Reklama

Kościół

Media katolickie niosą pomoc cierpiącej Ukrainie

Wybuch wojny na Ukrainie nie zatrzymał pracy dziennikarzy, którzy pozostali w swoich redakcjach. Wszystkie serwisy działają i starają się na miarę swoich możliwości relacjonować na bieżąco wydarzenia. Szczególna rolę odgrywają media katolickie, które nie tylko dbają o przekaz informacji, ale towarzyszą ludziom modlitwą i duchowym wsparciem.

[ TEMATY ]

media

Ukraina

Karol Porwich

O tym jak niebezpieczna jest praca dziennikarzy podczas wojny świadczy wczorajsza śmierć amerykańskiego reportera New York Timesa Brenta Renauda. Na Ukrainie istnieje kilkanaście redakcji katolickich. W Internecie działają kanały telewizyjne, jak: międzynarodowy EWTN oraz greckokatolicki Żywe Telebaczenia. Z Kijowa nadaje Radio Maryja. Istnieją także stacje i programy lokalne, jak np. polskojęzyczny Katolicki Program Radiowy we Lwowie. W Winnicy działa popularny portal internetowy Credo.pro. Wszystkie redakcje pomimo niebezpieczeństwa i trudności logistycznych nie przerwały swojej działalności.

„My teraz mieszkamy w radiu – opowiada s. Lucyna Grząśko, werbistka, pracująca w kijowskim studio Radia Maryja. Mieszkamy i śpimy na podłodze. Nie wychodzimy praktycznie z radia. 18 dzień wojny. Ludzie troszczą się o nas. Przynoszą nam jedzenie, abyśmy mogli przetrwać”.

Podziel się cytatem

Od wybuchu wojny na Ukrainę przyjeżdżają także dziennikarze mediów zagranicznych, wśród nich wielu z mediów katolickich. Mówi przebywająca we Lwowie Patrycja Michońska z Radia Plus w Warszawie: „Trzeba przekazywać światu, jak cierpią rodziny, dzieci, matki i starsze osoby. Jakiej pomocy potrzebują. O tym, że zostały wyrzucone z domów, że nie mają już do kogo wracać. To potrzeba światu przekazać”.

Temat Ukrainy obecny jest samego początku także na łamach włoskiego tygodnika Famiglia Cristiana czy wielojęzycznego serwisu Vatican News.

2022-03-14 19:03

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jutro prezentacja Orędzia papieża Franciszka na 54. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

[ TEMATY ]

papież

media

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Prezentacja Orędzia papieża Franciszka na 54. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu "«Obyś mógł opowiadać i utrwalić w pamięci» (por. Wj 10, 20). Życie staje się historią” odbędzie się w piątek 24 stycznia o godz. 12 w Centrum Medialnym KAI w Warszawie.

W prezentacji udział wezmą: Krzysztof Ziemiec, dziennikarz, o. Stanisław Tasiemski OP, KAI oraz Monika Przybysz, profesor UKSW.

CZYTAJ DALEJ

Święty Szarbel - wzór modlitwy

Poświęcił całe swoje życie, by adorować Boga.

Święty Szarbel, eremita z Libanu, promieniuje na wiernych przykładem prostoty i pokory. Urodził się w ubogiej maronickiej rodzinie, w niewielkiej wiosce w górach Libanu. Już jako dziecko odznaczał się pobożnością i zamiłowaniem do modlitwy, co zrodziło w nim pragnienie poszukiwania Boga w ciszy. Zrealizował je, wstępując w 1851 r. do maronickich antonianów w Maifug, później przeniósł się do klasztoru w Annaja, gdzie – pomijając czas studiów filozoficzno-teologicznych – przebywał do 1875 r. W tym roku udał się także do górskiej samotni, gdzie odseparowany niemal od wszystkiego, co ziemskie, spędził pozostałe 23 lata życia.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję