Reklama

Ze świata

Niedziela Ogólnopolska 19/2005

Grzegorz Gałązka

Podczas audiencji generalnej 27 kwietnia 2005 r.

Podczas audiencji generalnej 27 kwietnia 2005 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza audiencja generalna Papieża Benedykta XVI

W środę 27 kwietnia 2005 r. o godz. 10.30 odbyła się na Placu św. Piotra pierwsza audiencja generalna nowego Papieża - Benedykta XVI. W ten sposób podjął on tradycję audiencji generalnych swego poprzednika - Jana Pawła II, z których ostatnia miała miejsce 26 stycznia 2005 r. Benedykt XVI podkreślił, że również on, podobnie jak uczynił to Jan Paweł II, kontynuując refleksje podjęte przez Jana Pawła I, podczas najbliższej audiencji generalnej podejmie na nowo katechezę na temat drugiej części Psalmów i Hymnów, z których zbudowane są Nieszpory, przygotowaną jeszcze przez Jana Pawła II.
W swej pierwszej, specjalnej katechezie na początku swego pontyfikatu Benedykt XVI wyraził zaskoczenie i wdzięczność wobec Boga, który powołał go na Następcę św. Piotra. Powiedział też, że jest pełen pokoju i radości, przekonany o Bożej pomocy, opiece Najświętszej Dziewicy Maryi i świętych Patronów, a także swoich świętych Poprzedników na Stolicy Piotrowej, oraz modlitewnym wsparciu Ludu Bożego, który ustawicznie prosi o gorącą modlitwę w swojej intencji.
„Obrałem imię Benedykta XVI - powiedział Papież - aby w zamyśle odwołać się do Czcigodnego Papieża Benedykta XV, który przewodził Kościołowi w burzliwym okresie I wojny światowej. Był odważnym i autentycznym prorokiem pokoju i angażował się z wielką odwagą, najpierw, aby uniknąć dramatu wojny, a później, żeby ograniczyć jej tragiczne konsekwencje. W mojej służbie pragnę iść jego śladami budowania pojednania i harmonii pomiędzy ludźmi i narodami, gdyż jestem najgłębiej przekonany, że wielkie dobro pokoju jest przede wszystkim darem Boga, darem kruchym i cennym, o który trzeba prosić, którego trzeba strzec i który trzeba budować każdego dnia z pomocą wszystkich ludzi”.
Ojciec Święty dodał, że „imię Benedykt przywołuje także wyjątkową postać wielkiego patriarchy monastycyzmu zachodniego - św. Benedykta z Nursji, współpatrona Europy razem ze świętymi Cyrylem i Metodym”.
Benedykt XVI z wielką czcią odniósł się do swego poprzednika - Jana Pawła II i stwierdził, że „jesteśmy dłużnikami jego wyjątkowego dziedzictwa duchowego”.
Na zakończenie Papież, pozdrawiając pielgrzymów w różnych językach, do Polaków zwrócił się po polsku, mówiąc: „Pozdrawiam pielgrzymów języka polskiego. Dziękuję Wam za dobroć i za modlitwy. Z serca Wam błogosławię”.

Reklama

Na podstawie materiałów w języku włoskim
oprac. o. Jan Pach OSPPE

Audiencja dla dziennikarzy

23 kwietnia, w przeddzień inauguracji swojego pontyfikatu, Papież Benedykt XVI spotkał się w watykańskiej Auli Pawła VI z 4 tys. dziennikarzy z całego świata. Spotkanie trwało 15 min i miało charakter audiencji.
Ojciec Święty podziękował dziennikarzom za pracę, która zbliża ludzi, szczególnie za relacjonowanie wydarzeń z ostatnich tygodni w Rzymie.
Nawiązując do Soboru Watykańskiego II i tegorocznego orędzia Jana Pawła II na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu z 24 stycznia br., Papież przypomniał, że we współczesnym świecie media odgrywają ogromną rolę, służąc zbliżaniu ludzi i kultur. „Ich rozwój stanowi również wyzwanie dla duszpasterskiej i kulturowej roli Kościoła”.
Benedykt XVI podkreślił, że Jan Paweł II był mistrzem dialogu prowadzonego za pośrednictwem mediów, a on pragnie nadal ten dialog prowadzić.
Wezwał też dziennikarzy, by przede wszystkim służyli prawdzie, a gdyby mieli wątpliwości - odpowiedzi szukali w modlitwie.
Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa Ojcze nasz i papieskie błogosławieństwo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie z pielgrzymami Niemieckimi

Papież Benedykt XVI podczas spotkania 25 kwietnia z pielgrzymami niemieckimi przybyłymi do Rzymu na inaugurację jego pontyfikatu wyraził radość z powodu zbliżających się XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii. „Ogromnie się cieszę ze spotkania w Kolonii! - powiedział Ojciec Święty do sekretarza generalnego ŚDM, ks. Heinera Kocha. - Wspólnie zrobimy coś wspaniałego. Jestem pewien, że Bóg pobłogosławi nasze wysiłki” - dodał Benedykt XVI.
Ks. prał. Koch wręczył Papieżowi logo XX ŚDM i wyraził radość, że Benedykt XVI przybędzie do Kolonii.

Reklama

U św. Pawła za Murami

O potrzebie odnowionego zapału misyjnego w całym Kościele mówił Benedykt XVI w Bazylice św. Pawła za Murami, którą odwiedził 25 kwietnia wieczorem. Złożył tam też hołd swemu „ukochanemu i czcigodnemu poprzednikowi Janowi Pawłowi II, którego bogata działalność misyjna jest wprost niemożliwa do naśladowania”. Do Bazyliki św. Pawła za Murami przybyły tysiące osób. Na zakończenie wizyty Papież spotkał się z benedyktynami ze znajdującego się tam opactwa.
„Jest to pielgrzymka - powiedział Ojciec Święty w kazaniu - do korzeni tej misji, którą Chrystus zmartwychwstały powierzył Piotrowi, apostołom i w sposób szczególny Pawłowi, pobudzając go do głoszenia Ewangelii ludziom, łącznie z tym Miastem, gdzie po długim przepowiadaniu Królestwa Bożego własną krwią zaświadczył o swym Panu, który go «zdobył» i wysłał”.
Przypomniał, że wiek XX był czasem męczeństwa, co stale podkreślał Jan Paweł II, który prosił Kościół, aby odnowił martyrologium, oraz kanonizował i beatyfikował licznych męczenników najnowszych dziejów. „Jeśli więc krew męczenników jest nasieniem nowych chrześcijan, to na początku trzeciego tysiąclecia słuszne jest oczekiwanie na nowy rozkwit Kościoła, szczególnie tam, gdzie najwięcej wycierpiał on za wiarę i za świadczenie o Ewangelii” - stwierdził Papież Benedykt XVI.

Ekumeniczne zaproszenie

Benedykt XVI został zaproszony przez Patriarchat Konstantynopola do Stambułu. Delegacja Patriarchatu, która uczestniczyła w inauguracji pontyfikatu nowego Papieża, wręczyła Papieżowi zaproszenie na audiencji 25 kwietnia - poinformował niemiecką agencję katolicką KNA kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan. Określił on jako bardzo pozytywne i cenne spotkanie Benedykta XVI z delegacją Patriarchatu Moskiewskiego, której przewodniczył kierownik biura ds. kontaktów zewnętrznych - metropolita Cyryl.
Osobiście liczy na kontynuację i dalsze postępy w ekumenizmie. Podkreślił, że pierwsze spotkania ekumeniczne nowego Papieża nie tylko przebiegały w dobrej atmosferze, ale także były bardzo rzeczowe. Rozmawiano o wspólnych podstawach, a także o tym, że we wspólnym interesie jest podkreślanie chrześcijańskich korzeni Europy.

Herb papieski

Jako pierwszy papież w historii Benedykt XVI zrezygnował z umieszczenia w jego papieskim herbie tiary - znaku władzy świeckiej. W herbie nad skrzyżowanymi kluczami św. Piotra zamiast tiary widnieje biskupia mitra. Pod szyldem herbowym umieszczony został paliusz. Tarcza w papieskim herbie pochodzi z czasów kardynalskich Josepha Ratzingera - arcybiskupa Monachium i Fryzyngi, a później prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Znajduje się na niej „Murzyn z Fryzyngi” - symbol dawnego biskupstwa w tym mieście, niedźwiedź św. Korbiniana, patrona Monachium i Fryzyngi, oraz muszla - chrześcijański symbol pielgrzymów.

Tydzień na świecie

Czek na sumę 25 tys. euro pozostawił Jan Paweł II włoskiemu Ruchowi na rzecz Życia - poinformował przewodniczący ruchu Carlo Casini. O darze Papieża dowiedziano się 29 marca, czyli na cztery dni przed jego śmiercią. Pieniądze przeznaczone zostaną na pomoc kobietom, które zrezygnują z przerwania ciąży.

Białą sutannę Jana Pawła II, jedną z ostatnich, jakie Ojciec Święty używał, otrzymał w darze od abp. Stanisława Dziwisza kard. Salvatore de Giorgi, arcybiskup Palermo.

W Kanadzie nie ustają protesty w obronie tradycyjnej definicji małżeństwa. W tamtejszym parlamencie ma być poddana pod głosowanie ustawa, która zamierza zrównać związki homoseksualne z prawami tradycyjnej rodziny, przyznając im prawo do adopcji dzieci. W świetle wspomnianej ustawy słowa: „matka, ojciec, mąż, żona” są słowami, które „dyskryminują” i będą musiały być usunięte ze wszystkich ustaw parlamentarnych.

Parlament hiszpański przyjął projekt ustawy zapewniający parom homoseksualnym prawa przysługujące małżeństwom, łącznie z adopcją dzieci. Przeciwko zrównywaniu związków homoseksualnych z tradycyjnym małżeństwem zaprotestował m.in. Kościół katolicki Hiszpanii.

Zdominowany przez lewicę portugalski parlament i rząd postanowiły wznowić debatę nad zrewidowaniem tzw. ustawy aborcyjnej, tak aby można było zabijać dzieci do 10. tygodnia życia od chwili poczęcia. Stacja BBC poinformowała, że socjalistyczny rząd zamierza w tej sprawie przeprowadzić referendum ogólnonarodowe.

Każdego dnia w Belgii przez eutanazję uśmierca się jednego pacjenta - wynika z najnowszych danych rządowej komisji kontrolującej te zbrodnicze praktyki, legalne w tym kraju od 2002 r. Teraz ta liczba może jeszcze wzrosnąć. Belgijska sieć aptek Multipharma wprowadziła specjalny zestaw służący do „domowego uśmiercania” pacjentów - małe opakowanie z igłami, strzykawkami i zabójczą substancją pentothalem.

Premier Włoch Silvio Berlusconi, który niedawno podał się do dymisji, powołał nowy rząd niemal w identycznym składzie. Włosi nazwali go „Berlusconi bis”. Kryzys rządowy wywołała niedawna klęska partii rządzących, poniesiona w wyborach lokalnych.

Amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice oraz inni szefowie dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego podczas szczytu NATO w Wilnie - pierwszego spotkania na byłym terytorium ZSRR - zaoferowali Ukrainie członkostwo w Sojuszu. Z obawy jednak przed gwałtowną reakcją Rosji nie wyznaczono ścisłej daty członkostwa. Również podczas szczytu na Litwie, która wstąpiła do NATO w zeszłym roku, Rice oraz unijny przedstawiciel ds. polityki zagranicznej Javier Solana spotkali się z przywódcami białoruskiej opozycji, których zapewnili o międzynarodowym poparciu.

Amnesty International opublikowała w Londynie raport o sytuacji na Białorusi. Dokument jest druzgocącą krytyką reżimu Aleksandra Łukaszenki. „Władze Białorusi wobec tych, którzy mają odmienne poglądy polityczne, w coraz szerszym zakresie posługują się metodami zastraszania, szykanowania, nieuzasadnionych zatrzymań bądź pozbawiania wolności na dłuższy czas” - czytamy w dokumencie. Raport potępia również ograniczenia działalności organizacji pozarządowych, związków zawodowych, partii politycznych, a także mediów.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być bardziej cenione

2024-04-15 14:27

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 16, 20-23a.

Piątek, 10 maja. Dzień powszedni albo wspomnienie św. Jana z Avili, prezbitera i doktora Kościoła

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 11.): Popsuty termometr

2024-05-10 20:50

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Co zrobić, jeśli nikt nie widzi we mnie dobra? Kto jest w stanie przywrócić mi wiarę w siebie? Jak działa Maryja na serce przygniecione złem? Zapraszamy na jedenasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że Matka Boża z każdego potrafi wykochać dobro.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję