Reklama

Niedziela Łódzka

Kościół i Klasztor Karmelitów Bosych pw. Opieki św. Józefa w Łodzi

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Piotr Drzewiecki

Odwoływanie się do pomocy św. Józefa trwa od wieków, kiedy to w 1628 r. Kapituła Generalna Karmelitów Bosych Kongregacji Hiszpańskiej ogłosiła św. Józefa głównym patronem Zakonu z inicjatywy karmelity bosego Jana od Wcielenia. Karmelitom zawdzięczamy pierwszy kościół pw. św. Józefa w Polsce (Poznań), imię to przybrała Polska Prowincja Karmelitańska, a w niej łódzki Karmel z klasztorem i kościołem pw. Opieki św. Józefa przy ul. Liściastej 9.

Tworzenie wspólnoty

Karmelici Bosi przybyli do Łodzi w 1947 r. za zgodą bpa Kazimierza Tomczaka. Na podstawie ustawy, dotyczącej porzuconych czy opuszczonych majątków, otrzymali w zarząd zbór poniemiecki z całym majątkiem ruchomym i nieruchomym. W maju 1961 r. uzyskali prawo własności, a Prymas Polski – kard. Stefan Wyszyński erygował kanonicznie ich łódzki dom zakonny, który powstał w miejscu kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. św. Michała. Kamień węgielny pod ten kościół poświęcono 15 października 1933 r., ale do wybuchu II wojny światowej powstał jedynie dom parafialny. Na tym właśnie korzeniu od 1947 r. Ojcowie Karmelici budowali łódzką wspólnotę zakonną i wspólnotę wiernych, która należała do parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego na Julianowie.

Znaczące wnętrze

W chwili przejęcia przez Ojców Karmelitów kościół posiadał wyprowadzone mury nawy głównej, prezbiterium i wieży oraz wiązary dachowe, pokryte dachówką. Ojcowie własnym nakładem ukończyli budowę w stylu zmodernizowanego neogotyku, dbając o jego wewnętrzny wystrój i wyposażenie. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał bp Kazimierz Tomczak 12 czerwca 1951 r., a w 1974 r. bp Józef Rozwadowski erygował karmelicką parafię, której pierwszym proboszczem został przeor klasztoru o. Florian Knapik. Ale zanim to się stało – w latach 1966-1969, staraniem przeora o. Jana Chmiela Kołaczka, dokonano modernizacji wnętrza świątyni wg projektu ks. Tadeusza Furdyny, łódzkiego artysty - salezjanina. Wykonano witraże i stacje Drogi Krzyżowej, założono nowe oświetlenie, a na głównej ścianie prezbiterium położono mozaikę, która przedstawia drzewo genealogiczne św. Józefa. W podstawę mozaiki wkomponowano tabernakulum. Okna wypełniono witrażami ze scenami Starego i Nowego Testamentu. Na środkowym lewym pilastrze umieszczono płaskorzeźbę Matki Bożej Miłosierdzia, a po przeciwnej stronie we wnęce – podświetloną figurkę Chrystusa Frasobliwego. Natomiast tzw. „Radogoska Droga Krzyżowa”, która przedstawia martyrologię więźniów pobliskiego obozu w Radogoszczu, po kilkunastu latach została zdjęta z zamiarem umieszczenia jej po renowacji w innym miejscu. W kruchcie za kratą znajduje się kaplica z ołtarzem i figurą Matki Bożej Szkaplerznej, a po przeciwnej stronie – pomnik Sługi Bożego o. Macieja Józefa Gądka, założyciela Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, którego doczesne szczątki ekshumowano w marcu 1990 r. z cmentarza pw. św. Rocha. Od 10 kwietnia 2008 r. trwa proces beatyfikacyjny na szczeblu watykańskim.

Reklama

Oddani nieustannej opiece

Na łamach „Hejnału Mariackiego” (nr 7/1984) napisano o tym kościele: „Ta niewielka karmelicka świątynia ma w klimacie coś spotykanego jedynie w starych, drewnianych wiejskich kościółkach. Może przyczynia się do tego migotanie światła poprzez pastelowe witraże? Może mozaika ze św. Józefem na ścianie prezbiterium?” Natomiast na tablicy przy furcie klasztoru zbudowanego w latach 1980-1986 znajduje się tablica z tekstem: „Potomnym na świadectwo wdzięczni św. Józefowi za pomoc i opiekę w czasie budowy tego domu zakonnego OO Karmelici Bosi Łódź, 1986”.

Wyrazem wdzięczności za nieustanną opiekę Patrona jest trwający kult modlitewny. O jego formach mówił obecny (od 1 IX 2020 r.) proboszcz o. przeor Ernest Zielonka OCD. W każdą środę Msza św. o godz.18 kończy się nabożeństwem do św. Józefa, a przed uroczystością odpustową, 19 marca, odbywa się każdego roku 9-środowa nowenna z litanią i modlitwą do św. Józefa w intencji karmelitańskiej i parafialnej wspólnoty. W Litanii m.in. prośba: „Podporo rodzin…, Józefie Najposłuszniejszy, módl się za nami”…, bo św. Józef w liturgii Karmelu jest kontemplowany w posłuszeństwie Boga.

Reklama

Czy wiesz, że…

Klasztor karmelitów bosych w Łodzi dla prowincji warszawskiej stanowi punkt odniesienia dla braci pracujących na wschodzie, głównie na Białorusi i Syberii, a teraz także bardzo mocno związany jest z zakonnikami pracującymi w Ukrainie. - W tych dniach, od rozpoczęcia wojny jesteśmy w nieustannym kontakcie z naszymi współbraćmi, którzy pomimo niebezpieczeństwa postanowili zostać ze swoimi wiernymi. Wspieramy ich duchowo szczególnie poprzez codzienną modlitwę różańcową przed obrazem Matki Boskiej Berdyczowskiej, błagając o pokój dla Ukrainy i całego świata - powiedział o. Ernest Zielonka, przeor klasztoru i proboszcz parafii.

Kopia obrazu Matki Boskiej Berdyczowskiej została wykonana przez kleryków karmelitańskich Krakowie w 1927 roku. Jest to prawdopodobnie najstarsza kopia cudownego wizerunku, jaką posiadamy w Polsce, oryginał niestety w czasie wojny albo spłonął albo zaginął. Obraz nawiązuje do Sanktuarium Matki Bożej w Berdyczowie, które jest najważniejszym klasztorem karmelitów.

2022-03-07 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. św. Jacka i św. Doroty w Piotrkowie Trybunalskim

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Piotr Drzewiecki

Piotrków Trybunalski to miasto pięknych i starych kościołów. Jednym z nich jest powstały w XIV wieku warowny kościół św. Jacka i św. Doroty, który w minionych wiekach pełnił różnorodne funkcje.

CZYTAJ DALEJ

Chorwacja/ Ks. Rafał Działak: dobrze pamiętam moment wypadku

2022-08-08 08:24

[ TEMATY ]

wypadek w Chorwacji

PAP/EPA/IVAN AGNEZOVIC

Dobrze pamiętam moment wypadku. Gdy autokar zjechał z drogi powiedziałem sobie: jedziemy w pole, zaraz będziemy fruwać! Okazało się, że trafiliśmy prosto w wybetonowany rów – powiedział w niedzielę PAP ks. Rafał Działak, jeden z poszkodowanych w wypadku autokaru w Chorwacji.

W wyniku wypadku, do którego doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji zginęło 12 osób. 32 osoby zostały ranne, 19 z nich jest w ciężkim stanie. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Chorwacja: Kardynał Bozanić skierował pismo kondolencyjne do abp. Stanisława Gądeckiego

2022-08-09 19:53

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wypadek w Chorwacji

episkopat.pl

Chorwacki kardynał Josip Bozanić skierował pismo kondolencyjne do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego - podała we wtorek agencja Hina. Modlimy się za zmarłych w wypadku polskiego autokaru na północy Chorwacji, za ich bliskich i za rannych - zapewnił arcybiskup Zagrzebia.

W przesłanym w niedzielę piśmie chorwacki kardynał złożył kondolencje "polskiemu Kościołowi i rodzinom ofiar tragedii". "Modlimy się za tragicznie zmarłych, polecamy dusze zmarłych dobrotliwemu miłosierdziu Ojca Niebieskiego i modlimy się o błogosławieństwa siły i pokoju dla pogrążonych w żałobie i tych, którzy uczestniczyli w wypadku" - napisał Bozanić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję