Reklama

Niedziela Małopolska

Jak (nie)reagować na zło? Ks. Sławomir Kostrzewa w Wieliczce

Jak reagować na zło, którego doświadczamy? Co robić, gdy jesteśmy atakowani za manifestowanie naszej wiary? Na te pytania odpowiadał w kościele franciszkanów w Wieliczce ks. Sławomir Kostrzewa.

2021-11-25 16:10

Archiwum AB

Wierni wypełnili niemal całą świątynię

Wierni wypełnili niemal całą świątynię

Zgromadzeni na spotkaniu zorganizowanym 23 listopada przez Wspólnotę Kecharitomene oraz Wojowników Maryi wypełnili niemal całą świątynię. Konferencję poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem o. Mariusza Zychowicza.

Po Eucharystii nauczanie wygłosił ks. Sławomir Kostrzewa, znany z kanału na YouTube „RCTV”. Tym razem kapłan podkreślał potrzebę naśladowania Jezusa w życiu codziennym. – Za każdym razem, kiedy ksiądz ma głosić kazanie, modli się, a Pan Jezus zaprasza do danego tematu. Jadąc do Wieliczki, rozeznałem, że mam mówić o naśladowaniu Jezusa w codzienności. Żyjemy w trudnych czasach, jesteśmy atakowani, gdy manifestujemy naszą wiarę, nie wiemy, jak na te ataki reagować. Co zrobiłby prawdziwy naśladowca Chrystusa? Na to pytanie starałem się odpowiedzieć – zaznaczył w rozmowie z Niedzielą ks. Kostrzewa.

Archiwum AB

Ks. Sławomir Kostrzewa

Ks. Sławomir Kostrzewa

Reklama

Duchowny korzystał z rad św. Alfonsa Marii Ligouri zawartych w książce „Umiłowanie Jezusa w życiu codziennym”. Kapłan cytował też słowa Pana Jezusa skierowane do Alicji Lenczewskiej: „Doprowadzaj do perfekcji swój stosunek do ludzi: cierpliwość, opanowanie, zrozumienie, łagodność” – czytamy w „Świadectwie”. – To istota tego, jak mamy żyć w tych trudnych czasach. Dziwimy się, że tak wielu ludzi błądzi, pod wpływem newsa w telewizji potrafią zrezygnować z Kościoła, sakramentów, złożyć akt apostazji. Są kłótnie w małżeństwach, podziały. Nie byłoby tego, gdybyśmy byli przekonujący jak świadkowie Jezusa – mówił duchowny.

Kapłan podkreślił znaczenie modlitwy o wolę Bożą: – To jedyna skuteczna modlitwa – zapewnił i polecił modlić się w ten sposób za siebie, swoich bliskich i świat. Zachęcał również do modlitwy o serdeczność i życzliwość w głoszeniu słowa Bożego oraz rozwijanie cnót: łagodności i opanowania, gdyż w ten sposób zdobędziemy dusze dla Chrystusa.

W momentach, w których trudno rozeznać, co jest prawdą, kogo słuchać i za czym pójść, powinniśmy zadać sobie pytanie: „Co na naszym miejscu zrobiłaby Maryja?”. Punktem odniesienia ma być dla nas również treść Pisma Świętego. Pomocne mogą się okazać sylwetki świętych, którzy potrafią być doskonałymi przewodnikami na drodze wiary.

Reklama

Konferencja dostępna jest pod linkiem: www.youtube.com/watch?v=1HaERcDj6ZI.

Ksiądz Sławomir Kostrzewa pochodzi z Krynicy-Zdroju. Obecnie posługuje w archidiecezji poznańskiej.

Wspólnota Modlitewna Kecharitomene funkcjonuje w parafii św. Franciszka z Asyżu w Wieliczce od 2009 r.

Archiwum AB

Pamiątkowe zdjęcie

Pamiątkowe zdjęcie

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

2 grudnia - liturgiczne wspomnienie bł. Karola de Foucauld

[ TEMATY ]

bł. Karol de Foucauld

youtube.com

bł. Karol de Foucauld

bł. Karol de Foucauld

2 grudnia Kościół wspomina w liturgii błogosławionego Karola de Foucauld (1858-1916), francuskiego zakonnika i misjonarza, pustelnika, który wiele lat spędził wśród muzułmańskich Tuaregów w Afryce Północnej.

Na krętych drogach życia Bóg pisze prostymi liniami. To powiedzenie dotyczy również Karola de Foucauld. W chwili, gdy zginął z rąk członków muzułmańskiej sekty sufickiej sanusijja 1 grudnia 1916 roku w oazie Tamanrasset, miał za sobą długą drogę, która prowadziła go z Francji do Algierii, Maroka, do Ziemi Świętej, Syrii, a wreszcie na algierską Saharę. Natomiast droga wewnętrzna wiodła go od przepełnionego wiarą dzieciństwa przez religijną obojętność do ponownego odkrycia wiary i życia pustelniczego. Dziś na jego dziedzictwo powołuje się ok. 20 różnych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych.

CZYTAJ DALEJ

Sejm: Projekt zaostrzający przepisy aborcyjne odrzucony w pierwszym czytaniu

2021-12-02 14:38

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stok.pl

Sejm odrzucił w czwartek w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Projekt zakładał, że przerwanie ciąży może być traktowane jako zabójstwo. W związku z tym za jej dokonanie mogłoby grozić od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie.

Za wnioskiem o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu głosowało 361 posłów, 48 było przeciw, 12 się wstrzymało.

CZYTAJ DALEJ

Cypr: Franciszek spotkał się z arcybiskupem Chryzostomem II

2021-12-03 08:55

[ TEMATY ]

Franciszek w Grecji i na Cyprze

VATICAN MEDIA

Drugiego dnia wizyty na Cyprze, 3 grudnia rano, w Pałacu Arcybiskupim w Nikozji Franciszek spotkał się z arcybiskupem Chryzostomem II, zwierzchnikiem Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego.

W progach Pałacu Arcybiskupiego papieża przywitał abp Chryzostom II. Zaprezentowano delegacje. Następnie odbyła się trwająca prawie pół godziny prywatna rozmowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję