Reklama

Rok wielkich rocznic

Rok 1506 był w Watykanie wyjątkowy: papież Juliusz II sprowadził do obrony Pałacu Watykańskiego pierwszy oddział szwajcarskich żołnierzy, który przekształcił się następnie w Gwardię Szwajcarską; ten sam Papież nabył odkrytą w ruinach term cesarza Tytusa wspaniałą, starożytną rzeźbę, przedstawiającą kapłana Troi Laokoona i jego dwóch synów duszonych przez węże, tzw. Grupę Laokoona, dając w ten sposób początek Muzeom Watykańskim; w tym samym roku Juliusz II postanowił zburzyć starą Bazylikę św. Piotra, wzniesioną jeszcze za czasów cesarza Konstantyna na początku IV wieku, a na jej miejsce kazał wybudować nową, renesansową świątynię.

Niedziela Ogólnopolska 18/2006, str. 12

Bazylika św. Piotra z placem wypełnionym wiernymi w Wielkanoc 2006 r.
Grzegorz Gałązka

Bazylika św. Piotra z placem wypełnionym wiernymi w Wielkanoc 2006 r.<br>Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włodzimierz Rędzioch: - Ekscelencjo, obecny rok jest w Watykanie rokiem wielkich rocznic, m.in. 500-lecia rozpoczęcia budowy nowej Bazyliki św. Piotra...

Abp Angelo Comastri: - To prawda. 18 kwietnia 1506 r. w miejscu, gdzie wznosi się dzisiaj olbrzymi pilastr św. Weroniki - jeden z filarów, na którym spoczywa kopuła Bazyliki - Juliusz II wmurował kamień węgielny pod budowę renesansowej świątyni św. Piotra. W owych czasach jej projekt mógł wydawać się zbyt wielki i okazały, powiedziałbym - zbyt triumfalny. Obecnie projekt, który wówczas uznawano za przesadny, postrzegany jest jako przedsięwzięcie prorocze. Nowa Bazylika z otwartymi ramionami kolumnady Berniniego stała się poniekąd domem ludzkości, a to dlatego, że papież postrzegany jest obecnie jako jedyny prawdziwy autorytet moralny.

- Co zaplanowaliście na obchody tej ważnej rocznicy?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Nie przewidujemy jakichś specjalnych uroczystości. Ograniczymy się do urządzenia wielkiej wystawy zatytułowanej Piotr jest tutaj, której celem będzie wytłumaczenie zwiedzającym, dlaczego Bazylika św. Piotra została wzniesiona w tym konkretnym miejscu - na Wzgórzu Watykańskim. Przedstawimy dokumenty świadczące, że od I wieku miejsce to jest uznawane za grób apostoła Piotra. Grób znajduje się niedaleko miejsca, gdzie św. Piotr przelał swą krew, aby dać świadectwo Chrystusowi, tzn. blisko cyrku Nerona, jak o tym wspominają Klemens Rzymski (trzeci następca św. Piotra po Linusie i Klecie, przewodził Kościołowi rzymskiemu w latach 88-97) w swym Liście do Koryntian oraz w 115 r. Tacyt - największy historyk rzymski, autor Dziejów (Historiae) i Roczników (Annales). Bazylika wzniesiona na grobie św. Piotra wskazuje na ciągłość duszpasterskiej służby papieży od czasów starożytnych aż po dzień obecny.

- Bazylika św. Piotra jest także wielkim dziełem sztuki sakralnej. Czy wzięty został pod uwagę również ten aspekt świątyni watykańskiej?

- Oczywiście. Dzieło sztuki, które powstało na grobie św. Piotra, zrodziło się z wiary i musi ją pobudzać. Nie chcielibyśmy, aby sztuka sakralna została „odseparowana” od jej wymiaru duchowego, ponieważ straciłaby sens. Sztuka chrześcijańska powinna przywoływać piękno wiary i przypominać nam, że i my powinniśmy być piękni łaską Bożą. Chcemy uświadomić każdemu wierzącemu, że on sam jest prawdziwą świątynią duchową, którą trzeba ciągle budować i oczyszczać.

- Gdzie zostanie urządzona wystawa?

Reklama

- W tzw. korytarzu Karola Wielkiego (Braccio di Carlo Magno to długi, prosty korytarz łączący kolumnadę otaczającą Plac św. Piotra z przedsionkiem Bazyliki), w miejscu, które przeznaczone jest na okolicznościowe wystawy. Na samym początku wystawy zostanie umieszczony drewniany model kopuły kościoła, wykonany na zlecenie Michała Anioła (artysta polecił go zrobić, aby wszyscy wiedzieli, jak powinna wyglądać kopuła nad grobem św. Piotra).
Następnie przedstawimy dokumentację wydarzeń z 1506 r. i lat następnych, zwracając szczególną uwagę na wkład Michała Anioła w budowę kopuły aż do jego śmierci w 1564 r. (należy przypomnieć, że budowę kopuły ukończył już inny architekt - Giacomo della Porta, a inaugurowano ją w 1593 r.).
Osobna sekcja wystawy będzie poświęcona starej Bazylice Watykańskiej, wzniesionej przez Konstantyna, oraz nekropolii z grobem św. Piotra. Przedstawimy również dokumenty na temat wykopalisk pod Grotami Watykańskimi oraz słynny fragment tzw. czerwonego muru (chodzi o mały fragment czerwonego tynku pokrywającego mur, przy którym wzniesiono pierwszy monument na grobie Apostoła - przyp. W. R.) z napisem: Petrus eni (Piotr jest tutaj).
Eksponaty będą opisane w kilku językach.

- Kiedy wystawa zostanie otwarta?

- 3 października, w uroczystość św. Franciszka z Asyżu, uznawanego za najsłynniejszego spośród pielgrzymów, którzy odwiedzili grób św. Piotra. Dlatego w ostatniej sali wystawy pokażemy przechowywaną w miejscowości Averna tunikę Świętego, którą miał na sobie w chwili otrzymania stygmatów, 17 września 1224 r. Jest to taka sama tunika jak ta, którą św. Franciszek otrzymał od żebraka pod portykiem Bazyliki św. Piotra w zamian za jego piękne szaty.

- Czy w związku z 500. rocznicą rozpoczęcia budowy nowej Bazyliki zorganizujecie jakiś kongres naukowy?

- Zorganizujemy kongres poświęcony św. Piotrowi. Apostoł Piotr jest po Chrystusie najlepiej opisaną postacią w Ewangeliach. Dlatego zajmiemy się św. Piotrem ukazanym w Nowym Testamencie, jego listami, pobożnością oraz ikonografią dotyczącą tego Apostoła.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja radomska: rozpoczęto przygotowania do wymarszu największej pielgrzymki w Polsce!

2026-02-24 13:15

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej

Ruszyły przygotowania do 48. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Dyskutowano o tym w trakcie spotkania, które odbyło się w Kurii Diecezjalnej w Radomiu. Ks. Damian Janiszewski został mianowany przez bpa Marka Solarczyka, kierownikiem V Kolumny Opoczyńskiej, która wchodzi w skład pielgrzymki diecezjalnej.

Ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor radomskiej pielgrzymki przypomniał, że duchowe przygotowania do wymarszu, rozpoczęły się 4 stycznia na Jasnej Górze, kiedy celebrowana była Msza święta z udziałem biskupa radomskiego. - To był czas dziękczynienia za ubiegłoroczny trud pątniczy, ale prośba, aby sierpniowe pielgrzymowanie przyniosło, jak najwięcej duchowych owoców. Dlatego na pierwsze spotkanie organizacyjne zaprosiliśmy kierowników poszczególnych grup, aby opracować plan przygotowań do kolejnej pielgrzymki - powiedział ks. Bochniak. Dotyczy to m.in. takich działań jak zapewnienie sanitariatów, służb medialnych, ekologicznych, czy porządkowych. Ustalono, że każda ze służb będzie miała swoje kolorowe kamizelki odblaskowe. Na przykład kwatermistrzowie będą mieli kamizelki w kolorze białym.
CZYTAJ DALEJ

USA: Burmistrz Nowego Jorku ogłosił stan wyjątkowy

2026-02-23 06:50

[ TEMATY ]

Stany Zjednoczone

Nowy Jork

PAP/EPA/OLGA FEDOROVA

Burmistrz Nowego Jorku Zohran Mamdani ogłosił w niedzielę stan wyjątkowy w mieście z powodu prognozowanej niezwykle silnej śnieżycy. Wprowadził zakaz przemieszczania się oraz zdecydował o zamknięciu w poniedziałek szkół publicznych. Władze ostrzegają przed zagrożeniem życia i całkowitym paraliżem komunikacyjnym.

Zakaz przemieszczania się – jak podała stacja Fox News – obowiązuje od godziny 21.00 (czasu lokalnego) w niedzielę do południa w poniedziałek. Restrykcje obejmują wszystkie ulice, autostrady oraz mosty, które zostają wyłączone z ruchu kołowego, z wyjątkiem pojazdów ratunkowych. Ograniczenia dotyczą samochodów osobowych, ciężarówek, a także skuterów i rowerów elektrycznych. Poruszać mogą się jedynie służby ratunkowe oraz pracownicy sektorów infrastruktury krytycznej.
CZYTAJ DALEJ

„Kto chce pójść za Mną, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje!” – jasnogórska droga krzyżowa

2026-02-24 18:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Droga Krzyżowa

BPJG

Przewodnicy Jasnogórskiego Centrum Informacji szczególnie w czasie Wielkiego Postu zachęcają do przejścia specjalną trasą „Via Crucis”. Przybywający na Jasną Górę pielgrzymi mogą nie tylko przejść od stacji do stacji, drogi krzyżowej na Wałach czy zobaczyć obrazy ukazujące 18 spotkań z Chrystusem cierpiącym i zmartwychwstałym Jerzego Dudy-Gracza, ale także zarówno jedne z najstarszych przedstawień Męki Pańskiej w Kaplicy Matki Bożej, jak i te współczesne, ofiarowane przez węgierskich pielgrzymów.

„Via Crucis” to jedna z kilku tras tematycznych, która jest przygotowana dla pielgrzymów. Choć można ją poznawać przez cały rok, to w czasie Wielkiego postu ma ona szczególny wymiar. Wśród tras tematycznych, które proponuje Jasnogórskie Centrum Informacji jest np. „twierdza” czyli „Fortalitium Marianum” czy trasa „standardowa”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję