Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 36/2005

Roman Stachowski

Pamiątkowa tablica poświęcona ks. Jancarzowi

Pamiątkowa tablica poświęcona ks. Jancarzowi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Benedykt XVI podziękował młodym Polakom

24 sierpnia, podczas audiencji generalnej w Watykanie, Benedykt XVI podziękował młodym Polakom za udział w XX Światowym Dniu Młodzieży w Kolonii. W Auli Pawła VI zebrało się ok. 6 tys. pielgrzymów z Polski. W katechezie Papież podzielił się swoimi refleksjami na temat spotkania w Kolonii.
Polacy powitali Benedykta XVI gromkimi okrzykami: „Kochamy Ciebie!”.
Papież powiedział po polsku: „Witam pielgrzymów z Polski. Dziękuję Wam za obecność i życzliwość. Wspominam niedawny pobyt w Kolonii i dziękuję młodym Polakom za liczny udział w Światowym Dniu Młodzieży. Wszystkim z serca błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”. Po tych słowach pielgrzymi z Polski zaczęli skandować: „Niech żyje Papież!”.
Wśród obecnych w Auli Pawła VI Polaków byli m.in. pielgrzymi z Radzymina, Lubawy, Łomży, Tychów.

Prymas Polski o XX Światowym Dniu Młodzieży

Reklama

- Światowe Dni Młodzieży pokazały, że młodzież może przyczynić się do zbliżenia różnych wyznań chrześcijańskich - stwierdził Prymas Polski, komentując dla KAI przebieg Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii, w których osobiście uczestniczył.
Kard. Józef Glemp zwrócił uwagę na ekumeniczny aspekt spotkania. Jak zauważył, choć zorganizował go Kościół katolicki, bierze w nim udział coraz więcej młodzieży innych wyznań, co było bardzo widoczne w Kolonii. Jego zdaniem, w przyszłości liczba chrześcijan niekatolików uczestniczących w ŚDM będzie rosła, a „młodzież przyczyni się do rozwoju ekumenizmu”.
Odnosząc się do miejsca kolejnego Światowego Dnia Młodzieży, którym będzie Sydney w Australii, przyznał, że miał wątpliwości, czy jest to dobre miejsce, bowiem ze względu na odległość podróż będzie bardzo droga, a więc niewielu młodych ludzi będzie mogło sobie na nią pozwolić. Jednak rozwiały je rozmowy z biskupami z Australii, którzy podkreślali, że takie spotkanie jest bardzo potrzebne dla ich Kościoła, szczególnie dla młodzieży, aby pokazać, że można żyć wartościami. - Takie spotkanie na pewno ożywi ich chrześcijaństwo, które może odrodzić się przez młodzież - stwierdził Ksiądz Prymas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Telegram do Wspólnoty w Taizé

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik wystosował 22 sierpnia br. telegram do Wspólnoty Ekumenicznej w Taizé w związku z pogrzebem brata Rogera. Publikujemy pełny tekst telegramu.

Brat Alois Löser
Przełożony Wspólnoty Ekumenicznej Taizé, Francja
„Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem.
Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie” (J 11, 25).
Drogi Bracie Alois,
Drodzy Bracia, poruszony nagłym odejściem śp. Brata Rogera Schutza, założyciela Waszej Wspólnoty Ekumenicznej w Taizé, pragnę zapewnić o modlitwie i duchowej łączności z Wami w tych bolesnych chwilach.
Odszedł od nas promotor ekumenizmu, który całe swoje życie poświęcił dziełu przywracania jedności w Kościele Chrystusowym. W to dzieło w sposób szczególny włączył młodzież całego świata w przekonaniu, że upragniona jedność może stać się udziałem przyszłych pokoleń poprzez wspólną modlitwę i wzajemne poznawanie się.
Wyznając wiarę w Chrystusa Zmartwychwstałego, polecam śp. Brata Rogera miłosiernemu Bogu.

Abp Józef Michalik - Metropolita Przemyski
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 22 sierpnia 2005 r.

We Wrocławiu - tablica pamięci brata Rogera

Tablicę poświęconą pamięci brata Rogera z Taizé odsłonięto 23 sierpnia na ścianie świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu. „Twórca wspólnoty Taizé, inicjator ekumenicznych spotkań młodzieży, między innymi dwukrotnie Europejskich Spotkań Młodych we Wrocławiu" - głosi tekst umieszczony na tablicy w języku polskim i angielskim.
Tablicę, ufundowaną przez władze miejskie Wrocławia, odsłonił proboszcz parafii - ks. Stanisław Pawlaczek, w asyście wiceprezydentów Wrocławia - Dawida Jackiewicza i Jarosława Obremskiego.
Od 16 lat w świątyni na Piasku odbywają się comiesięczne modlitwy kanonami z Taizé. Ówczesny metropolita wrocławski - kard. Henryk Gulbinowicz wskazał tę wrocławską świątynię jako miejsce dla spotkań wrocławskiej młodzieży.

Nowa Huta - ku czci ks. Jancarza

15 sierpnia, z okazji 25. rocznicy powstania „Solidarności”, po Mszy św. za Ojczyznę i „Solidarność”, odprawionej w kościele pw. św. Maksymiliana M. Kolbego, oddany został hołd śp. ks. Kazimierzowi Jancarzowi, wielkiemu patriocie i duszpasterzowi ludzi pracy.
Ks. Kazimierz Jancarz to jedna z największych postaci „Solidarności”, a mistrzejowicka świątynia to jedno z miejsc walczącej opozycji. W tej świątyni ks. Kazimierz Jancarz odprawił ponad 360 czwartkowych Mszy św. za Ojczyznę, w których uczestniczyły tysiące wiernych. Proboszczem parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach został w 1978 r. Założył m.in. Konfraternię Studencką i Robotniczą oraz Chrześcijański Uniwersytet Robotniczy. Wraz z ks. Jerzym Popiełuszką ks. Kazimierz Jancarz był jednym z organizatorów pielgrzymek ludzi pracy na Jasną Górę. Zmarł w wieku 46 lat, w marcu 1993 r.
- Postawa ks. Jancarza przypomina nam o miłości do Ojczyzny, której poświęcił on całe swoje życie - mówił w homilii bp Albin Małysiak. - Ksiądz Biskup przypomniał również nauczanie Jana Pawła II o obowiązku uczestniczenia w życiu politycznym Ojczyzny i zaapelował o udział w zbliżających się wyborach.
Na placu przy kościele św. Maksymiliana M. Kolbego, który w 1983 r. konsekrował Jan Paweł II, na ponaddwumetrowym wapiennym obelisku została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca ks. Jancarza.
Na tablicy, zaprojektowanej przez prof. Czesława Dźwigaja, widnieją słowa Jana Pawła II: „Solidarność należy do polskiego dziedzictwa, jest dobrem, które zostało okupione cierpieniem, a nawet życiem wielu ludzi”.

Roman Stachowski

Tydzień w Polsce

Pielgrzymkę Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski w przyszłym roku zapowiedziano podczas pobytu biskupów polskich na Jasnej Górze 25 sierpnia br.

Kard. Angelo Sodano - sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej wystosował specjalne oświadczenie z okazji 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Podkreślił on m.in., że Solidarność nadała kształt dzisiejszej Europie.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski uczestniczył w nieformalnym spotkaniu głów państw: Polski, Ukrainy, Litwy i Gruzji na Krymie. Proputinowscy politolodzy określili je jako antyrosyjskie i ostrzegli, że Rosja nie pozostanie obojętna na zagrażające jej inicjatywy, co jest zapowiedzią zaostrzenia konfliktu na linii Moskwa - Warszawa.

Minister spraw zagranicznych Polski Adam Daniel Rotfeld odsłonił na murze greckokatolickiej Ławry pw. Zaśnięcia Matki Bożej w Uniewie koło Lwowa tablicę ku czci braci Andrzeja i bł. Klemensa Szeptyckich, którzy w czasie II wojny światowej ratowali dzieci polskie, ukraińskie i żydowskie.

W rocznicę interwencji wojsk Układu Warszawskiego, która stłumiła demokratyczne przemiany Praskiej Wiosny, w czeskiej telewizji publicznej wystąpił Wojciech Jaruzelski, który przeprosił za wkroczenie polskich wojsk do Czechosłowacji w 1968 r. (to on jako minister obrony podpisał stosowny rozkaz dla polskich żołnierzy).

Jako „dramatyczne, przerażające i przekraczające wszelkie wyobrażenia” konsul RP w Rzymie Janusz Ostrowski określił warunki, w jakich mieszkało kilkudziesięciu polskich pracowników w Orta Nova koło Foggii na południu Włoch. Przyjechali tam w nadziei dobrego zarobku przy zbiorze pomidorów - trafili w ręce międzynarodowej szajki.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski nie podpisał ustawy o rekompensacie za wzrost podatku VAT w budownictwie i wniósł o jej ponowne rozpatrzenie przez Sejm. Według opozycji, projekt ten, choć niedoskonały, mógł zapobiec dalszemu upadkowi budownictwa mieszkaniowego i sektora produkcji materiałów budowlanych, a także zapobiec wzrostowi „szarej strefy” w tej branży.

Ks. Jan Twardowski otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy.

Uroczystości w 61. rocznicę zdobycia gmachu PAST-y przez powstańców warszawskich odbyły się w Warszawie. Mszy św. w kościele pw. Wszystkich Świętych przewodniczył ks. inf. Zdzisław Król.

W Białymstoku, przed budynkiem oddziału regionalnego Telewizji Polskiej, odbyła się pikieta w proteście przeciwko planom zmiany czasu nadawania programu katolickiego i usunięcia z ramówki lokalnej Mszy św.

W katastrofie lotniczej zginął 44-letni gen. Jacek Bartoszcze, dowódca wojsk lotniczych. Samolot, który pilotował, rozbił się podczas akrobacji.

Nad Tychami pojawiła się chmura trującego amoniaku, powstała w wyniku rozszczelnienia instalacji chłodniczej miejscowego lodowiska. Do akcji musiała wkroczyć ekipa specjalistów od zagrożeń chemicznych oraz ok. 50 strażaków.

Zalane domy, pola, drogi, kilka rodzin ewakuowanych - to skutki powodzi, która nawiedziła Śląsk Cieszyński. Władze podtopionych gmin twierdzą, że straty są ogromne.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje ukrzyżowanego Jezusa

2025-05-03 23:25

[ TEMATY ]

profanacja

Autorstwa Silar - Praca własna/commons.wikimedia.org

Michał Szpak

Michał Szpak

Michał Szpak posunął się za daleko. Jego zdjęcie przypominające ukrzyżowanego Jezusa to nie „artyzm”, a profanacja!

Szpak na zdjęciu pozuje z nagim torsem i rozłożonymi rękami w sposób wyraźnie przywodzący na myśl wizerunek ukrzyżowanego Jezusa.
CZYTAJ DALEJ

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

2025-05-06 07:32

[ TEMATY ]

wypadek

Adobe Stock

Siedmiu młodych zakonników z nigeryjskiej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów zginęło w wypadku drogowym, do którego doszło w sobotę na południu w górzystej części Nigerii.

Z oświadczenia wydanego w poniedziałek przez Johna-Kennedy'ego Anyanwu, kustosza klasztoru kapucynów w Enugu, wynika, że 13 zakonników z katolickiej wspólnoty w Ridgeway w stanie Enugu jechało na południe do Obudy, miasta leżącego w stanie Cross Rover, gdzie odpoczywali w górskim kurorcie Obudu Ranch Resort.
CZYTAJ DALEJ

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

2025-05-06 23:25

Adobe.Stock

Indie poinformowały w środę rano czasu lokalnego, że rozpoczęły operację militarną przeciwko Pakistanowi, uderzając w "infrastrukturę terrorystyczną" zarówno w Pakistanie, jak i w administrowanym przez Pakistan Kaszmirze. Ministerstwo obrony przekazało, że nie zostały zaatakowane cele militarne.

"Te kroki podjęto w następstwie barbarzyńskiego ataku terrorystycznego w Pahalgam" – poinformowało Ministerstwo Obrony Indii w oświadczeniu. "Żadne pakistańskie obiekty wojskowe nie zostały zaatakowane. Indie wykazały się znaczną powściągliwością w wyborze celów i metod wykonania".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję