Reklama

Franciszek

Włochy: Papież Franciszek odprawił mszę Wieczerzy Pańskiej w więzieniu

Papież Franciszek odprawił w Wielki Czwartek w ściśle prywatnej formie Mszę Wieczerzy Pańskiej w więzieniu w mieście Civitavecchia, na północ od Rzymu. Podczas mszy, inaugurującej Triduum Paschalne, umył nogi 12 więźniom.

Po dwóch latach pandemii papież powrócił do swego zwyczaju odprawiania mszy w Wielki Czwartek poza Watykanem, w miejscach naznaczonych przez cierpienie i trudności.

[zdjecie id="126309"][/zdjecie]
[zdjecie id="126310"][/zdjecie]

Po raz kolejny Franciszek odprawił mszę w więzieniu. W 2013 roku był w Wielki Czwartek w zakładzie karnym dla nieletnich w Rzymie, w 2015 roku - w więzieniu Rebibbia, w Regina Coeli, w 2018 roku - także w Wiecznym Mieście. W 2017 roku był w więzieniu o najostrzejszym rygorze w Paliano koło Frosinone, a w 2019 roku - w Velletri.

W czasie swego pontyfikatu był tego dnia także w klinice i w ośrodku dla uchodźców.

Reklama

W ostatnich dwóch latach obrzęd mycia nóg był zawieszony z powodu pandemii.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mal/

2022-04-14 19:41

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kudowa-Zdrój. Trzeba modlić się za kapłanów

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

modlitwa za kapłanów

Kudowa Zdrój

bp Adam Bałabuch

Stanisław Bałabuch

Wdzięczni parafianie, w podziękowaniu za pracę duszpasterską, wręczyli kapłanom kwiaty: na zdjęciu ks. prał. Romuald Brudnowski i ks. kan. Damian Fleszer

Wdzięczni parafianie, w podziękowaniu za pracę duszpasterską, wręczyli kapłanom kwiaty: na zdjęciu ks. prał. Romuald Brudnowski i ks. kan. Damian Fleszer

O tajemnicy Eucharystii, ale także o kapłaństwie, które rozpoczęło się z Eucharystią mówił bp Adam Bałabuch w par. Św. Bartłomieja Apostoła podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej.

Zanim jednak biskup pomocniczy podkreślił rolę kapłana, przypomniał trzyletni program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 realizowany pod hasłem "Eucharystia daje życie". - Trzeba zwrócić uwagę na świętowanie niedzieli. Powinniśmy starać się, żeby to był dla chrześcijanina dzień święty, a więc poświęcony Panu Bogu. Trzeba byśmy rozpoczynali cały tydzień naszej pracy zawodowej od spotkania z Chrystusem na Mszy św. i byśmy czynili to bardziej świadomie – mówił, dodając, że Eucharystia przyjmowana z wiarą przemienia i uświęca człowieka, określa też sposób jego życia.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd. : nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 09:22

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję