Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 7/2005

Grzegorz Gałązka.

Za Ojcem Świętym udało się do kliniki wielu dziennikarzy - podczas odczytywania komunikatu o stanie zdrowia Papieża

Za Ojcem Świętym udało się do kliniki wielu dziennikarzy - podczas odczytywania komunikatu o stanie zdrowia Papieża

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty w rzymskiej klinice

Chory na grypę Papież Jan Paweł II został przewieziony 1 lutego do rzymskiej kliniki Gemelli. Powodem było ostre zapalenie krtani i tchawicy. Źródła watykańskie nie ukrywają, że decyzję o odwiezieniu Papieża do szpitala podjęto w trybie nagłym.
Papież przebywał na 10. piętrze szpitala, w specjalnie przygotowanym pokoju, który był cały czas gotowy na jego ewentualny w nim pobyt. Wraz z Janem Pawłem II do kliniki udał się jego osobisty sekretarz abp Stanisław Dziwisz, a także lekarz Jana Pawła II Renato Buzzonetti, kamerdyner Angelo Gugel i rzecznik Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls.
Był to siódmy pobyt Ojca Świętego w klinice Gemelli w charakterze pacjenta. Obserwatorzy zwrócili uwagę, że z medycznego punktu widzenia błędem było, iż chory na grypę i mający już gorączkę Jan Paweł II poprowadził w niedzielę modlitwę Anioł Pański z otwartego okna swojego apartamentu. Przypuszcza się, że to właśnie ponad 20-minutowy pobyt na chłodnym powietrzu mógł być powodem komplikacji.

Dzień życia konsekrowanego w Watykanie

Życie konsekrowane jest darem od Boga, udzielonym Kościołowi. Bóg wybiera i powołuje ludzi do szczególnej służby w Kościele, by nigdy nie zabrakło świadków Jego Miłości. Ta prawda została przypomniana osobom życia konsekrowanego w święto Ofiarowania Pańskiego, kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Uroczystej Mszy św. w Bazylice św. Piotra przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego - abp Franc Rodé. Mszę św. koncelebrowali pracownicy tej Kongregacji oraz przedstawiciele i przełożeni wyżsi wspólnot zakonnych. Uroczystą Liturgię, której towarzyszył śpiew Chóru Kaplicy Sykstyńskiej, rozpoczął obrzęd poświęcenia świec i procesja.
Po Ewangelii celebrans przesłał wszystkim zgromadzonym szczególne pozdrowienie od Ojca Świętego i zapewnił o duchowej obecności Jana Pawła II i jego modlitwie za osoby życia konsekrowanego. Następnie odczytał przesłanie Ojca Świętego, w którym Jan Paweł II podkreślił ogromne znaczenie Eucharystii w życiu osób praktykujących drogę rad ewangelicznych. Zachęcił do codziennego głębokiego uczestnictwa w Eucharystii, która jest niewyczerpanym źródłem jedności Kościoła, jedności osób z Bogiem i jedności wspólnot zakonnych. Na zakończenie przesłania Ojciec Święty wskazał na Maryję, „Niewiastę Eucharystii”, jako wzór w osiąganiu jedności z Chrystusem i praktykowaniu rad ewangelicznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz

Obrady Kongregacji Wychowania Katolickiego

2 lutego zakończyły się w Rzymie obrady plenarne Kongregacji Wychowania Katolickiego, którym przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji. Podjęto kwestie formacji seminaryjnej w kontekście obecnych przemian kulturowych, które niosą wiele nowych wyzwań. Dużo uwagi poświęcono możliwości pozytywnego wykorzystania psychologii i samych doradców z tej dziedziny w formowaniu dojrzałej osobowości kapłańskiej.
Podsumowano również opinie dotyczące formacji w seminariach neokatechumenalnych „Redemptoris Mater”, gdyż niektóre środowiska zgłaszały zastrzeżenia, iż formacja ta uwzględnia raczej specyficzne cechy wspólnoty neokatechumenalnej, a w mniejszym stopniu bierze pod uwagę więź z Kościołem powszechnym. Poruszono również problem uniwersytetów katolickich w warunkach głębokich przemian. Z okazji obrad Ojciec Święty wystosował do kard. Grocholewskiego specjalne przesłanie.

Orędzie do legionistów Chrystusa

Uznanie dla dotychczasowych osiągnięć legionistów Chrystusa i ukazanie im zadań na przyszłość pod nowym kierownictwem zawiera orędzie Jana Pawła II do uczestników kapituły generalnej tego zgromadzenia zakonnego. W dokumencie z 31 stycznia Ojciec Święty złożył także hołd założycielowi wspólnoty - o. Marcialowi Macielowi, który kierował nią 64 lata.
Obecnie jego obowiązki przejął o. Alvaro Corcuera.
„Znajdujecie się w historycznej chwili dla życia Waszego instytutu, gdy otwiera się przed nim nowy etap” - napisał Ojciec Święty. Podkreślił, że przez 64 lata działalności instytutu pod kierunkiem jego założyciela zgromadzenie to wzrastało i rozwijało się aż do osiągnięcia dojrzałości.
Ojciec Święty powierzył legionistom zadanie rozwijania dzieła, które „próbuje wyróżniać się oddaniem w służbie Kościołowi i formacją młodzieży na mocnych zasadach chrześcijańskich i ludzkich”.
Wyznał też z zadowoleniem, że mógł uczestniczyć przy różnych okazjach w życiu zgromadzenia, dokładniej - gdy ostatecznie zatwierdzał jego konstytucje w czerwcu 1983 r., i ostatnio - gdy zaaprobował statuty Ruchu „Regnum Christi”, związanego z legionistami. Zachęcił zgromadzonych do „promieniowania duchowością i dynamizmem apostolskim, bogatym różnorodnością dzieł i zawsze otwartym na nowe sposoby wyrazu, stosownie do najpilniejszych potrzeb Kościoła w różnych czasach i miejscach”. Papież zaznaczył, że warunkiem owocności misji tej wspólnoty będzie wierność charyzmatowi instytutu i mocna jedność z opoką Piotrową.

Reklama

„Annuario Pontificio 2005”

1 mld 86 mln katolików było na świecie w 2003 r. Informację tę przynosi Annuario Pontificio (Rocznik Papieski) na 2005 r., którego pierwszy egzemplarz wręczyli dziś Janowi Pawłowi II odpowiedzialni za tę publikację na czele z szefem centralnego urzędu statystycznego Kościoła katolickiego - ks. Vittorio Formentim. Rocznik będzie niebawem do nabycia w księgarniach.
Wzrost liczby ochrzczonych - o 15 mln w porównaniu z 2002 r. - nie był jednakowy na wszystkich kontynentach; w Afryce liczba katolików wzrosła o 4,5%, w Azji o 2,2%, w Oceanii o 1,3%, a w Europie nie uległa zmianie. Ze zgromadzonych danych wynika jednocześnie, że blisko połowa katolików świata, dokładnie 49,8%, żyje w Ameryce, w Europie - 25,8%, w Afryce - 13,2%, w Azji - 10,4%, a w Oceanii - zaledwie 0,8%.
Ponad połowa spośród 405 450 kapłanów to księża diecezjalni - 268 041, pozostałych 137 409 należy do zgromadzeń zakonnych. Zwraca uwagę nieznaczny przyrost liczby kapłanów w porównaniu z rokiem 2002 (o 392).
W roku 2003 wyświęcono 9 317 kapłanów: 6 582 diecezjalnych i 2 735 zakonnych.
Liczba seminarzystów spadła ze 112 643 w 2002 r. do 112 373 w 2003 r.
Najwięcej powołań odnotowano w Ameryce (37 191); w Azji - 27 931, w Europie - 24 387, w Afryce - 21 909, a w Oceanii - 955.

Papieski wysłannik odwiedził Indonezję i Sri Lankę

Jan Paweł II wyraził wdzięczność Papieskiej Radzie „Cor Unum” oraz licznym katolickim organizacjom charytatywnym za ich zaangażowanie w pomoc dla ludności dotkniętej kataklizmem tsunami w Azji Południowo-Wschodniej. Zapewnił o tym w liście przekazanym abp. Paulowi Josefowi Cordesowi. Przewodniczący „Cor Unum” udał się do Indonezji i Sri Lanki 29 stycznia br., aby wyrazić solidarność Jana Pawła II oraz całego Kościoła katolickiego z osobami cierpiącymi na skutek kataklizmu, który dotknął ten region 26 grudnia ub.r.
Ojciec Święty zapewnia wszystkich dotkniętych tą tragedią i jej następstwami o swej trosce i modlitwie. Łączy się z katolikami, a także z ludźmi innych wyznań i religii, zawierzając wszystkie ofiary Bożemu miłosierdziu. Prosi o Bożą pociechę dla rannych, pogrążonych w żałobie i bezdomnych. Pragnie, aby solidarność wyrażona przez społeczność międzynarodową stanowiła źródło otuchy, wytrwałości i nadziei dla tych, którzy odbudowują zniszczone tereny. Apeluje do wyznawców różnych religii o współpracę w niesieniu pociechy i pomocy ludziom potrzebującym. „Niech Boża pomoc sprawi, że w przyszłości wobec regionu dotkniętego katastrofą będzie więcej hojności, współpracy i jedności między poszczególnymi osobami, ludami i narodami w służbie dobru wspólnemu” - napisał Papież w liście do abp. Cordesa.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza błogosławiona z Facebooka? Od 10 maja Helena Kmieć służebnicą Bożą

2024-04-22 14:01

[ TEMATY ]

święci

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Dziś miałaby 33 lata - wiek chrystusowy. Teraz, siedem lat po tragicznej śmierci, jest kandydatką na ołtarze. Helena Kmieć, misjonarka świecka archidiecezji krakowskiej, będzie od 10 maja nosić tytuł służebnicy Bożej. Tego dnia ruszy bowiem jej proces beatyfikacyjny.

„W jednym z podań o wyjazd misyjny Helena napisała, że otrzymała Łaskę Bożą - czyli 5 razy D, Dar Darmo Dany Do Dawania, i że musi się tym darem dzielić” - wspomina w rozmowie z Radiem Watykańskim postulator, o. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję