Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 45/2005

Krzysztof Świertok

Królowa Fabiola na Jasnej Górze, w otoczeniu zawsze gościnnych ojców paulinów

Królowa Fabiola na Jasnej Górze, w otoczeniu zawsze gościnnych ojców paulinów

Spotkanie odpowiedzialnych za powołania

W dniach 21-23 października trwała Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Powołania. W spotkaniu uczestniczyło ok. 140 osób. Obecni byli: bp Wojciech Polak z Gniezna - nowy delegat Episkopatu Polski ds. powołań oraz bp Stefan Regmunt z Legnicy, który wcześniej pełnił tę funkcję. Referaty głosili m.in.: bp Henryk Tomasik, ks. dr Marek Dziewiecki - krajowy duszpasterz powołań i wicedyrektor Europejskiego Centrum Powołań oraz ks. Czesław Parzyszek SAC. Podczas Mszy św. bp Regmunt powiedział: „Referenci przybywają do Matki Bożej, by dziękować za dar nowych powołań, które zrodziły się w roku bieżącym, które objawiły się jako odpowiedź człowieka na Boże wezwanie”.

Ruch „Komunia i Wyzwolenie”

Ponad 500 osób modliło się 22 października z racji rozpoczęcia nowego roku pracy formacyjnej. „Pragniemy prosić Maryję o nowy impet wiary, abyśmy byli wierni dziedzictwu Jana Pawła II i dzisiaj budowali Kościół, idąc za Benedyktem XVI” - powiedział ks. Jerzy Krawczyk, odpowiedzialny za Ruch, który odprawił Mszę św. Homilię wygłosił ks. Joachim Waloszek - rektor Seminarium w Opolu, a specjalny referat odczytał ks. Andrea Dauria z Rzymu. Szczególną intencją była pamięć o założycielu Ruchu ks. Luigim Giussanim, zmarłym 22 lutego br.

Pielgrzymka królowej Belgii

Reklama

Królowa Belgii - Fabiola modliła się 23 października na Jasnej Górze. Królowa jest wdową po zmarłym w 1993 r monarsze belgijskim Baudouinie I, szwagierką obecnie panującego w Belgii Alberta II. Zgodnie z obyczajem, nadal jest tytułowana królową. Monarchinię powitali: podprzeor o. Piotr Polek, o. Stanisław Tomoń i o. Robert M. Łukaszuk z Biura Prasowego. Królowej towarzyszyli m. in.: siostrzenica Ana Micaela Escriva de Romani, generał wojsk lotniczych i marszałek dworu królewskiego Wilfried Van Kirekhove oraz ambasador Belgii w Polsce Bruno de Neve de Mevergnies z małżonką. Królowa uczestniczyła we Mszy św. i zwiedziła Sanktuarium. Generał Zakonu o. Izydor Matuszewski wręczył królowej Fabioli kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.
Była to trzecia wizyta królowej na Jasnej Górze.

Pielgrzymka „Środowiska”

W intencji beatyfikacji Papieża Jana Pawła II modliło się 22 października ok. 100 przyjaciół Karola Wojtyły z czasów krakowskich, skupionych we wspólnocie „Środowisko”. Mszę św. odprawił bp Antoni Długosz z Częstochowy. „Serdecznie witam przyjaciół Jana Pawła II, jego byłych uczniów, studentów, z którymi przeżywał pierwociny swojego kapłaństwa - mówił bp Długosz - tych, którzy towarzyszyli mu w jego wyjątkowej, 27-letniej posłudze dla Kościoła i towarzyszą mu teraz, w innej rzeczywistości, kiedy jest naszym orędownikiem w niebie”.

W rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II

23 października w Bazylice Jasnogórskiej z okazji 27. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem podprzeora o. Sebastiana Mateckiego. Oprawę Eucharystii stanowiła Msza koronacyjna C-dur KV 317 Wolfganga A. Mozarta, wykonana przez Orkiestrę Filharmonii Częstochowskiej pod dyr. Jerzego Salwarowskiego, wraz z solistami, oraz Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata” pod dyr. Przemysława Jeziorowskiego i Zespół Wokalny „La musica corale” pod dyr. Beaty Ciemny.

Modlitwa kobiet

Ponad 2 tys. kobiet 22 października przybyło w ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasną Górę. Spotkanie zorganizował Polski Związek Kobiet Katolickich na czele z Marią Wilczek - prezesem i Duszpasterstwo Kobiet z ks. prał. Tomaszem Królem - duszpasterzem krajowym PZKK. Pielgrzymka była dziękczynieniem za pontyfikat Jana Pawła II i jego przesłania do kobiet. Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy - delegat Episkopatu Polski ds. duszpsterstwa kobiet, który podkreślił, że każdy z nas ma w tym roku szczególną okazję do przemyśleń, jak wiele zawdzięcza Janowi Pawłowi II. „Za każde jego słowo, za modlitwy i cierpienia, za pielgrzymki i za uśmiech, za świadectwo życia i za świetlany przykład miłości Boga i człowieka - mówimy dzisiaj: dziękuję” - powiedział bp Wątroba.

Zapowiedzi

7-9 listopada - Rekolekcje Księży Kapelanów Szpitali

12-13 listopada - 2. Pielgrzymka Polskiej Farmacji

12 listopada - Konferencja Biblijna - Edycja Świętego Pawła

W skrócie

17 października jubileusz 95-lecia Harcerstwa Ziemi Częstochowskiej obchodziło kilkuset harcerzy z komendantem harcm. Adrianem Starońkiem. Mszę św. odprawił bp Antoni Długosz.

19 października przybyło ok. 4,3 tys. maturzystów archidiecezji warszawskiej. Młodzieży towarzyszyli: bp Tadeusz Pikus i ks. Henryk Małecki - dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Warszawskiej. Obecny był też Ryszard Raczyński - mazowiecki kurator oświaty.

19 października modlił się Antoni William Frei - były ambasador Szwajcarii m.in. w Rzymie, Paryżu i Londynie, wraz z rodziną.

20 października z prywatną wizytą na Jasną Górę przybył Lech Kaczyński z małżonką. Towarzyszył mu m.in. prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona.

21 października w Pielgrzymce Stowarzyszenia Polskich Prawników Katolickich przybyło kilkadziesiąt osób. Mszę św. odprawił ks. prof. Jerzy Misiurek z KUL-u. adeusz Szymański - założyciel i prezes Zarządu Głównego SPPK, złożył jako wotum tablicę pamiątkową i dwa odznaczenia.

21 października II seria maturzystów diecezji łomżyńskiej zgromadziła 3,5 tys. młodzieży. Mszę św. odprawił bp Stanisław Stefanek. Organizatorem pielgrzymki był ks. Wojciech Nowacki - dyrektor Wydziału ds. Wychowania Katolickiego Kurii Biskupiej tej diecezji.

22 października modliło się ok. 5 tys. maturzystów diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Przybyli: biskup diecezji Jan Śrutwa oraz organizator ks. prał. Czesław Grzyb - dyrektor Wydziału ds. Wychowania Katechetycznego tamtejszej Kurii Biskupiej.

Więcej wiadomości na stronie internetowej www.jasnagora.com

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję