Reklama

Niedziela Legnicka

Biskup legnicki z wizytą u uchodźców w Piechowicach

Dzień 4 kwietnia 2022r., był dniem odwiedzin szczególnych gości w Piechowicach. Z wizytą przybył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski wraz z wiceminister edukacji Marzeną Machałek. W spotkaniu wzięli udział także dyrektor Caritas diecezjalnej ks. Rober Serafin i burmistrz Piechowic Jacek Kubielski.

- Wiemy że sprowadziły was tutaj bardzo trudne i dramatyczne przeżycia z waszych stron, ale dla nas jest wielka radością mieć was tutaj między nami. Na pewno z powodu tej radości tutejsi mieszkańcy, wolontariusze tak chętnie zaczęli wam pomagać. Na pewno cieszy się też Kościół i dyrektor Caritasu, to przecież znak że Kościół też o was myśli i też chce z radością pomóc. A na dzieci mniejsze i większe, też z radością czeka szkoła. Tej radości chcemy i od was zaczerpnąć i posłuchać tego, co macie do pokazania i powiedzenia – mówił Biskup legnicki witając się z wszystkimi.

Po spotkaniu z osobami zarządzającymi ośrodkiem, woluntariuszami, odwiedzeniu kilku miejsc w których mieszkają uchodźcy, wysłuchaniu małego występu artystycznego przygotowanego z udziałem dzieci i dorosłych na który złożyły się hymn Ukrainy, Polski i piosenka „Barka”, wysłuchaniu głosów osób dzielących się swoimi wspomnieniami, a także wypowiadającymi słowa podziękowań, był też czas na podsumowanie spotkania.

- Słyszymy dzisiaj wspomnienia osób z ich tragicznej przeszłości i z drogi ze swojej Ojczyzny do tego miejsca. Obok tych smutnych wspomnień, pojawiają się także te radośniejsze, konkretne myśli o przyszłości, dotyczące pracy, szkoły, szukania samodzielnego zakwaterowania, tak by nie musieli się czuć w Polsce jako goście, ale jako nasi sąsiedzi, żyjąc, pracując, modląc się wśród nas. To wszystko się dzisiaj tutaj łączy – mówił biskup Siemieniewski.

- Wśród uchodźców którzy tutaj przyjechali z ogarniętą wojną Ukrainy, widzimy łzy w oczach kiedy wspominają te tragiczne minione wydarzenia. Ale widzimy też łzy szczęścia i uśmiech, które wyrażają wdzięczność i serdeczność za to, że tu znaleźli to nowe miejsce. Za to chcę podziękować diecezji legnickiej, Biskupowi legnickiemu, ks. dyrektorowi Caritas legnickiej wszystkim wolontariuszom którzy tak szybko zorganizowali to miejsce - mówiła minister Marzena Machałek

Reklama

Słowa podziękowań wypowiedział dyrektor Caritas diecezjalnej, ks. Robert Serafin, zaznaczając że to wszystko co do tej pory udało się zorganizować w tym i innych miejscach, diecezja zawdzięcza ludziom dobrej woli i wielu darczyńcom. Wśród nich są nie tylko mieszkańcy diecezji ale i spoza niej. Caritas obejmuje pomocą 5 ośrodków związanych z diecezją. - Bardzo serdecznie dziękuję tutejszym mieszkańcom Piechowic, którzy od razu starali się okazać tu jak największą pomoc, służąc pracą, przywożąc potrzebne produkty i pomagając w inny sposób. Każdy rodzaj pomocy przekazywanej naszej Caritas diecezjalnej, jest jak najlepiej wykorzystywana wobec uchodźców którzy przebywają na naszym terenie – mówił ks. dyrektor.

W rozmowach z uchodźcami, poruszony został m.in. temat edukacji, szczególnie tych najmłodszych. Co prawda dzieci, młodzież i chętni dorośli mogą już od ponad 2 tygodni korzystać z nauki jęz. polskiego, zorganizowanego przez Caritas, ale pytano minister Machałek, czy byłaby możliwość nauczania szkolnego najmłodszych na terenie ośrodka. Odpowiedziała że taką możliwość dają oddziały przygotowawcze, które mogą zostać powołane po uzgodnieniu z samorządami lokalnymi i spełnieniu odpowiednich warunków.

Caritas stwarza też warunki zatrudnienia na terenie samego ośrodka, w kuchni, czy też prowadzeniu lokalnej kawiarni, w której mieszkańcy widzą możliwość zaproszenia, ugoszczenia i zapoznania się bliżej z mieszkańcami miejscowości.

Ośrodek w Piechowicach, został wynajęty przez diecezjalną Caritas i na początku działania przyjął 60 osób. Obecnie jest już ich ponad 80, a docelowo planuje się przyjęcie około 100. W przeważającej większości są to matki z dziećmi. Korzystającymi z ośrodka są mieszkańcy Kijowa, Charkowa, Żytomierza i innych, mniejszych okolicznych miejscowości.

Reklama


   

2022-04-05 09:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sto czterdzieści jeden

Życzę sobie i wam, byśmy odkrywali księgi Ewangelii do naszych osobistych spotkań z Jezusem – mówił w homilii abp Wacław Depo.

Kurs lektorski w archidiecezji częstochowskiej miał swój finał 27 listopada w kościele Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in.: ks. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza w archidiecezji częstochowskiej, i ks. Michał Zimny, zastępca duszpasterza LSO.

CZYTAJ DALEJ

Film dla zagubionych

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

film

spowiedź

Kadr z filmu

O spowiedzi powiedziano i napisano już wiele, ale takiego filmu jeszcze nie było. Czy Spowiedź Marcina Kwaśnego ma szanse zatrzymać młodych w Kościele?

Damian Krawczykowski: Dlaczego znany aktor na swój debiut reżyserski wziął temat spowiedzi?

Marcin Kwaśny: Złożyło się na to wiele czynników. Pierwszym z nich była informacja o tym, że w Polsce największa laicyzacja jest wśród młodzieży i że coraz więcej odnotowuje się akty apostazji. Drugim czynnikiem była rozmowa – zapytałem pewną młodą osobę w mojej rodzinie, dlaczego nie przystępuje do spowiedzi. W odpowiedzi usłyszałem, że nie robi tego, „bo nie ma grzechów”. Trzecim czynnikiem było to, że od kolegi dostałem scenariusz filmu właśnie o spowiedzi, ale w zupełnie innym klimacie. Pewien człowiek chodził do spowiedzi, widział jakieś straszne obrazy w kościele, jakieś diabły. Jak się wyspowiadał i wyszedł, to uśmiechały się do niego anioły. To było takie banalne. Powiedziałem wtedy, że ja się tego nie podejmę, jednak mogę napisać coś innego. Pomodliłem się do Ducha Świętego i w pół godziny napisałem aktualny scenariusz.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Akcji Katolickiej: słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn

2022-11-28 15:19

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

„Trudne czasy mogą zostać podjęte jako wyzwanie i przemienić się w czas nadziei” – napisał Franciszek do przedstawicieli Akcji Katolickiej. Zebrali się oni w Rzymie, gdzie wybrali nowe władze na poziomie centralnym.

W liście Papież obok problemów kryzysu postpandemicznego i wzrastającej przemocy wymienił także „odradzający się w niektórych miejscach indywidualizm”, związany z dynamiką samozbawienia. Ojciec Święty napisał, że „jest przekonany, iż Bóg oczekuje od Kościoła Trzeciego Tysiąclecia, aby duch synodalny zakorzenił się w jego sposobie bycia, co oznacza ćwiczenie wspólnego podążania w tym samym kierunku”. Dlatego też zachęcał nowych liderów Akcji Katolickiej, aby byli ludźmi słuchającymi. „Mam nadzieję, że nie będziecie zarządcami zza biurka, sterty papierów lub poprzez Zooma, i że nie popadniecie w pokusę planowania, rządzenia przez dekrety i odwoływania się do propozycji sprzed lat, które były dobre i użyteczne kiedyś, ale dziś być może nie są już aktualne - czytamy w liście – „Po pierwsze słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn, starszych, młodych i dzieci, dotykajcie konkretu ich życia, cichych krzyków wypisanych na ich twarzach, protestu ukrytego w głębi”. Papież wezwał następnie do wrażliwości na znaki czasu, bo – jak zaznaczył – „Kościół nie może być na marginesie historii, uwikłany we własne sprawy, żyjący w swojej bańce”. Lud Boży ma bowiem misję „przemieniania historii z jej trudnościami i sprzecznościami w historię zbawienia”. Na zakończenie Papież dziękował członkom Akcji Katolickiej za podjęcie wyzwania i pobłogosławił ich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję