Reklama

Niedziela Częstochowska

Aby ukoić żal

– Bóg zna wasze cierpienie i chce wam przynieść najgłębsze pocieszenie. Pragnie uzdrowić serca nas wszystkich, także ze straty, bólu, rozpaczy, żałoby. Kochani rodzice po stracie swoich dzieci, Kościół jest z wami, Bóg jest najbliżej was. Mamy łączność duchową tutaj z tymi dziećmi – powiedział ks. Jacek Kijas 15 października, w Dzień Dziecka Utraconego, w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Dzień Dziecka Utraconego

Beata Pieczykura/Niedziela

– Nie dane mam było przytulić własnego dziecka. Ucieszyć się wiadomością, że jest ukochane dziecko: syn, córka. Jesteś mamą. Jesteś ojcem. Jesteśmy rodzicami i nieważne, jak długo nasze dziecko było z nami. Ono było niezwykłym darem – te słowa usłyszeli uczestnicy obchodów Dnia Dziecka Utraconego 15 października w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie.

Przywołując Bożego miłosierdzia dla rodziców, którzy stracili swoje dzieci, Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił wikariusz ks. Jacek Kijas.

Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu zostały odczytane imiona dzieci zapisane w Księdze pamięci dzieci utraconych, a rodzice mogli zapalić światełko pamięci symbolizujące ich utracone dziecko - jest to ważne szczególnie dla rodziców, których dzieci nie mają grobu - a także nadać imię własnemu dziecku, jeżeli nigdy tego nie uczynili.

„Czy ma się dzieci na ziemi, czy w niebie – rodzicem jest się zawsze”. Pamiętają o tym rodzice, których dotknęła strata dziecka, czy to przed, czy po przyjściu na świat, w wyniku choroby, poronienia, przedwczesnego porodu, wypadku czy aborcji, ich bliscy oraz wszyscy, którzy pragnęli modlić się w intencji rodzin dotkniętych stratą dziecka. W Dzień Dziecka Utraconego rodzice mogli otwarcie opowiadać o swoim bólu, o ogromnej stracie i spotkać się z rodzinami, które przeżyły podobne traumatyczne doświadczenie. Wspólnie modlili się z nadzieją, że ma ona moc ukoić ich żal.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego miały miejsce 15 października w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie, parafii Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie, kościele św. Ojca Pio w Radomsku, klasztorze Sióstr Bernardynek w Wieluniu i w bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu. Koordynatorem dnia w archidiecezji częstochowskiej była Ewa Słuszniak, a patronat honorowy nad nim objął abp Wacław Depo.

We wszystkich miastach zebrani odmawiali Różaniec, uczestniczyli we Mszy św. oraz adorowali Najświętszy Sakrament. Mogli również wyrazić pamięć o utraconym dziecku przez przypięcie do ubrania błękitno-różowej kokardki czy wypuszczenie do nieba baloników z imionami dzieci czy zapalenie światełka pamięci.

Reklama

Beata Pieczykura/Niedziela

Dodatkowo w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie zgromadzeni wysłuchali prelekcji dr. n. med. Tomasza Kandzi, ginekologa, położnika, specjalisty naprotechnologii, na temat: „Godność osoby ludzkiej jako niezbywalna wartość od samego poczęcia”.

Beata Pieczykura/Niiedziela

Doktor Kandzia podkreślił, jak cennym darem jest życie od momentu poczęcia i troska o nie. Jako lekarz towarzyszący pacjentkom doświadczających straty nienarodzonego dziecka wyjaśniał, że jego zadaniem jest przede wszystkim obecność, a także udzielenie informacji, zapewnienie komfortu psychicznego i właściwego miejsca w szpitalu, a potem zachęta do tego, by odbył się pochówek, kiedy jest to możliwe. Przedstawił przyczyny poronień. Najczęstszej są przyczyny genetyczne. W przypadku powtarzających się poronień ich przyczyny mogą być hormonalne, a także spowodowane chorobą wrodzoną czy niską wartością nasiona. – Wszystkie są możliwe do leczenia – podkreślił i dodał, że te terapie są żmudne. Szczególne miejsce w jego sercu i praktyce lekarskiej zajmuje naprotechnologia, czyli przyczynowe leczenie niepłodności. Daje ona nadzieję na to, by rodzice mogli radować się potomstwem.

2021-10-15 23:19

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Dziecka Utraconego w Wieluniu

[ TEMATY ]

Dzień Dziecka Utraconego

Zofia Białas

Modlitwie różańcowej, Eucharystii (współcelebrans ks. Andrzej Walaszczyk) i Adoracji przewodniczył ks. Janusz Parkitny

Modlitwie różańcowej, Eucharystii (współcelebrans ks. Andrzej Walaszczyk) i Adoracji przewodniczył ks. Janusz Parkitny

Wieluń był pierwszym miastem w archidiecezji częstochowskiej, w którym obchodzono Dzień Dziecka Utraconego. Po raz pierwszy zorganizowano go w dniu 15 października 2012 roku z inicjatywy Anny Dziuby-Marzec. Na Różańcu, Eucharystii i Adoracji spotkali się wtedy rodzice, którzy utracili dziecko, ich najbliższa rodzina i przyjaciele. Od tamtej chwili dzień 15 października w Wieluniu jest dniem szczególnym dla tych, co uczestniczą w Różańcu, Eucharystii i Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Dziecka Utraconego i jego rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2008, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Czy może ksiądz napisać odezwę do dorosłych, aby nie zmuszali młodych do modlitwy? Uważam, że modlitwa jest pragnieniem serca i nie powinno się do niej nikogo zmuszać. Mam nadgorliwą babcię, która co parę dni strofuje mnie, że się nie modlę, a niekiedy wręcz klęka przy mnie, żebym się modlił. Przyznam się szczerze, że bardzo mnie to irytuje i przynosi odwrotny skutek. Nie mam najmniejszej ochoty na modlitwę. Uważam, że wiara w Boga jest tylko wtedy prawdziwa, gdy człowiek jest w tym wolny.
Mateusz

CZYTAJ DALEJ

Przygotowania duchowe i zewnętrzne do Bożego Narodzenia

2022-12-09 19:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

BPJG

Przygotowania, duchowe i zewnętrzne, do Bożego Narodzenia widać także na Jasnej Górze. Paulini i pielgrzymi podkreślają, że najważniejszy jest „porządek w sercu”, a pomóc może nam w tym Maryja. Spowiedź odbywa się w Kaplicy Sakramentu Pokuty w godz. 6.15-19.30.

Do Sanktuarium dotarły już ogromne choinki, które złożone są na dziedzińcu. Staną w Bazylice. - Świąteczne dekoracje też są ważne, bo pomagają w przeżywaniu spotkania z Jezusem - mówiła pani Małgorzata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję