Reklama

Polska

Światowy Dzień Chorego w licheńskim sanktuarium

Tegoroczny 30. Światowy Dzień Chorego obchodzony w licheńskim hospicjum, był okazją do pochylenia się nad ludźmi chorymi, którzy u kresu swej ziemskiej drogi jeszcze przez chwilę chcą oddychać pełną piersią i cieszyć się każdą chwilą, jaka im pozostała.

[ TEMATY ]

Licheń

Światowy Dzień Chorego

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

W kaplicy hospicyjnej w samo południe sprawowano uroczystą Eucharystię, której przewodniczył ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty księży i braci marianów. Przy ołtarzu Pańskim modlił się także ks. Krzysztof Jagoda MIC, kapelan hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego.

W słowie skierowanym do pacjentów oraz personelu hospicyjnego, ks. Binda podkreślił, że w historii zbawienia każdy człowiek jest zaproszony, aby iść drogą Maryi. – „Tylko Maryja poczęła się bez grzechu. Ale zamysł Boży sprawił, że dokonało się przejście, pascha. Niepokalane Poczęcie Maryi było już zapowiedzią tego, że Chrystus pokona śmierć i szatana. A przed nami jeszcze wieczysta pascha. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Chorego po to, aby doświadczyć obecności Jezusa Chrystusa – Jego siły i miłosierdzia” – powiedział marianin.

Mówiąc o fizycznym wymiarze święta, ksiądz przełożony zaznaczył, że ludzie często potrzebują pomocy drugiej osoby, obecności, dobrego słowa, życzliwości swojego współbrata. Tak właśnie dzieje się w licheńskim hospicjum, którego personel stara się pomóc pacjentom przeżyć dany im czas w spokoju, ciszy i przyjaznej atmosferze. – „Ważna jest ta posługa, to bycie dla kogoś, dla drugiego człowieka. To jest bogactwo, którego tutaj, w hospicjum, doświadczamy w sposób namacalny” – mówił.

- „Maryja obejmuje nas swoją opieką. Sanktuarium jest zawsze tam, gdzie jest Matka Boża. Tak właśnie jest w Licheniu, gdzie na terenie tutejszego sanktuarium znajduje się hospicjum. Wielu przychodzi tu, aby szukać pomocy, jak u matki” – dodał.

Kapłan życzył uczestniczącym we wspólnej modlitwie, aby doświadczenie spotkania podczas Eucharystii było siłą, a świętowanie pomogło w dalszej ziemskiej pielgrzymce, gdyż „Eucharystia to pokarm w drodze do wieczności”.

Po zakończonej Mszy Świętej kapłani udali się do sal pacjentów z Najświętszym Sakramentem, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli przybyć do kaplicy.

Reklama

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest każdego roku 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Dzień ten ustanowił papież Jan Paweł II w 1992 roku, w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie papieża-Polaka. Jest on szczególną okazją do modlitwy, zadumy i refleksji nad osobami chorymi, zarówno na ciele, jak i duszy.

W Licheniu 11 lutego zostały odprawione trzy Msze Święte, w trakcie których w sposób szczególny polecane były osoby chore i cierpiące: o godz. 10.00 w kościele parafialnym pw. Św. Doroty, o godz. 12.00 w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej oraz także o godz. 12.00 w hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego.

Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu istnieje od 2009 roku. Do placówki trafiają osoby będące u schyłku ziemskiego życia. Wśród schorzeń u pacjentów największą liczbę stanowią choroby nowotworowe w nieuleczalnym stadium. Opieka dla pacjentów jest całkowicie bezpłatna.

2022-02-11 16:12

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkania z Uzdrowicielką

Niedziela łódzka 6/2020, str. V

[ TEMATY ]

Matka Boża

Dzień Chorego

choroba

Światowy Dzień Chorego

Ks. Paweł Kłys

Obraz Matki Bożej Uzdrowienia Chorych

Obraz Matki Bożej Uzdrowienia Chorych

Międzynarodowy Dzień Chorego motywuje mnie do podjęcia refleksji nad zaufaniem Bogu w chwilach choroby oraz nad tym, jakie miejsce w tej ufności zajmuje Maryja, Matka Jezusa.

Dzięki św. Janowi Pawłowi II od roku 1992 w dniu 11 lutego, czyli w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Matka Boża, objawiając się Bernadecie Soubirous, wielokrotnie mówiła, że jeżeli wskazana przez nią osoba będzie przez cały rok odmawiać Różaniec, to zostanie uzdrowiona. Czas późniejszy pokaże, że odmawianie tej modlitwy stanie się jednym z najważniejszych motywów objawień w Lourdes.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie apeluje: "Podaruj znicz na Kresy"

2022-10-04 07:14

[ TEMATY ]

Znicz

Adobe.Stock.pl

Po raz szesnasty Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski wraz z Górnośląskim Oddziałem Stowarzyszenia Wspólnota Polska ruszył z akcją "Podaruj znicz na Kresy". Mają one zapłonąć na opuszczonych grobach rodaków na starych nekropoliach m.in. w Borysławiu, w Drohobyczu, we Lwowie czy w Samborze.

Finał zbiórki planowany jest 21 października – poinformowano w komunikacie przekazanym PAP przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję