Reklama

Niedziela w Warszawie

Życzliwa Ręka - akcja na Wielki Post i… nie tylko

W Środę Popielcową zaczynamy Wielki Post. Kolor fioletowy oznacza przemianę, która ma dokonać się we mnie, w nas, a nie w nich, w kimś. Warto włączyć się do akcji Życzliwa Ręka, do czynienia, pielęgnowania życia dobrem i życzliwością.

„Zło dobrem zwyciężaj” – zachęca św. Paweł w Liście do Rzymian. Pamiętamy, że bł. ks. Jerzy Popiełuszko te słowa wziął głęboko do serca. Wiemy, że nimi żył i uczył nimi żyć. Wiemy, jak to Słowo Boże w jego życiu oraz życiu wielu Polaków i w całej naszej Ojczyźnie zaowocowało.

- Od kilku dni w zupełnie nowym kontekście, w kontekście wojny, chodzę z pytaniem o pochodzenie zła, źródła zła, przemocy, krzywdy, manipulacji, zabijania, agresji. Zastanawiam się, czy można coś zrobić, czy ja mogę coś zrobić? Jak odpowiedzieć na falę zła, która rozlewa się na Ukrainie, ale i ogromny lęk, niepokój, obawy, które dotykają nas tu, w Polsce, dorosłych i dzieci – mówi ks. dr Stanisław Szlassa, kapłan archidiecezji warszawskiej i psychoterapeuta, inicjator akcji.

Gdy zachodzi słońce, gdy w mieszkaniu gaśnie światło, nastaje ciemność. - Może warto, abyśmy uświadomili sobie, że zło jest brakiem dobra. Może to zbyt oczywiste, a może dlatego właśnie, że oczywiste, to umyka to naszej uwadze. Zło jest brakiem dobra. Może i powinno nas oburzać, złościć i gniewać, że jedni czynią krzywdę drugim. Uważam, że powinniśmy również spojrzeć na siebie. A może i we mnie jest zło, lenistwo, konformizm, nieuczciwość, manipulacje, kłamstwa, zaniedbanie dobra, którego nie chcę zobaczyć, ukrywam, nie chcę widzieć prawdziwie siebie? – pyta ks. Szlassa.

Św. Jan Paweł II mówił, że nie szkodzi, że się czasami na siebie zagniewasz, zmartwisz, to lepsze, niż byś miał lekkomyślnie przeżyć życie. - Spójrzmy więc na siebie prawdziwie. Sytuacja wojny na Ukrainie, tak blisko nas, powinna nas poruszać do życia nadzieją, a nie lękiem. Do wyjścia z zamknięcia, a nie do ucieczki. Do zmian w sobie, na które mamy wpływ, a nie do zamrożenia emocji i sił witalnych – zachęca inicjator Życzliwej Ręki.

Możemy dużo w tych trudnych okolicznościach. Możemy troszczyć się nie tylko o ustanie wojny, ale o to, jak będziemy żyli po wojnie. Czyńmy dobro w rodzinach, przyjaźniach, w pracy. Praktykujmy życzliwość wśród sąsiadów, na drodze wśród kierowców, w szkole, w każdym obszarze życia. Czynione dobro jest jedyną, sensowną odpowiedzią na zło. Uczmy dzieci życzliwości, dobroci, najpierw własnym przykładem. Zachęcajmy do życzliwości. Dzieci tak będą przeżywały ten czas, jak my, dorośli.

Reklama

Życzliwa Ręka to projekt, który zaczyna się od Środy Popielcowej (2 marca) i który będzie trwał przez cały rok, do następnej Środy Popielcowej w 2023 r. Pomysł polega na tym, że osoby, które zapiszą się do tej grupy życzliwości na stronie www.zyczliwareka.pl zobowiążą się przed sobą samym, żeby w ciągu roku wykonać 7 dobrych uczynków, które będą dla nich ważnymi rzeczami. Może do nich będą musieli się przełamać, coś zmienić, postanowić dokonać rzeczy, z którymi od dawna się mierzą, a mają jakąś trudność, i postanowią, że w ciągu tego roku tego dokonają. To będzie głównie praca nad sobą i z samym sobą. Każdy będzie odpowiadał przed sobą, swoim sumieniem. A 7 dobrych uczynków dlatego, że w Biblii 7 znaczy pełno. Siedem dobrych uczynków ma zawierać w sobie całą pełnię dobra, która w człowieku jest, całą pełnię życzliwości, którą może wydobywać na zewnątrz.

Ambasadorami akcji są św. o. Pio, św. Teresa z Kalkuty, bł. Piotr Frassati, Św. José Sánchez del Río, którzy przykładem swojego życia mają zainspirować nas do czynienia dobra. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie www.zyczliwareka.pl i na grupie facebookowej o tej samej nazwie.

2022-03-01 22:44

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

SN uchylił wyrok uniewinniający oskarżonego o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego

2023-09-21 13:39

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Sąd Najwyższy uchylił w czwartek wyrok poznańskiego sądu okręgowego, który uniewinnił Marka M., oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. Mężczyzna ponownie stanie przed sądem.

Jak ustaliła w czwartek Polska Agencja Prasowa, Sąd Najwyższy uwzględnił w czwartek częściowo kasację warszawskiej prokuratury okręgowej w tej sprawie, uchylił wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu i przekazał sprawę temu sądowi do ponownego rozpoznania. "Sąd Najwyższy uznał, że prokurator słusznie wskazał, iż miały miejsce błędy proceduralne w postępowaniu sądu odwoławczego. Sąd powinien uprzedzić strony, zwłaszcza prokuratora, o tym, że zamierza zmienić kwalifikację prawną czynu" - poinformował PAP zastępca rzecznika SN Piotr Falkowski.

CZYTAJ DALEJ

Jesteś wybrany - Jak Bóg powołuje tych, którzy się nie nadają

2023-09-21 10:35

[ TEMATY ]

duchowość

wiara

Adobe.Stock

Wiesz, że chrześcijanie też nucą pod nosem mantry? Najczęstsza, jaką słyszę, brzmi: „Nie nadaję się”. Spisałem więc sobie wszystkie argumenty, którymi chcą mnie przekonać moi rozmówcy, i skonfrontowałem je z tym, co na ten temat mówi Biblia i sam Kościół. Na każdy z argumentów, którymi pozbawiasz się szczęścia i danej Ci przez Boga godności, On ma odpowiedź. Czas uwierzyć, że Bóg zaprasza Cię do wielkich rzeczy! Masz wszystko. Jesteś wybrany! - przekonuje w swojej najnowszej książce Marcin Jakimowicz. Prezentujemy fragment nowości „Jesteś wybrany”!

Jednym z  moich ukochanych proroków jest człowiek, o którym śmiało można powiedzieć, że należy do najbardziej toksycznych postaci biblijnych. Gdy Bóg mówi do Jonasza – bo właśnie o tym proroku mowa – „Pójdziesz do Niniwy” (por. Jon 1,1), ten w ogóle nie dyskutuje z Najwyższym, tylko od razu… ucieka, czyli wsiada na okręt płynący w przeciwnym kierunku, po czym kładzie się spać.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: zakończył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”

2023-09-21 20:24

[ TEMATY ]

parafia

teologia

Licheń

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Pod hasłem „Razem odnawiajmy nasze parafie” w dniach 19-21 września w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”. Duchowni oraz wierni świeccy spotkali się, by podjąć synodalną refleksję nad sytuacją polskich parafii i wytyczyć kierunki ich odnowy, Wydarzenie zgromadziło ponad 150 osób, reprezentujących różne ośrodki naukowe, stowarzyszenia, parafie.

W kongresie wzięli udział przedstawiciele Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP, Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, Komisji ds. Wychowania Katolickiego KEP, Rady ds. Rodziny KEP, Ogólnopolskiej Rady Ruchów czy Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję