Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Indonezja

Wołanie o pomoc

„Pomóżmy tym, którzy pomagają!” - nawołuje Konferencja Episkopatu Indonezji po trzęsieniu ziemi na Jawie 27 maja. Wprawdzie ludzie okazują wiele hojności, zbierając żywność i ubrania, ale pomoc - lokalna i międzynarodowa - ze względu na biurokrację dociera powoli. Liczbę ofiar kataklizmu szacuje się już na 5,5 tys. Bez dachu nad głową pozostało 200 tys. osób. Zniszczeniu uległo ponad 15 tys. budynków.
- Zniszczenia są ogromne. Ludzie stracili swoje domy. Nawet te, które ocalały podczas pierwszych wstrząsów, zawaliły się w czasie powtórnych. Teraz najbardziej potrzebujemy namiotów dla przesiedlonych - mówi ks. Ignatius Ismartono, dyrektor Centrum Kryzysowego Konferencji Episkopatu Indonezji.
Indonezja jest największym krajem muzułmańskim na świecie. Wyznawcy islamu stanowią 88 proc. 245-milionowego społeczeństwa, zaś katolicy - zaledwie 3 proc.

Belgia

Unia Europejska a religie

W siedzibie UE w Brukseli spotkali się 30 maja wysokiej rangi przedstawiciele różnych religii świata. Do udziału w spotkaniu zaprosili ich kanclerz Austrii - który przewodniczy obecnie UE - Wolfgang Schüssel, oraz przewodniczący Komisji Europejskiej - José Manuel Barroso. Celem rozmów jest określenie wkładu religii i UE w łagodzenie napięć w społeczeństwach europejskich.
Barroso powiedział, że w tym spotkaniu chodzi o nieskrępowaną wymianę opinii, aby „nie rozmawiać obok, lecz ze sobą”. Tematami, jakie poruszano podczas spotkania, były: solidarność, sprawiedliwość, stosunek do różnic kulturowych oraz pytanie, jak można budować mosty między wiarą religijną i grupami etnicznymi.
Przewodniczący Rady UE opowiedział się za regularnymi spotkaniami najwyższych władz UE ze wspólnotami religijnymi. Przewodniczący COMECE - bp van Luyn powiedział niemieckiej agencji KNA przed spotkaniem, że widzi w nim początek dialogu i ma nadzieję na jego kontynuację. „Spór o karykatury Mahometa wywołał debatę, która w mniejszym stopniu jest problemem międzyreligijnym, a bardziej międzykulturowym” - powiedział biskup Rotterdamu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Niemcy

Zjazd katolików niemieckich

Apelem o większą sprawiedliwość w Niemczech, w Europie i na świecie zakończył się 28 maja w Saarbrücken 96. Katholikentag - zjazd katolików niemieckich. Pięciodniowe spotkanie przebiegało pod hasłem: Sprawiedliwość w obliczu Boga. Uczestniczyło w nim 26 tys. osób. Obecny był m.in. prezydent Niemiec Horst Koehler oraz kanclerz Angela Merkel.
W Mszy św. kończącej czterodniowe spotkanie uczestniczyło ponad 20 tys. osób. Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich kard. Karl Lehmann zaapelował o bardziej sprawiedliwe budowanie oblicza świata, o solidarność i gotowość do wzajemnej pomocy.
Czterodniowy Katholikentag rozpoczął się 25 maja Mszą św. Po raz pierwszy tradycyjne orędzie do jego uczestników skierował Papież Benedykt XVI, który wezwał katolików do uczestniczenia w budowaniu świata opartego na sprawiedliwości. „W zaangażowaniu społecznym katolicy powinni być rozpoznawalni jako chrześcijanie i unikać wszystkiego, co zaciemnia jasny obraz świadectwa chrześcijańskiego” - napisał Benedykt XVI. Przypomniał też, że świadectwo Kościoła jest wiarygodne tylko wówczas, gdy świadectwo świeckich dawane jest w zgodności z papieżem i biskupami.
Program 96. Katholikentagu przedstawiał się imponująco. Ogółem odbyło się ponad tysiąc nabożeństw i warsztatów, konferencji, koncertów, forów dyskusyjnych.

Francja

Polak wyróżniony

Nagrodę Jury Ekumenicznego na 59. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes otrzymał meksykański film Babel w reżyserii Alejandro Gonzáleza Inárritu. Ponadto wyróżnienie przyznano filmowi Z odzysku polskiego reżysera Sławomira Fabickiego.
Jury tak oceniło film polskiego reżysera: „Z odzysku mówi o społeczeństwie, w którym potęga pieniądza i przemocy zdaje się mieć nieodpartą siłę przyciągania. Film uzmysławia, że nie da się takimi środkami osiągnąć szczęścia. Bohater, który utracił wszystko, oprócz godności, na końcu znajduje odwagę, by ryzykując swoje życie, odzyskać tych, których kocha”.
Film Z odzysku opowiada o wychowywanym bez ojca 19-letnim Wojtku, którego gra Antoni Pawlicki. Bohater mieszka na Śląsku. Wśród zamkniętych kopalń i dzielnic nędzy trudno patrzeć z wiarą w przyszłość. Chłopak zakochany w starszej od siebie Katii - ukraińskiej emigrantce z dzieckiem - jest gotów zrobić wszystko, by zapewnić jej prawo do legalnego pobytu w Polsce. Jednak świat nielegalnych walk bokserskich, drobnej gangsterki, odzyskiwania długów osacza go coraz mocniej. Im bardziej chłopak walczy o lepsze życie dla swojej dziewczyny i jej dziecka, tym niżej sam upada.

Reklama

Ludzie

Kard. Zen Ze-kiun Jako próbę sił ze strony chińskiego rządu należy - zdaniem chińskiego kardynała - traktować udzielenie sakry biskupiej dwom kapłanom bez zgody Stolicy Apostolskiej. Jego zdaniem, komuniści mają obsesję na punkcie pełnej kontroli nad krajem i narzucania innym swej woli. Kościół katolicki budzi w nich lęk. Fakt, że 85 proc. biskupów działających oficjalnie zwróciło się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o uznanie swych święceń, uzmysławia im, że chińscy katolicy pragną pełnej jedności z Rzymem.
Kard. Zen Ze-kiun ufa, że uda się przezwyciężyć obecny kryzys, a władze w Pekinie uznają swój błąd i będą kontynuowały dialog ze Stolicą Apostolską. Jeśli do tego nie dojdzie, będzie to kolejna próba dla chińskich katolików. Dotychczas niestrudzenie bronili swej wiary, pomimo niezmiernie trudnej sytuacji. Cierpią oni jednak od tak dawna, że mogą popaść w apatię czy rezygnację.

Kard. Zen Ze-kiun ma prawie 75 lat. Od 2002 r. jest biskupem Hongkongu. Na ostatnim konsystorzu dostał biret kardynalski. Pochodzi ze Zgromadzenia Salezjańskiego Księdza Bosko.

Chiny

O publicznym sprawowaniu Mszy św. przez biskupa wyświęconego za zgodą Stolicy Apostolskiej, ale bez powiadomienia władz komunistycznych, donosi ukazujący się w Hongkongu dziennik South China Morning Post. 27 maja w katedrze w Zhouzhi, na północy Chin, celebrze przewodniczył bp Wu Qinjing. Przyjął on sakrę w październiku, a przed tygodniem publicznie poinformował o wyniesieniu do godności biskupiej.

Reklama

Indie

Konferencja Biskupów Katolickich Indii wyraziła wobec rządu tego kraju zadowolenie i uznanie za decyzję przyznającą połowę miejsc na publicznych uniwersytetach i innych uczelniach wyższych młodym ludziom z najniższych kast i bezkastowcom (dalitom). Decyzja ta wywołała silne protesty szerokich warstw miejscowego społeczeństwa, ciągle jeszcze rygorystycznie podzielonego, z zadowoleniem natomiast przyjęły ją organizacje i stowarzyszenia żądające sprawiedliwości społecznej i równych możliwości w łonie tegoż społeczeństwa.

Niemcy

- Piłka nożna nie może zastępować religii - powiedział kard. Karl Lehmann. „Piłka nożna nie daje recepty czy też programu na życie” - powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec podczas forum dyskusyjnego w Moguncji. Dyskusję zorganizowano z okazji zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się w dniach 9 czerwca - 9 lipca w Niemczech.
Wobec używania religijnego słownika i religijnych gestów podczas rozgrywek hierarcha radzi - „opanowanie i zachowanie spokoju ducha”.

Tydzień na świecie

W portugalskim mieście Viseu prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins wyniósł do chwały ołtarzy córkę tej ziemi - s. Ritę Amadę od Jezusa. Uroczystość zgromadziła wiernych z całej Portugalii, a także m.in. z Brazylii, gdzie działają członkinie założonego przez nową Błogosławioną Instytutu Sióstr Jezusa, Maryi i Józefa. Jej wspomnienie będzie obchodzone 24 września.

Goszczący w Stanach Zjednoczonych brytyjski premier Tony Blair oraz prezydent USA George W. Bush publicznie przyznali się do „błędów” popełnionych w Iraku, jednak odmówili określenia terminu wycofania swoich wojsk z tego kraju. Tymczasem według BBC, od początku wojny w Iraku ponad tysiąc żołnierzy zdezerterowało z brytyjskich sił zbrojnych. Brytyjskie Ministerstwo Obrony zdementowało te pogłoski.

Premier Włoch Romano Prodi wraz z szefem dyplomacji Massimo D’Alemą i ministrem obrony Arturo Parisim dali zielone światło dla wycofania włoskich wojsk z Iraku.

Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker odebrał w Akwizgranie tegoroczną Międzynarodową Nagrodę Karola Wielkiego, przyznawaną od 1950 r. zasłużonym w dziedzinie integracji europejskiej.

Za przedłużeniem tzw. okresu refleksji o kolejny rok - do czerwca 2007 - opowiedziała się większość szefów dyplomacji państw UE (w tym reprezentująca Polskę min. Anna Fotyga) podczas zakończonych w Austrii negocjacji nad konstytucją Unii. Pojawiają się głosy, że dokument zostanie zmieniony tak, że może zawierać odwołanie do Boga.

Unia Europejska uznała niepodległość Czarnogóry, uzyskaną w niedawnym referendum kosztem podziału federacji Serbii i Czarnogóry.

Niemieckie ziomkostwo porównało powojenne przesiedlenia do ludobójstwa, nadając tegorocznemu zjazdowi swej organizacji hasło: Wysiedlanie jest ludobójstwem - przyszłość to prawo do ziem ojczystych. Ziomkostwo Niemców sudeckich, które użyło tego porównania, odnosi je do Czech, skąd większość z nich wysiedlono po II wojnie światowej za pomoc hitlerowcom w zajęciu ówczesnej Czechosłowacji.

Według dziennika Kommiersant, Rosjanie podnoszą cenę gazu dla Białorusi już nie trzy-, ale czterokrotnie. Obserwatorzy są zgodni: Moskwa wydała wojnę gospodarczą Mińskowi, by wchłonąć ten kraj. Tymczasem rosyjski monopolista Gazprom zagroził Bułgarii przerwaniem dostaw gazu ziemnego (od których gospodarka bułgarska jest całkowicie uzależniona), jeśli Bułgaria odrzuci rosyjską propozycję podwyżek cen gazu.

Sąd Najwyższy Osetii Północnej skazał na karę dożywotniego więzienia jedynego ze znanych żyjących uczestników ataku na szkołę w Biesłanie w 2004 r. - Nurpaszi Kułajewa.

Kilkadziesiąt tysięcy wyznawców hinduizmu protestowało w Nepalu przeciw ogłoszeniu przez miejscowy parlament decyzji o świeckości państwa. Według przywódców hinduskich, ogłoszenie świeckiego charakteru państwa jest zdradą 80% mieszkańców kraju. „Większość hindusów nigdy nie stwarzała żadnych problemów wyznawcom innych religii, świeckość natomiast może wywołać poważne problemy” - powiedział kaznodzieja hinduski Swami Dhruva.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapowiedź - #PodcastUmajony na naszym portalu już od 1 maja!

2024-04-28 07:35

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

#JezusowaKardiologia

Mat.prasowy

Zapraszamy na codzienne refleksje maryjne przygotowane dla naszego portalu na maj 2024 r. przez ks. Tomasza Podlewskiego.

Startujemy 1 maja 2024 roku, zaraz po północy. Do usłyszenia!

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

2024-04-29 12:13

Materiały kurialne

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Odszedł do wieczności ks. kan. Zbigniew Nidecki, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

W piątek 26 kwietnia 2024 r., w 72. roku życia i 43. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. kan. Zbigniew Nidecki, emerytowany kapłan naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Od 1955 roku 1 maja Kościół katolicki wspomina św. Józefa, rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r., świętu pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję