Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Hołd z kwiatów dla Niepokalanej

- Oby nigdy w Ojczyźnie Jasnej Góry nie zabrakło światła nadziei – apelował abp Wacław Depo na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Metropolita częstochowski dokonał aktu zawierzenia Kościoła, Polski i świata Maryi. Zimno nie zniechęciło pielgrzymów i wiernych archidiecezji częstochowskiej zgromadzonych na jasnogórskim placu..

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BP Jasnej Góry

- Każdego dnia gazety, radio, telewizja nagłaśniają zło, przyzwyczajając nas do najtragiczniejszych rzeczy i sprawiając, że znika nasza wrażliwość sumienia i osobista odpowiedzialność – mówił abp Depo i podkreślił, że Maryja, której „Niepokalanie Poczęcie jest znakiem prymatu łaski Bożej, miłosierdzia nad światem” w swej macierzyńskiej trosce pomaga doświadczać zwycięstwa łaski nad grzechem.

- Od zarazy, epidemii światowej, głodu, ognia i wojny wybaw nas. Ty, która jesteś z woli Chrystusa zapowiedzią nowego świata odnowionego miłością miłosierną Zbawiciela, wysłuchaj nas! - modlił się metropolita częstochowski.

Reklama

Główny celebrans na podnośniku wozu strażackiego przygotowanego przez Państwową Straż Pożarną w Częstochowie został uniesiony na wysokość figury Niepokalanej, gdzie złożył wiązankę z białych kwiatów.

- Chcemy w tym znaku hołdu Matce Bożej podkreślić naszą jedność z Ojcem Świętym, naszą miłość do Kościoła. Módlmy się o to, abyśmy odpowiadali tak jak Maryja osobistym „fiat” na każdą łaskę, z którą Bóg przychodzi w naszym życiu - mówił przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Wyraził wdzięczność wszystkim, którzy uczestniczyli w uroczystości „Hołdu z kwiatów”.

Podziel się cytatem

Przybyli licznie mieszkańcy Częstochowy, pielgrzymi, przedstawiciele zakonów i zgromadzeń zakonnych, ruchów i stowarzyszeń. - Matka Boża jest naszą ucieczką i ostoją, daje nam dużo nadziei i wiary, Ona zawsze nas wspiera i prowadzi - mówili.

Reklama

Uroczystość jest nawiązaniem do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Matce Najświętszej. W częstochowskim sanktuarium kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i wszyscy zgromadzeni.

Na Jasnej Górze hołd Maryi składany jest pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem, gdzie do 1917r. był pomnik cara. W stanie wojennym był pod nią układany krzyż ze zniczy na znak jedności Polaków, tu modlą się wchodzący na Jasną Górę pielgrzymi.

Uroczystość zawierzenia na placu przed szczytem poprzedziły Nieszpory w Kaplicy Matki Bożej.

Tegoroczna uroczystość ku czci Niepokalanej upływała na Jasnej Górze w duchu szczególnej wdzięczności za Kościół, za wspólnotę, która zrodziła nas do wiary.

2021-12-08 19:13

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maturzyści ze wsparciem

Niedziela świdnicka 12/2021, str. III

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Od lewej: o. Samuel Pacholski, bp Adam Bałabuch i ks. prał. Marek Korgul

Od lewej: o. Samuel Pacholski, bp Adam Bałabuch i ks. prał. Marek Korgul

19 marca przed wizerunkiem Pani Jasnogórskiej w intencji maturzystów modlili się bp Adam Bałabuch i dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. prał. Marek Korgul.

Doroczna pielgrzymka maturzystów nie odbyła się w dotychczasowej formule ze względu na pandemię COVID-19. Młodzież mogła się łączyć z kaplicą Jasnogórskiego obrazu za pośrednictwem bezpośredniej transmisji internetowej.

CZYTAJ DALEJ

Kim jest Teofil, dla którego Łukasz napisał Ewangelię?

2022-01-22 17:56

[ TEMATY ]

Ewangelia

Sr. Amata CSFN

1. Początek Ewangelii Łukasza

CZYTAJ DALEJ

Koncert ekumeniczny w toruńskim ratuszu

2022-01-23 20:30

Renata Czerwińska

W toruńskim ratuszu odbył się koncert ekumeniczny w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję