Reklama

Niedziela Kielecka

Pasyjnym szlakiem do MB Stradowskiej

Cześć dla Matki Bożej, modlitwa o pokój na Ukrainie, rozważanie Męki Pańskiej i znaczenia Eucharystii – tego rodzaju elementy modlitwy towarzyszyły tym wszystkim, którzy przeszli 15- kilometrową Drogę Krzyżową ze Skalbmierza do Stradowa.

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Skalbmierz

Stradów

archiwum parafii

Choć wydarzenie miało miejsce w Wielkim Poście, stanowiło przygotowanie do ważnej majowej uroczystości: w Stradowie planowana jest koronacja słynącego łaskami wizerunku z XVII wieku, której dokona 31 maja br. bp Jan Piotrowski.

Nie jest znany artysta, ani historia pochodzenia obrazu. Został namalowany na płótnie i naklejony na desce z drzewa iglastego. Maryja trzyma na ramieniu małego Jezusa, a w drugiej ręce – berło. Jej skronie wieńczy korona. Pierwotne wymiary obrazu zmieniono ze względu na ramę ołtarzową. Obraz przyozdobiony był srebrną sukienką z 1879 roku. Świadectwa i precjoza wskazują na wielki kult, jakim był otaczany wizerunek w dawnych latach, a który podtrzymują wierni z dekanatu i diecezji, pielgrzymując pieszo do Stradowa.

Więcej w wydaniu papierowym Niedzieli Kieleckiej - 01.05.2022.

2022-04-25 13:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja nowego roku akademickiego w WSD

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

WSD Kielce

Katarzyna Dobrowolska

Wyższe Seminarium Duchowne 12 października zainaugurowało nowy rok akademicki. Uroczystości rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego w bazylice katedralnej koncelebrowana przez biskupów pomocniczych Mariana i Andrzeja oraz zgromadzonych kapłanów.

Biskup Jan w homilii nawiązał do najnowszego dokumentu o formacji prezbiterów w Polsce. Podkreślał że Seminarium ma formować uczniów, misjonarzy, zakochanych w Nauczycielu. Zaznaczył, że kapłaństwo jest darem który Chrystus ofiaruje ludziom.

CZYTAJ DALEJ

Chciał być bratem wszystkich

Przeżył nawrócenie w konfesjonale w wieku 28 lat. Wtedy właśnie odkrył swoje powołanie i wybrał drogę Jezusa z Nazaretu. Dziś w ślady Karola de Foucauld idą siostry i bracia z całego świata.

Kanonizacja błogosławionego, która odbędzie się w niedzielę 15 maja, daje nam możliwość głębszego poznania tego heroicznego świadka Ewangelii. Karol de Foucauld, francuski arystokrata, kluczowe lata swojego życia spędził jako misjonarz i eremita na Saharze pośród wyznawców islamu. Zanim radykalnie zwrócił się w stronę Chrystusa, żył duchem swojej epoki. Kwestionował wiarę i nazywał się ateistą... Swoje nawrócenie przeżył podczas spowiedzi w kościele św. Augustyna w Paryżu. Od niewierzącego, przez nawróconego, po księdza – historia bł. Karola pozwala nam uwierzyć, że głęboka przemiana człowieka współpracującego z łaską Bożą jest możliwa.

CZYTAJ DALEJ

Co szóste dziecko wzrasta w regionie ogarniętym konfliktem

2022-12-01 17:48

[ TEMATY ]

dzieci

konflikt

Pixabay

Co szóste dziecko na świecie dorasta w regionie objętym konfliktem – alarmuje organizacja pomocy dzieciom Save the Children. Jak wynika z opublikowanego 30 listopada raportu „Wojna przeciw dzieciom” przygotowanego przez Save the Children i Instytut Badań nad Pokojem w Oslo (PRIO), w 2021 roku nawet 230 milionów dzieci mieszkało w obszarze szczególnie niebezpiecznym.

Według raportu, łącznie 449 milionów dziewcząt i chłopców na całym świecie żyje w regionach objętych konfliktem. Na Bliskim Wschodzie problem ten dotyczy co trzeciego dziecka. Jako najbardziej niebezpieczne kraje dla dzieci raport wymienił Jemen, Afganistan i Demokratyczną Republikę Konga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję