Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pasjonaci liturgii

Po 2-letniej przerwie Duszpasterstwo Służby Liturgicznej wznowiło kurs dla kandydatów na animatorów i ceremoniarzy Liturgicznej Służby Ołtarza.

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Piotr Górecki

Uczestnicy tegorocznego kursu.

Uczestnicy tegorocznego kursu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łącznie w dwóch turach uczestniczyło blisko 150 lektorów z kilkudziesięciu parafii diecezji bielsko-żywieckiej podzielonych na 2 grupy. Spotykali się przez 4 weekendy marca w ośrodku rekolekcyjnym parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu.

Dochodzą do nas głosy o ożywieniu wspólnot ministranckich w parafiach dzięki posłudze nowych animatorów, co nas bardzo cieszy. W końcu kurs przygotowuje przyszłych animatorów do pomocy kapłanom w parafiach w prowadzeniu wspólnot służby liturgicznej – mówi diecezjalny duszpasterz LSO ks. Przemysław Gawlas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W organizacji spotkań pomagał mu ks. Jakub Kuliński. Obaj są wdzięczni kapłanom i rodzicom za to, że posyłają chłopców na kurs. – Satysfakcję daje nam również to, że widzimy prawdziwych pasjonatów liturgii. Oni przez wiele godzin potrafią z zaciekawieniem o niej słuchać, poznawać ją i uczyć się jej, by później wtajemniczać młodszych kolegów w te zagadnienia – dodaje ks. Przemysław.

Reklama

Uczestnicy zgłębiali zagadnienia z liturgiki, biblistyki, duchowości, metodyki pracy w grupach i psychologii komunikacji. Mieli również spotkania integracyjne, czy też spotkanie pt. „Jak być liderem”, które miało na celu motywować ich do działania. Odbyły się warsztaty z księdzem psychologiem, któremu można było zadawać anonimowo pytania. Nie zabrakło formacji modlitewnej, celebracji sakramentów i pogłębiania życia duchowego.

Lektorzy byli przygotowywani również do posługi ceremoniarza w liturgii. Teraz czeka ich egzamin. W Niedzielę Palmową w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej nowi animatorzy otrzymają od biskupa błogosławieństwo do posługi oraz krzyże animatorskie.

2022-04-06 20:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcą służyć przy ołtarzu

W wielu parafiach w ostatnich dniach do grona służby liturgicznej zostali włączeni nowi kandydaci, ministranci, a nawet lektorzy.

Przede wszystkim w niedzielę Chrystusa Króla, m.in. w parafiach Św. Mikołaja, Św. Piotra i Pawła w Świebodzicach, Św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, św. Jadwigi w Przedborowej, Bożego Ciała w Bielawie czy Matki Bożej Różańcowej w Dzierżoniowie, kapłani pobłogosławili chłopców do dalszej posługi przy ołtarzu.

CZYTAJ DALEJ

Jakie jest twoje osobiste stanowisko wobec kryzysu Kościoła dzisiaj?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Monika Książek

Rozważania do Ewangelii Mt 28, 16-20.

Niedziela, 26 maja. Uroczystość Najświętszej Trójcy

CZYTAJ DALEJ

Maryjo, ja Twe dziecię

2024-05-26 09:50

Ks. Wojciech Kania

– Gromadzimy się w przededniu Dnia Matki, kiedy to dziękujemy naszym mamom za dar życia i wychowania. Dziś przybywacie do naszej duchowej Matki, Maryi, która jak każda mama troszczy się o nas i opiekuje się nami – powiedział ks. Tomasz Lis.

„ Maryjo, ja Twe dziecię” – to hasło tegorocznego diecezjalnego spotkania dzieci komunijnych w janowskim sanktuarium, w którym ponad 500 dzieci dziękowało za dar pierwszej komunii świętej. Wspólne dziękczynienie rozpoczęło się od nabożeństwa majowego. Po odśpiewaniu Litanii Loretańskiej uczestnicy spotkania zostali pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem. Następnie dzieci uczestniczyły we wspólnej Mszy św., której przewodniczył biskup pomocniczy senior Edward Frankowski. Kustosz sanktuarium ks. Tomasz Lis, witając zebranych, podkreślił, że dzieci przybywają do janowskiego sanktuarium jak do domu mamy. – Gromadzimy się w przededniu Dnia Matki, kiedy to dziękujemy naszym mamom za dar życia i wychowania. Dziś przybywacie do naszej duchowej Matki, Maryi, która jak każda mama troszczy się o nas i opiekuje się nami. Tutaj przy Maryi mamy uczyć się wielkiego szacunku do Eucharystii, która jest sakramentem miłości i obecności Pana Jezusa. Wypraszajcie tutaj w domu Matki Bożej Janowskiej potrzebne łaski dla siebie i swoich bliskich – wskazywał ks. Tomasz Lis. Biskup Edward Frankowski, rozpoczynając Eucharystię, podziękował wszystkim kapłanom, siostrom zakonnym, katechetom za opiekę nad dziećmi oraz wyraził radość z obecności tak wielu dzieci, rodziców i opiekunów. Przypomniał wszystkim zebranym postać św. Jana Pawła II, zachęcając do miłowania Matki Najświętszej i złączenia się z nią na wzór papieża Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję