diecezji.

Zainteresowani jej wystawieniem mogą się kontaktować z kuratorem wystawy Jakubem Staroniem poprzez Muzeum im. św. Jana Sarkandra – 33 853 08 13.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: wystawa z okazji Kongresu Eucharystyczny w Budapeszcie

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

kongres eucharystyczny

Karol Porwich/Niedziela

„Eucharystia 2021” to tytuł wystawy otwartej w zabytkowej Sali Rycerskiej. Ekspozycję przygotowano w związku z rozpoczynającym się jutro w Budapeszcie 52. Kongresem Eucharystycznym. 11 plansz, tyle ile liter w słowie „Eucharystia”, opowiada o historii kraju i kultu eucharystycznego w Kotlinie Panońskiej. Przygotowana przez Węgierską Akademię Sztuki ekspozycja, przez piękno wykonywanych przez wieki naczyń liturgicznych i dzieł sztuki, ukazuje cześć dla Eucharystii.

Na fotogramach można zobaczyć także pokrótce historię ziemi węgierskiej od czasów pierwszego króla świętego Stefana, upadek czasów Imperium Osmańskiego, modernizację kraju w czasach Marii Teresy Habsburg, rewolucję 1848r., czasy monarchii austro-węgierskiej i obie wojny światowe, aż po współczesność.

CZYTAJ DALEJ

Św. Jan z Kęt

[ TEMATY ]

św. Jan z Kęt

Arkadiusz Bednarczyk

Cud św. Jana Kantego na obrazie z kościoła w Żołyni

Cud św. Jana Kantego na obrazie z kościoła w Żołyni

Niezwykła pracowitość, wnikliwy umysł, dobre serce – to cechy, które zjednały pobożnemu profesorowi miłość i oddanie nie tylko studentów, ale także ubogiej ludności Krakowa.

Johannes de Canti

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kobiety kobietom #1

2021-10-20 13:57

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi rozpoczęła się niezwykle ciekawa inicjatywa dla kobiet, której gościem była s. Anna Maria Pudełko AP – psychopedagog powołań, autorka książek dla kobiet, w których porusza temat relacji międzyludzkich i relacji z Bogiem.

Spotkanie rozpoczęła wspólna wieczorna Eucharystia, po której licznie zgromadzone uczestniczki miały okazję wysłuchać konferencji zaproszonej prelegentki. Nie zabrakło czasu na dyskusję, gdzie uczestniczki mogły zabrać głos i podzielić się przemyśleniami dotyczącymi poruszanych zagadnień z obszaru sfery emocjonalnej zarówno kobiet jak i mężczyzn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję