Reklama

Wiadomości

Prezydent: Powstanie Listopadowe trwa w naszej pamięci jako symbol umiłowania wolności

Powstanie Listopadowe trwa w naszej pamięci jako symbol umiłowania wolności - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji Dnia Podchorążego. Podkreślił, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej "w sposób dramatyczny unaoczniła", że Polska stale potrzebuje nowoczesnej, silnej armii.

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczyk/KPRP

W poniedziałek na dziedzińcu Belwederu odbył się apel z okazji Dnia Podchorążego oraz 191. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. W uroczystości wystawienia posterunku warty honorowej udział wzięły delegacje sześciu wyższych uczelni mundurowych – wojskowych, policyjnej oraz pożarniczej.

Podczas uroczystości szefowa prezydenckiej kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych odczytała list prezydenta Dudy. "W rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego po raz kolejny przypominamy męstwo, patriotyzm i determinację podchorążych armii Królestwa Polskiego, którzy zainicjowali tamten czyn zbrojny. Przerodził się on w wielki wolnościowy zryw, którego celem było wyzwolenie z upokarzającej zależności od Imperium Rosyjskiego oraz utworzenie w pełni niezawisłego państwa polskiego" - napisał prezydent.

Reklama

Podkreślił, że - choć nie udało się tego osiągnąć - Powstanie Listopadowe "trwa w naszej pamięci historycznej jako symbol polskiego umiłowania wolności, jako przypomnienie, że nasze siły zbrojne oraz rzesze polskich patriotów nigdy się nie pogodziły i nie pogodzą z obcym dyktatem, z zewnętrznymi działaniami godzącymi w niepodległość, bezpieczeństwo i nieskrępowany rozwój naszej ojczyzny".

Podziel się cytatem

Prezydent zaznaczył, że w nawiązaniu do tamtych wydarzeń, 29 listopada obchodzony jest Dzień Podchorążego; pozdrowił z tej okazji wszystkich podchorążych szkół oficerskich oraz przedstawicieli władz szkół wyższych kształcących żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb.

"Polska jest państwem w pełni wolnym i suwerennym, silnym dzięki partnerstwu i współpracy z naszymi sojusznikami, ale przede wszystkim dzięki temu, że konsekwentnie rozwijamy i modernizujemy nasz system bezpieczeństwa narodowego. Niezwykle ważną częścią tego systemu jest profesjonalna, dobrze wyszkolona kadra dowódcza, zdolna stawić czoła wyzwaniom obecnego czasu" - napisał prezydent w liście.

Reklama

Duda zauważył, że "sytuacja na granicy polsko-białoruskiej w sposób dramatyczny unaoczniła to, co powinno być oczywiste dla każdego". "Rzeczpospolita stale potrzebuje nowoczesnej, silnej armii oraz wyspecjalizowanych służb, które wykonując swoje działania, będą miały pełne wsparcie wszystkich struktur państwa i ogółu społeczeństwa polskiego, dysponującego dostateczną wiedzą o faktach i odpornego na akcje dezinformacyjne" - podkreślił.

Prezydent podziękował za codzienną żołnierską służbę, za zmaganie się "z sytuacjami kryzysowymi", a także - za udział w zwalczaniu pandemii koronawirusa. Prezydent wskazywał, że od polskich żołnierzy wymaga się lojalności, patriotyzmu, wysokich kompetencji i zdolności podejmowania trafnych decyzji. Podkreślił, że "to wielka odpowiedzialność"; zauważył jednocześnie, że w ślad za nią "idzie prestiż i najwyższy honor".

Biorący udział w uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wskazywał, że niezwykle istotne dla trwałości naszej ojczyzny, by młodzi ludzie decydowali się na służbę ojczyźnie. Jak wskazywał, "Polska jest bezpieczna wtedy, kiedy zarówno siły zbrojne, jak i służby, które stoją na straży bezpieczeństwa, są silne".

"Tak jest teraz, dlatego że konsekwentnie wzmacniamy zarówno Wojsko Polskie, rozwijając (je) liczebnie (...) i wyposażając w nowoczesny sprzęt, jak i modernizujemy służby podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji" - podkreślił, dodając, że przygotowywany jest kolejny program modernizacji służb MSWiA. "Tylko Polska bezpieczna może się rozwijać, a zależy nam na rozwoju naszej ojczyzny" - dodał.

"Widzimy, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, widzimy jak ważna jest służba właśnie ramię w ramię żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Straży Granicznej, polskich policjantów. Oni wszyscy stanowią gwarancję bezpieczeństwa naszej ojczyzny" - zaznaczył Błaszczak.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych powiedziała PAP po uroczystości, że Dzień Podchorążego "ma ogromne znaczenie w umacnianiu poczucia jedności". "Dzisiejsze święto, które obchodziliśmy po raz kolejny w Belwederze (...), jest połączeniem tradycji Wojska Polskiego, utrzymywanej także, gdy Polska nie była wolna, za okupacji, a potem za czasów komunistycznych. To ważne, że ta tradycja czczenia bohaterów przetrwała przez tyle lat i dalej jest kultywowana" - zaznaczyła Ignaczak-Bandych.

191 lat temu w Warszawie wybuchło Powstanie Listopadowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W rocznicę wybuchu powstania obchodzony jest Dzień Podchorążego, ustanowiony na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder, rezydencję wielkiego księcia Konstantego, rosyjskiego dowódcy polskiej armii. W ten sposób rozpoczęło się powstanie.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ mok/

2021-11-29 20:48

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z udziałem Prezydenta RP

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Magdalena Wojtak/Niedziela

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w warszawskim Wilanowie odbyła się premiera muzeum Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. „Jan Paweł II był największym Polakiem w naszych dziejach i postacią, która mocno odcisnęła się w historii świata” - powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. Podczas uroczystości zorganizowanej w dniu 41. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na papieża zaprezentowano 9 głównych stref muzealnych, zlokalizowanych na wysokości 26 metrów - w pierścieniu kopuły Świątyni Opatrzności Bożej.

Prezydent stwierdził, że wkład kard. Wyszyńskiego, Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki, którego 35. rocznica męczeńskiej śmierci przypada za kilka dni, pozwolił Polakom przetrwać najtrudniejsze chwile w historii, podnosić się i zwyciężać. „Jestem pewien, że pomoże to nam także przetrwać przyszłe kryzysy” – powiedział Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Mukaczewo – dominikanin tymczasowo pokieruje diecezją

2022-01-28 16:37

[ TEMATY ]

Ukraina

diecezja

papież Franciszek

KAI/YouTube/Wydawnictwo W drodze

Mikołaj Łuczok OP

Mikołaj Łuczok OP

Ojciec Święty przyjął rezygnację z pasterskiego zarządzania diecezją Mukaczewo obrządku łacińskiego (Ukraina), złożoną przez 70.-cio letniego ks. biskupa Antala Majnka, OFM i jednocześnie mianował biskupa pomocniczego tej diecezji, Mikołaja Łuczoka OP, administratorem apostolskim sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis tej jednostki administracji kościelnej.

Bp Mikołaj Piotr (Mykoła Petro) Łuczok OP urodził się 26 marca 1974 w Mukaczewie. W 1994 wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego (dominikanów), składając w nim śluby wieczyste w 2000. Kształcił się w kolegium filozoficzno-teologicznym swego zakonu w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 2003 z rąk bpa Antala Majnka. Pracował następnie duszpastersko w Jałcie i Sankt-Petersburgu (w Rosji) oraz w Czortkowie, Lwowie i Chmielnickim. W lipcu 2018 został przełożonym wspólnoty dominikańskiej we Lwowie. 11 listopada 2019 r. Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji mukaczewskiej. Zna języki ukraiński, węgierski, słowacki, rosyjski, polski, niemiecki i angielski.

CZYTAJ DALEJ

"Dzień św. Tomasza z Akwinu" w WSD

2022-01-28 20:45

[ TEMATY ]

Wyższe Seminarium Duchowne w Częstochowie

Dzień św. Tomasza z Akwinu

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, w kaplicy seminaryjnej Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

W obchodach wzięli udział: klerycy oraz profesorzy i wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję