Reklama

Niedziela Częstochowska

Synod – czas, start!

Jesteśmy świadkami prawdopodobnie najważniejszego wydarzenia w Kościele na progu trzeciego tysiąclecia.

Papież Franciszek 9 października rozpoczął w Rzymie XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które przebiega pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”.

Zapraszamy

Na początku synod będzie się odbywał na poziomie Kościołów partykularnych we wszystkich diecezjach w całym Kościele. W archidiecezji częstochowskiej proces synodalny rozpocznie się w piątek 29 października w bazylice metropolitalnej w Częstochowie, w uroczystość rocznicy jej poświęcenia. O godz. 18 abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, będzie przewodniczył Mszy św., do udziału w której zaprasza wszystkich wiernych archidiecezji, kapłanów, osoby konsekrowane oraz członków ruchów, bractw i stowarzyszeń. Szczególne zaproszenie kieruje do parafialnych rad duszpasterskich. „To one z natury swojej powinny stać się jednym z pierwszych miejsc słuchania słowa Bożego, dyskusji i rozeznawania synodalnego” – podkreślił w liście pt. „Droga Kościoła”, w którym zaprosił do udziału w procesie synodalnym.

Twórcza odwaga

Pasterz diecezji poinformował również, że „w celu rozpowszechnienia materiałów synodalnych, informacji na jego temat, konsultacji, a także opracowania diecezjalnej syntezy” powołał „zespół koordynujący prace etapu diecezjalnego synodu, na czele którego stoi bp Andrzej Przybylski”. Metropolita częstochowski zaznaczył, że zadaniem zespołu „jest również z twórczą odwagą proponować, a wręcz inicjować przedsięwzięcia, które mogą zaowocować owocnym ożywieniem naszych parafii, ruchów i stowarzyszeń oraz całej archidiecezji”. Jednocześnie dodał, że wszystkie działania, „zgodnie z zasadą pierwszeństwa łaski”, musi poprzedzać modlitwa. „Warunkiem zatem wejścia na drogę synodalną niech będzie osobiste i wspólnotowe nawrócenie, czego wyrazem jest żarliwa modlitwa” – zaapelował abp Depo. W związku z tym poprosił o uczestnictwo w adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwę różańcową i praktykowanie innych form nabożeństwa do Matki Bożej. Na zakończenie listu zawierzył „Kościół częstochowski i prace rozpoczętego synodu macierzyńskiej opiece Maryi, Matki Kościoła oraz św. Józefowi”.

Reklama

Do kapłanów

W informacji rozesłanej do kapłanów ks. Adam Polak, sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, wskazał, że „procesowi synodalnemu w Kościele powinna towarzyszyć modlitwa całego Ludu Bożego”. W związku z tym poprosił, aby w czasie trwania synodu na zakończenie nabożeństw odmówić dodatkową modlitwę, w modlitwie powszechnej dodać specjalne wezwanie (teksty można znaleźć na: www.archiczest.pl/zaw/zalaczniki/1613131193/1634206870.pdf) oraz by celebrować Mszę św. wg formularza „za zgromadzonych na synodzie” w te dni, kiedy pozwalają na to przepisy liturgiczne.

2021-10-29 08:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłosierdzie na wyciągnięcie ręki

[ TEMATY ]

Częstochowa

miłosierdzie

akcja dobroczynna

Beata Pieczykura/Niedziela

Chciały zrobić jak najwięcej, choć mają niewiele. Dlatego postanowiły zorganizować akcję dobroczynną „Wietrzymy szafę, wspieramy parafię” w duchu „zero waste”, która odbędzie się 4 października dziedzińcu kościoła św. Wojciecha BM w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Każde dziecko jest zdolne

2022-12-03 13:38

[ TEMATY ]

nauka

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

ks. Rafał Mocny

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski

W Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach odbyło się Mobilne Laboratorium, czyli warsztaty i pokazy fizyczno-chemiczne.

Warsztaty poprowadził Robert Przybylski. Zajęcia udowodniły i miały na celu pokazać, że każde dziecko jest zdolne oraz to, że dzieci potrzebują dziś większego dostępu do nowoczesnego sprzętu. Dzięki realizacji pokazu doprowadziliśmy do wspierania talentów i rozwoju nowych pasji przez naukę i zabawę. W programie odbyły się takie doświadczenia jak: lewitacja planety, tłocznia paliwa do rakiet, magnetyczna ziemia, koktajl chemiczny, efekt szklarniowy – smok, efekt wyziewów, erupcja wulkanów, lądowanie meteoru, walka kolorów, płonące tornado z Australii ponadto była część zatytułowana Laboratorium Elektryka, w którym znalazły się: magia elektrostatyki, bhp przy prądzie, solary, ledy, eko-prąd użyteczność i prądu, samodzielne eksperymenty z obwodami elektrycznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję