Reklama

Niedziela w Warszawie

Pokój rodzi się w sercu

Chrześcijanie, muzułmanie i żydzi wspólnie modlili się o pokój. Międzyreligijne spotkanie modlitewne odbyło się w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Wspólną modlitwę wyznawców religii monoteistycznych zorganizowano w bielańskiej uczelni w 35. rocznicę zainicjowanego przez św. Jana Pawła II spotkania różnych wyznań i religii w Asyżu.

- Miałem możliwość uczestniczenia w modlitwie w 2003 r. ze św. Janem Pawłem II. Pamiętam, jakim zainteresowaniem cieszy się ta inicjatywa i jakie ma znaczenia dla świata i dla nas wszystkich – powiedział witając uczestników abp Jerzy Pańkowski, rektor ChAT i dodał, że szczególnie dzisiaj słowa „wojna”, „prześladowania”, „cierpienie człowieka”, kiedy brak jest zainteresowania losem drugiego człowieka często stają się tematem powszechnym, który nas dotyka, ale na który nie zawsze mamy wpływ.

Reklama

Abp Pańkowski zwrócił uwagę, że bardzo ważny jest pokój zewnętrzny, pokój na świecie, pokój militarny. Ale wizja modlitwy o pokój zawsze zakłada także pokój wewnętrzny. - Gdybyśmy wszyscy mieli w naszym wnętrzu pokój, nie byłoby wtedy niepokoju na zewnątrz. Gdybyśmy mieli pokój w naszych sercach, który jest zawsze rezultatem ogromnej pracy i wysiłku, wtedy byśmy pracowali inaczej na rzecz pokoju na zewnątrz. Największym i najsilniejszym narzędziem w tej pracy jest modlitwa – podkreślił gospodarz spotkania.

W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele wyznań chrześcijańskich: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Karol Babi, zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Łukasz Ostróżka z Kościoła Ewangelicko-Augsuburskiego, reprezentujący bp. Jerzego Samca, ks. mitrat dr Toroteusz Sawicki z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, reprezentujący abp. Sawę, prawosławnego metropolitę warszawskiego i całej Polski oraz Magdalena Wolnik, przedstawicielka wspólnoty Sant’Egidio. Wyznawców islamu reprezentował imam Jabbar Koubaisy, a wyznających judaizm – rabin Michael Schudrich. Obecni byli także Hanna Machińska, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich i przedstawiciel prezydenta Warszawy.

Każdy z przedstawicieli poszczególnych religii, wyznań oraz wspólnot odczytał fragment psalmu 62 w języku polskim „Nie pokładajcie ufności w przemocy ani się łudźcie na próżno rabunkiem”, a następnie odmówił modlitwę w swoim języku: hebrajskim, arabskim, łacińskim, staro-cerkiewno-słowiańskim i oczywiście polskim.

Reklama

Symbolem modlitewnego spotkania były liście drzewa oliwnego ułożone w kształt rozety katedry w Asyżu, gdzie zaczęło się pierwsze spotkanie międzyreligijne. Krąg rozety to krąg wiecznej, nieustającej modlitwy o pokój.

Współorganizatorem międzyreligijnej modlitwy o pokój było Centrum Myśli Jana Pawła II. Patronatem wydarzenie objęła Polska Rada Ekumeniczna i kard. Kazimierz Nycz.

2021-10-27 15:34

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Kazimierz Nycz członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury

Kard. Kazimierz Nycz został członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury. Decyzję Franciszka ogłosiło 29 marca Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gänswein: Benedykt XVI zaszczepił się "z przekonania"

2021-12-01 16:39

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

szczepienia

Grzegorz Gałązka

Abp Georg Gänswein, prywatny sekretarz papieża seniora Benedykta XVI, popiera wezwania papieża Franciszka do szczepień na koronawirusa. Jak powiedział w wywiedzie dla "Vatican Magazine" Benedykt XVI i on sam również zostali zaszczepieni po raz trzeci. "I to z przekonania" - dodał. W odniesieniu do przeciwników szczepień w Kościele arcybiskup przestrzegł przed odnoszeniem kwestii szczepień do kwestii wiary. "Nie należy nikogo zmuszać do szczepień", powiedział abp Gänswein i dodał: "Ale trzeba odwołać się do sumienia". Zapytany, czy papież senior widzi to podobnie, arcybiskup odpowiedział: "Inaczej nie kazałby się szczepić trzy razy".

Abp Gänswein przypomniał sytuację przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch, kard. Gualtiero Bassettiego, który ciężko zachorował na koronawirusa jesienią 2020 roku, kiedy szczepionki przeciwko niemu nie były jeszcze dostępne, i prawie zmarł. "Kard. Bassetti poinformował, jak okrutne to było i że mógł tylko ostrzec przed jakąkolwiek formą ideologicznej krucjaty przeciwko szczepieniom", powiedział abp Gänswein.

CZYTAJ DALEJ

Sejm zagłosuje dziś ws. projektu "Stop aborcji"

2021-12-02 09:55

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe.Stock.pl

Po wczorajszej burzliwej debacie posłowie zdecydują w dzisiejszym głosowaniu czy obywatelski projekt "Stop aborcji" ma być procedowany dalej czy odrzucony w pierwszym czytaniu. Za odrzuceniem projektu ma być większość posłów PiS, zdecydowanie przeciwko inicjatywie Fundacji Pro-prawo do życia jest też większość klubów opozycyjnych.

Zdaniem Fundacji Pro-prawo do życia, niepokojące jest zwłaszcza jawne oferowanie, np. w internecie, pigułek wczesnoporonnych. "Ostrożne szacunki mówią o 30 tys. ofiar rocznie. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 nie stanowi istotnej bariery dla zabójców, ponieważ nie odnosi się w żaden sposób do ścigania aborcyjnych przestępstw" - informowała przy składaniu wniosku do Sejmu Fundacja Pro-prawo do życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję