Reklama

Polska

Świat pogrąża się w grzechu – świąteczny list polskich biskupów prawosławnych

[ TEMATY ]

prawosławie

Maciej Kuszela

Świat coraz bardziej pogrąża się w otchłani grzechu - napisali biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). W liście na Boże Narodzenie, które prawosławni obchodzić będą 7 stycznia, biskupi zachęcają wiernych by starali się rozwijali dobro w swoich sercach i wcielać je w życie. Dzisiaj spotykamy się z wieloma problemami i trudnościami odnoszącymi się do naszego świadectwa światu o Chrystusie – głosi przesłanie. – Zauważamy osłabnięcie wiary i miłości do Chrystusa i Jego św. Kościoła. Świat coraz bardziej pogrąża się w otchłani grzechu, pozbawiając się tego, co 'jest jedyne, czego potrzeba'" (Łk 10,39) – oceniają prawosławni hierarchowie.

W liście na Boże Narodzenie biskupi zwracają uwagę, że sekularyzacja i globalizacja współczesnego życia nie pozostają bez wpływu na życie duchowe. "Dzisiaj wymaga się od nas wiele męstwa, świadomości i wytrwałości w zachowaniu norm duchowych św. Kościoła. Święta Ewangelia i nauka Kościoła są dla nas wszystkich największą wartością i jej zachowanie jest dzisiaj największą odpowiedzialnością" – czytamy w liście.

W Bożonarodzeniowym przesłaniu prawosławni biskupi podkreślają, że "jedynie moc i ogień Bożego Dzieciątka Chrystusa i dary Świętego Ducha mogą zwyciężyć zło i umocnić dobro, gdy uczniowie Zbawiciela będą starać się je rozwijać w swoim sercu i wcielać w życie".

Reklama

Autorzy listu przekonują, że świętując tajemnicę Narodzenia Jezusa Chrystusa chrześcijanie przypominają światu wieczne Boże wartości, które są potrzebne światu, bowiem "bez nich świat nie może istnieć".

W odróżnieniu od chrześcijan zachodnich, świętujących od wieków narodzenie Chrystusa 25 grudnia, większość prawosławnych obchodzi to święto 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, który w stosunku do obowiązującego niemal wszędzie na świecie kalendarza gregoriańskiego jest "opóźniony" o 13 dni.

Liczbę polskich wyznawców prawosławia hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują na 550-600 tysięcy. Największe ich wspólnoty żyją w województwie podlaskim – w Białymstoku oraz w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego – Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Gródku, Michałowie.

2014-01-06 12:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja: w Moskwie co roku oddaje się do użytku jedną cerkiew

[ TEMATY ]

prawosławie

Rosja

cerkiew

josef.stuefer / Foter.com / CC BY

Każdego roku w okręgach administracyjnych Moskwy jest otwierana średnio jedna świątynia prawosławna, a w dwóch miejscach rozpoczyna się budowa nowych cerkwi. Oznajmił o tym rozmowie z rosyjską agencją prasową "Interfax" kurator programu budowy świątyń w stolicy Rosji, poseł do Dumy Państwowej Władimir Riesin.

Zapewnił, że zadanie to, postawione prawie 10 lat temu przez patriarchę Cyryla, jest wykonywane z każdym rokiem. Każdy plac, wybrany pod budowę, "szczegółowo omawiamy, w każdym takim przypadku odbywaj się społeczne konsultacje i przesłuchania – oświadczył polityk.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję