Reklama

Niedziela Łódzka

Łękawa: 90-lecie parafii

2021-11-25 12:02

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

Mija 90 lat odkąd bp Wincenty Tymieniecki erygował parafię pw. Narodzenia NMP w Łękawie. Podczas tego wyjątkowego jubileusz abp Grzegorz Ryś celebrował Mszę św. w intencji całej łękawskiej wspólnoty.

Reklama

Na początku proboszcz parafii. ks. Władysław Pietrzyk przywitał wszystkich zebranych na uroczystości i przybliżył historię powstania parafii. - W naszej świątyni staramy się wspólnie przeżywać to, czego pragnie serce każdego chrześcijanina, aby łączyć to, co ludzkie z tym, co Boże - podkreślał ks. Pietrzyk.

W homilii metropolita łódzki odniósł się do liturgii słowa, w której Pan wskazuje na sens obchodzonej rocznicy. - Pan Jezus odpowiada po to, żeby tu między wami istniało Królestwo Boże. To znaczy, żeby na kawałku ziemi tej lokalnej społeczności Bóg był Królem, żeby był Panem w życiu każdego z was i był Panem we wszystkich waszych relacjach - tłumaczył duchowny. W Ewangelii Jezus powiedział, że do Królestwa Bożego należy każdy, kto jest z prawdy i słucha głosu Pana. Jak podkreślał abp Ryś, prawda jest cechą człowieka. W tym szczególnym dniu każdy powinien zadać sobie pytanie, czy w swojej przynależności do Jezusa jest się prawdziwym. - Nie może być tak, że mówię, że Jezus jest Panem, a szukam siebie. - podsumował abp Grzegorz Ryś.

W 1931 r. parafia posiadała już swój kościół, który teraz nie istnieje. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu parafian oraz darczyńców: KWB Bełchatów, Elektrowni Bełchatów, Stomilu Bełchatów, Wójta Gminy Bełchatów i indywidualnych ofiarodawców w ciągu jednego roku została wybudowana nowa, murowana świątynia

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Grzegorz Ryś zawierza Archidiecezję Łódzką Matce Bożej Śnieżnej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Matka Boża Śnieżna

Matka Boża Śnieżna

W poniedziałek 1 czerwca br. w drugi dzień Zielonych Świąt – Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kościele Akademickim Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim o godz. 18:00 odbędzie się uroczystość Koronacji Obrazu Matki Bożej Śnieżnej.

Uroczystość ta będzie miała charakter Archidiecezjalny. Aktu Koronacji w obecności Księży Biskupów dokona ks. abp Grzegorz Ryś metropolita łódzki, który jednocześnie zawierzy Archidiecezję Łódzką Matce Bożej Śnieżnej.

CZYTAJ DALEJ

Każdy ma jakąś pustynię

Niedziela Ogólnopolska 49/2018, str. 33

Św. Jan, mozaika (XXI wiek)/fot. Graziako

Czas Adwentu jest zaproszeniem do myślenia o powtórnym przyjściu Jezusa, a czytania mszalne są pełne otuchy. Każdy z nas ma jakąś pustynię w sobie, w swoim życiu. Może pustynię niemocy, bezradności, bezsilności? Pustynię zmarnowanego i przegranego życia? Może pustynię samotności, cierpienia? Może wreszcie pustynię upadku i grzechu? Na pustyni nie pomogą pieniądze, godności, układy, wykształcenie.

CZYTAJ DALEJ

Podsumowanie wizyty papieża Franciszka w Grecji

2021-12-06 14:32

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Grecji i na Cyprze

PAP/EPA/THANASSIS STAVRAKIS / POOL

Papież Franciszek zakończył dziś trzydniową wizytę w Grecji. W dniach 4-6 grudnia odwiedził stołeczne Ateny oraz wyspę Lesbos. Jego przemówienia skupione były wokół tematyki migracyjnej, rozumienia demokracji, jedności chrześcijan oraz umocnienia niewielkiej miejscowej wspólnoty katolickiej.

Migranci: przezwyciężajmy obojętność

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję