Reklama

Targi SacroExpo

Jubileuszowa i największa

Niedziela Ogólnopolska 25/2004

Ksiądz Prymas na Targach

Ksiądz Prymas na Targach

Już po raz piąty w Kielcach w dniach 3-5 czerwca odbyła się Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów pod nazwą SacroExpo. Patronat honorowy nad targami objęli: kard. Józef Glemp - Prymas Polski, biskup diecezji kieleckiej Kazimierz Ryczan oraz prawosławny arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz - prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Współorganizatorem targów było Diecezjalne Wydawnictwo „Jedność” z Kielc oraz Stowarzyszenie na rzecz Kościoła „Operantes Pro Ecclesia”. Patronat medialny nad targami objął m.in. Tygodnik Katolicki Niedziela.
Uroczystą oprawę miała ceremonia otwarcia. Wzięli w niej udział: Prymas Polski, bp Kazimierz Ryczan i bp Marian Florczyk, przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich oraz samorządowych. Gości powitał prezes targów - Tomasz Raczyński. Po otwarciu wszyscy przeszli na hale, aby zwiedzić stoiska przygotowane przez wystawców.
Piąta - jubileuszowa wystawa SacroExpo była największa w swojej historii, była to także największa wystawa tego typu w Europie. W tegorocznej edycji wzięło udział 230 firm z 10 państw, m.in. z: Czech, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy, Włoch oraz - po raz pierwszy - ze Słowenii. Na targach prezentowane były m.in. wyroby oraz urządzenia związane z wystrojem, wyposażeniem oraz z utrzymaniem obiektów sakralnych. Swoją ofertę prezentowali także konserwatorzy, producenci dewocjonaliów, wydawnictwa sakralne oraz biura pielgrzymkowe. Tradycyjnie już również Tygodnik Katolicki Niedziela prezentował swą ofertę wydawniczą.
Targom towarzyszyło wiele seminariów oraz konferencji, m.in. III Konferencja Architektoniczna pn. Jakie kościoły tu i teraz. Inauguracyjny wykład pt. Świątynia Opatrzności Bożej - jej zadania narodowe wygłosił Prymas Józef Glemp. Przypomniał genezę powstania myśli o budowie świątyni, uwarunkowania historyczne, które na wiele dziesiątek lat wstrzymały budowę, a przede wszystkim wskazał na potrzebę realizacji zamierzeń wcześniejszych pokoleń jako zadośćuczynienie Bożej Opatrzności za odzyskanie przez Polskę niepodległości i wejście w grono pełnoprawnych państw Unii Europejskiej.
Odbyła się też krótka konferencja prasowa z udziałem kard. Józefa Glempa. Redakcja Niedzieli Kieleckiej zapytała Prymasa Polski, które wyroby prezentowane na wystawie szczególnie go zainteresowały. „Najbardziej podobały mi się prace ręczne - mówił Ksiądz Prymas. - Hafty, a także i rzeźba. Zwłaszcza rzeźbiarze włoscy prezentowali szeroki wachlarz swoich prac”. Księdzu Prymasowi podobała się również prezentacja budowy organów, której „na co dzień nie zdarza się zobaczyć”.

Nagrodzeni na targach SACROEXPO 2004

Medal Księdza Kardynała Józefa Glempa Prymasa Polski: Firma Prais - Elżbieta i Andrzej Prais - Poznań - za 30 lat działalności firmy na rzecz obiektów sakralnych Nagroda Księdza Biskupa Kazimierza Ryczana: Pracownia Witraży Furdyna - Kraków - za kwartalnik Sztuka Sakralna oraz dorobek w witrażownictwie Medal Targów Kielce: Pracownia Rzeźby Zygfryd Gross - Leśnica - za całokształt działalności twórczej, której uwieńczeniem jest rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego Specjalne wyróżnienie za sposób prezentacji: Ojcowie Franciszkanie z Krakowa - za wystrój stoiska

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzimy 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #67

2021-09-19 10:12

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #67

Kto powinien być pierwszy? Nie tylko apostołowie mieli z tym problem. Skupieni na tym nie umieli zrozumieć i przyjąć nauki Jezusa. Czy tak samo nie jest czasem w życiu każdego z nas? Posłuchajcie komentarza ks. Mateusza Pobihuszki na XXV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję