Reklama

Niedziela Częstochowska

Informacje organizacyjne przed uroczystościami pogrzebowymi śp. abp. Stanisława Nowaka

Kancelaria Kurii Metropolitalnej w Częstochowie podała szczegółowe informacje dla uczestników uroczystości pogrzebowych pierwszego metropolity częstochowskiego.

[ TEMATY ]

pogrzeb

abp Stanisław Nowak

B.M. Sztajner/Niedziela

17 grudnia – Jasna Góra

• O godz. 14.30 trumna z ciałem Zmarłego zostanie przywieziona na dziedziniec Jasnej Góry i wprowadzona do bazyliki, po czym rozpocznie się modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia.

• O godz. 15.00 Msza św. żałobna w bazylice jasnogórskiej.

• Po Mszy św. trumna z ciałem Księdza Arcybiskupa zostanie w kondukcie przeniesiona Aleją Najświętszej Maryi Panny do bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny. Prosimy, by w momencie wyruszenia konduktu uderzyły dzwony wszystkich kościołów Częstochowy.

• Prosimy, aby w kondukcie do archikatedry (z racji na ograniczenia dotyczące świątyń) wzięły udział osoby konsekrowane, bractwa i ruchy oraz stowarzyszenia, duchowieństwo i wierni częstochowskich parafii.

• Po wprowadzeniu ciała Zmarłego do bazyliki archikatedralnej rozpoczną się Nieszpory za zmarłych.

• O godz. 20.00 zostanie odprawiona Msza św. żałobna, na którą w sposób szczególny zapraszamy kapłanów archidiecezji częstochowskiej, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć we Mszy św. o godz. 15 lub w sobotę o godz. 12.

• Po Mszy św. zostanie wznowione czuwanie w ciszy i potrwa do ok. godz. 21.30.

Transmisja Mszy św. na Jasnej Górze za pośrednictwem TV Niedziela na portalu YouTube oraz na antenie Radia Fiat.

Informacje organizacyjne:

1. Samochody należy parkować na parkingu Jasnej Góry.

2. Kapłani pragnący dołączyć do koncelebry na Jasnej Górze muszą pojawić się w zakrystii najpóźniej o godz. 14.45.

3. Koncelebransi zakładają szaty liturgiczne w zakrystii, po czym przechodzą do bazyliki i zajmują wskazane miejsca.

4. Prosimy o zabranie ze sobą alby i fioletowej stuły.

5. Wszystkich uczestników liturgii, także koncelebransów, obowiązuje stosowanie zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

6. Wieńce i wiązanki kwiatów należy składać w miejscu wskazanym przez służby porządkowe.

Reklama

7. Poczty sztandarowe, delegacje uczelni, władze państwowe i samorządowe oraz przedstawicieli bractw prosimy o zajmowanie wskazanych im miejsc.

8. Kapłani pragnący dołączyć do koncelebry w archikatedrze muszą pojawić się najpóźniej o godz. 19.45.


18 grudnia 2021 r. – bazylika archikatedralna Świętej Rodziny

• O godz. 11.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa w intencji Zmarłego.

• Możliwość nawiedzenia krypty biskupów częstochowskich będzie dopiero po zamknięciu grobu i przygotowaniu miejsca przez służby porządkowe.

• Transmisja Mszy św. w archikatedrze za pośrednictwem TV Niedziela na portalu YouTube oraz na antenie Radia Fiat.

Informacje organizacyjne:

• Parking na placu przed archikatedrą przeznaczony jest na pojazdy gości oficjalnych.

• Samochody można parkować wokół archikatedry (wjazd od ul. Ogrodowej, wyjazd od ul. Krakowskiej), na placu przy Domu Archikatedralnym (ul. Ogrodowa), przy Niższym Seminarium Duchownym (ul. Piotrkowska 17), oraz w miejscach wyznaczonych do parkowania (w sobotę parkowanie jest bezpłatne), ale wyłącznie w sposób zgodny z przepisami.

• Kapłani pragnący dołączyć do koncelebry muszą pojawić się w archikatedrze najpóźniej o godz. 11.45. Koncelebransi zakładają szaty liturgiczne w kaplicy Męczenników Częstochowskich (w prawej nawie), po czym zajmują wskazane miejsca.

• Prosimy o zabranie ze sobą alby i fioletowej stuły.

• Wszystkich uczestników liturgii, także koncelebransów, obowiązuje stosowanie zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

• Wieńce i wiązanki kwiatów, po ich złożeniu przy trumnie, będą przenoszone do kaplicy Miłosierdzia Bożego, by po zakończeniu uroczystości można było złożyć je w krypcie.

Reklama

• Poczty sztandarowe proszone są o ustawienie się w lewej nawie archikatedry.

• Delegacje uczelni, władze państwowe i samorządowe oraz przedstawicieli bractw prosimy o zajmowanie wskazanych im miejsc.

2021-12-15 14:39

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: pogrzeb ks. Amortha – najslynniejszego współczesnego egzorcysty

[ TEMATY ]

pogrzeb

Włochy

www.youtube.com

W poniedziałek 19 września w rzymskim Sanktuarium Królowej Apostołów odbędzie się pogrzeb włoskiego księdza Gabriele Amortha. Tam też zostanie pochowany ten włoski kapłan, najsłynniejszy współczesny egzorcysta, który zmarł 16 września w wieku 91 lat. Był autorem kilkudziesięciu książek, tłumaczonych na wiele języków oraz licznych artykułów poświęconych duchowej walce z szatanem. Ks. Amorth zostanie pochowany w krypcie obok bł. Jakuba Alberionego - założyciela Towarzystwa św. Pawła (paulistów), którego był członkiem.

Don Gabriele - jak go powszechnie nazywano - urodził się 1 maja 1925 w Modenie w północnych Włoszech. Po ukończeniu studiów prawniczych w wieku 22 lat wstąpił do paulistów, w którym 24 stycznia 1951 przyjął w Rzymie święcenia kapłańskie. W swoim zgromadzeniu był m.in. formatorem przyszłych zakonników, animatorem duchowym, zajmował się też pisarstwem i dziennikarstwem, przy czym głównym tematem jego pism były sprawy duchowe i walka człowieka ze złem.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję