Reklama

Polityka

Prezydent Duda: poważne rozmowy polityczne z prezydentem Bidenem będziemy mieli jutro

Poważne rozmowy polityczne z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem będziemy mieli jutro - mówił w piątek w Rzeszowie-Jasionce prezydent Andrzej Duda. Chcielibyśmy, żeby w Polsce było dużo amerykańskich żołnierzy; jesteśmy w stanie przyjąć ich kilkadziesiąt tysięcy na naszym terenie - mówił.

Prezydent Duda spotkał się w Rzeszowie-Jasionce z żołnierzami z 18. Dywizji Zmechanizowanej. Po tym spotkaniu, był pytany przez dziennikarzy o szczegóły wcześniejszego spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem. "Poważne rozmowy polityczne będziemy mieli jutro" - zaznaczył prezydent Duda. Wyraził przekonanie, że obaj prezydenci będą pewnie rozmawiali o "różnych szczegółach" czwartkowego szczytu NATO. "Ale także o koncepcjach tego, jak dalej działać w związku z wojną na Ukrainie" - dodał prezydent.

Dopytywany, jakie są szanse na zwiększenie obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce, i ilu - jego zdaniem - powinno ich być, prezydent Duda zapewnił: "Nie wiem, ilu powinno być tych żołnierzy, chcielibyśmy, żeby było ich dużo". "Jesteśmy w stanie przyjąć kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy amerykańskich na naszym terenie" - zadeklarował. "Natomiast jakie będą w tym przedmiocie decyzje Stanów Zjednoczonych, administracji amerykańskiej i Pentagonu - trudno jest w tej chwili odpowiedzieć" - dodał.

"Jedno jest pewne: dzisiaj w NATO nikt nie oponuje wobec głosów, które mówią, że trzeba zwiększyć potencjał militarny Sojuszu wschodniej flance NATO" - podkreślił. Wyjaśnił, że "to jest większa liczba żołnierzy, to jest więcej infrastruktury służącej obronie granic Sojuszu Północnoatlantyckiego i wschodniej flanki". Prezydent podkreślił, że to jest dzisiaj jeden z najważniejszych tematów, o których się mówi.

"Dla wszystkich jest jasne, że Rosja jest agresywna i że należy spodziewać się tego, że mogłaby na Ukrainie nie poprzestać" - zaznaczył.

Joe Biden rozpoczął w piątek dwudniową wizytę w naszym kraju. Amerykański przywódca został powitany w Rzeszowie przez prezydenta Andrzeja Dudę, następnie prezydenci spotkali się z przedstawicielami organizacji zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Prezydenci spotkali się też z żołnierzami - prezydent Biden spotkał się z żołnierzami 82. Dywizji Powietrznodesantowej (82nd Airborne Division); Andrzej Duda - 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Reklama

Na sobotę przewidziane jest m.in. spotkanie amerykańskiego prezydenta z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Rozpocznie się około południa od powitania przywódcy USA na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, następnie zaplanowane są rozmowy prezydentów "w cztery oczy", później rozmowy dwustronne delegacji. Przewidziane jest również spotkanie prezydentów z mediami.

Po południu Biden wygłosi przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

Jednym z punktów sobotniej wizyty Bidena w Polsce będzie również jego wizyta na Stadionie Narodowym, gdzie - jak przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch - prezydent USA zapozna się z pomocą udzielaną przez Polskę uchodźcom z Ukrainy. Jak poinformował, prezydentowi USA mają towarzyszyć premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.(PAP)(PAP)

Autor: Daria Kania

dka/ godl/

2022-03-25 19:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Kościół wzywa prezydenta Bidena do autentycznej troski o ludzkie życie

[ TEMATY ]

Joe Biden

wikipedia.org

Joe Biden

Joe Biden

W związku z oświadczeniem prezydenta Joe Bidena, że jego głównym priorytetem legislacyjnym po wyborach w połowie kadencji będzie skodyfikowanie w formie prawa federalnego legalizacji aborcji przewodniczący komisji amerykańskiego episkopatu ds. obrony życia, arcybiskup William E. Lori z Baltimore przypomniał nauczanie Kościoła katolickiego na temat godności życia ludzkiego.

Prezydent jest w poważnym błędzie, gdy nadal szuka wszelkiej możliwej drogi do ułatwienia aborcji, zamiast wykorzystać swoją władzę do zwiększenia wsparcia i opieki dla matek w trudnych sytuacjach. Ten uparty ekstremizm musi się skończyć, a my błagamy prezydenta Bidena, by dostrzegł człowieczeństwo w nienarodzonych dzieciach i autentyczną dającą życie opiekę, której potrzebują kobiety w tym kraju. Jako pasterze, którzy codziennie mają do czynienia z tragicznymi skutkami aborcji, wiemy, że aborcja jest aktem przemocy, który kończy życie nienarodzonych dzieci i rani niezliczoną liczbę kobiet. Kościół katolicki pragnie kontynuować naszą pracę z naszym rządem i przywódcami, aby chronić prawo do życia każdej istoty ludzkiej i zapewnić pełne wsparcie dla ciężarnych i rodzących matek w opiece nad ich dziećmi przed i po urodzeniu.

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ Kierowniczka z IKEI uniewinniona;zapadł prawomocny wyrok

2022-12-06 18:26

[ TEMATY ]

Ikea

pixabay.com

Sąd Okręgowy w Krakowie w postępowaniu apelacyjnym podtrzymał wyrok sądu rejonowego, który uniewinnił Katarzynę N. oskarżoną o dyskryminację wyznaniową przy zwolnieniu jednego z pracowników. Wyrok jest prawomocny. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie wyklucza skierowania kasacji.

Chodziło o zwolnienie pracownika, który na wewnętrznym forum firmy zamieścił wpis krytykujący środowiska LGBT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję