Reklama

Niedziela Częstochowska

Aby ukoić żal

– Bóg zna wasze cierpienie i chce wam przynieść najgłębsze pocieszenie. Pragnie uzdrowić serca nas wszystkich, także ze straty, bólu, rozpaczy, żałoby. Kochani rodzice po stracie swoich dzieci, Kościół jest z wami, Bóg jest najbliżej was. Mamy łączność duchową tutaj z tymi dziećmi – powiedział ks. Jacek Kijas 15 października, w Dzień Dziecka Utraconego, w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Dzień Dziecka Utraconego

Beata Pieczykura/Niedziela

– Nie dane mam było przytulić własnego dziecka. Ucieszyć się wiadomością, że jest ukochane dziecko: syn, córka. Jesteś mamą. Jesteś ojcem. Jesteśmy rodzicami i nieważne, jak długo nasze dziecko było z nami. Ono było niezwykłym darem – te słowa usłyszeli uczestnicy obchodów Dnia Dziecka Utraconego 15 października w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie.

Reklama

Przywołując Bożego miłosierdzia dla rodziców, którzy stracili swoje dzieci, Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił wikariusz ks. Jacek Kijas.

Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu zostały odczytane imiona dzieci zapisane w Księdze pamięci dzieci utraconych, a rodzice mogli zapalić światełko pamięci symbolizujące ich utracone dziecko - jest to ważne szczególnie dla rodziców, których dzieci nie mają grobu - a także nadać imię własnemu dziecku, jeżeli nigdy tego nie uczynili.

„Czy ma się dzieci na ziemi, czy w niebie – rodzicem jest się zawsze”. Pamiętają o tym rodzice, których dotknęła strata dziecka, czy to przed, czy po przyjściu na świat, w wyniku choroby, poronienia, przedwczesnego porodu, wypadku czy aborcji, ich bliscy oraz wszyscy, którzy pragnęli modlić się w intencji rodzin dotkniętych stratą dziecka. W Dzień Dziecka Utraconego rodzice mogli otwarcie opowiadać o swoim bólu, o ogromnej stracie i spotkać się z rodzinami, które przeżyły podobne traumatyczne doświadczenie. Wspólnie modlili się z nadzieją, że ma ona moc ukoić ich żal.

Reklama

Obchody Dnia Dziecka Utraconego miały miejsce 15 października w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie, parafii Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie, kościele św. Ojca Pio w Radomsku, klasztorze Sióstr Bernardynek w Wieluniu i w bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Koordynatorem dnia w archidiecezji częstochowskiej była Ewa Słuszniak, a patronat honorowy nad nim objął abp Wacław Depo.

We wszystkich miastach zebrani odmawiali Różaniec, uczestniczyli we Mszy św. oraz adorowali Najświętszy Sakrament. Mogli również wyrazić pamięć o utraconym dziecku przez przypięcie do ubrania błękitno-różowej kokardki czy wypuszczenie do nieba baloników z imionami dzieci czy zapalenie światełka pamięci.

Beata Pieczykura/Niedziela

Dodatkowo w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie zgromadzeni wysłuchali prelekcji dr. n. med. Tomasza Kandzi, ginekologa, położnika, specjalisty naprotechnologii, na temat: „Godność osoby ludzkiej jako niezbywalna wartość od samego poczęcia”.

Beata Pieczykura/Niiedziela

Doktor Kandzia podkreślił, jak cennym darem jest życie od momentu poczęcia i troska o nie. Jako lekarz towarzyszący pacjentkom doświadczających straty nienarodzonego dziecka wyjaśniał, że jego zadaniem jest przede wszystkim obecność, a także udzielenie informacji, zapewnienie komfortu psychicznego i właściwego miejsca w szpitalu, a potem zachęta do tego, by odbył się pochówek, kiedy jest to możliwe. Przedstawił przyczyny poronień. Najczęstszej są przyczyny genetyczne. W przypadku powtarzających się poronień ich przyczyny mogą być hormonalne, a także spowodowane chorobą wrodzoną czy niską wartością nasiona. – Wszystkie są możliwe do leczenia – podkreślił i dodał, że te terapie są żmudne. Szczególne miejsce w jego sercu i praktyce lekarskiej zajmuje naprotechnologia, czyli przyczynowe leczenie niepłodności. Daje ona nadzieję na to, by rodzice mogli radować się potomstwem.

2021-10-15 23:19

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pożegnać nieprzywitanych. Rekolekcje dla rodziców po stracie dziecka poczętego

Szok, niedowierzenie, łzy, a nawet złość, która wyraża się w różnej postaci. Przerwana nadzieja i radość. Jak poradzić sobie z emocjami po staracie nienarodzonego dziecka i jak przeżywać żałobę? Tego dowiedzą się podczas rekolekcji na warszawskim Wrzecionie rodzice, którzy nie doczekali się przyjścia na świat swoich pociech lub doświadczyli ich śmierci zaraz po porodzie.

Samoistnego poronienia według statystyk doświadcza rocznie kilkadziesiąt tysięcy małżeństw. Często rodzicom towarzyszy poczucie winy, a nawet wstydu. Niechętnie mówią o tym, co wydarzyło się. - Przeżywają ból spowodowany tym, że nie mogli przytulić i pocałować wyczekanego dziecka - mówi Niedzieli ks. Wojciech Szychowski, psycholog i psychoterapeuta. Duchowny w dolnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Przy Agorze 9) w dn. 13-15 października, poprowadzi pod rekolekcje "Pożegnać nieprzywitanych" adresowane do rodziców, którzy utracili dzieci przed ich narodzeniem lub w okresie okołoporodowym.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Agatka leci do Stanów! Walczymy dalej...

2021-12-03 12:45

Archiwum rodziny

Udało nam się dotrzeć Dr Andrew Changa - specjalisty zajmującego się od 20 lat tylko guzami mózgu u dzieci, który zdecydował się PRZYJĄĆ AGATĘ NATYCHMIAST! Jego Klinika - California Protons Therapy Center w San Diego dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do protonoterapii a co najważniejsze - tam Agata będzie mogła nadal być poddana hospitalizacji z niezbędnymi lekami - czytamy w informacjach udostępnionych przez rodzinę.

WSPARCIE FINASOWE DLA AGATKI: Waleczna Agatka

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję