Reklama

Kościół

Ks. prof. Pawlina o Warszawskim Festiwalu Teologicznym: chcemy wyjść z teologią w sam środek miasta

Warszawski Festiwal Teologiczny proponuje głębszą refleksję nad sensem swojego życia zarówno wierzącym jak i niewierzącym. Chcemy wyjść z teologią w sam środek miasta, do ludzi - powiedział PAP rektor Akademii Katolickiej w Warszawie ks. prof. Krzysztof Pawlina.

[ TEMATY ]

teologia

diecezja.waw.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszy Warszawski Festiwal Teologiczny odbędzie się od 5 do 8 maja pod hasłem "Zrozumieć więcej, uwierzyć mocniej".

Podziel się cytatem

Jak zaznaczył ks. prof. Pawlina, celem festiwalu jest "pokazanie, że Bóg jest pośród swojego ludu". "Najczęściej teologia kojarzy się z wykładami, biblioteką i wielkimi księgami a my chcemy wyjść z teologią w sam środek miasta, do ludzi" - zastrzegł.

Dodał, że teologia nie jest tylko teorią, która interesuje wyłącznie tych, którzy chcą zostać kapłanami albo prowadzą jakieś głębsze refleksje. "Jest próbą odpowiedzi na pytania egzystencjalne a więc problemy, które dręczą normalnych ludzi. Jeśli Akademia Katolicka w Warszawie ma wypełnić swoją posługę wobec ludzi, to wychodzimy do centrum Warszawy i mówimy: przyjdźcie, posłuchajcie, módlcie się z nami, dotykajcie piękna, które wam proponujemy" - podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem duchownego "ostatnie miesiące, ale też dwa lata pandemii pokazały, że są rzeczy, które wymykają się nam". "Nie jesteśmy wcale tymi, którzy decydują o świecie. To jest wezwanie do pokory" - ocenił.

Podziel się cytatem

Ks. prof. Pawlina podkreślił, że Warszawski Festiwal Teologiczny proponuje głębszą refleksję nad sensem swojego życia zarówno wierzącym jak i niewierzącym.

Poinformował, że festiwal zainauguruje debata naukowa "Człowieka zmagania o przyszłość. Nauka, kultura, wiara", której najważniejszym punktem jest refleksja o człowieku. Odbędzie się ona w czwartek 5 maja o godz. 11.00 w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Wieczorem 5 maja uczestnicy festiwalu będą mogli o godz. 19.30 w kościele akademickim św. Anny wziąć udział w modlitwie uwielbienia, animowanej przez zespół Mocni w Duchu.

W piątek 6 maja o godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na wykład otwarty: "Modlić się, ale jak? Przewodnik po modlitwie", który odbędzie się ramach cyklu "Duchowość dla Warszawy" w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Gośćmi będą o. prof. Andrzej Derdziuk i dr hab. Dorota Kornas-Biela, oboje z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po wykładzie o godz. 20.00 w kościele Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście odbędzie się koncert "Artyści Bogu".

Sobota 7 maja rozpocznie się od Mszy świętej o godz. 9.30 w kościele seminaryjnym. Odprawi ją metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Po Mszy św. odbędzie się dyskusja wokół problemu: "Moje dziecko odchodzi z Kościoła. Jak przekazywać wiarę w rodzinie?". Głos zabiorą psychologowie: ks. prof. Romuald Jaworski i dr Szymon Grzelak.

Reklama

W konferencji "Komu służy wirtualna ambona? Ewangelizacja, formacja, dezinformacja" swoją perspektywę przedstawią: dominikanin o. Tomasz Grabowski (dominikanie.pl), ks. Teodor Sawielewicz ("Teobańkologia") i Agata Rujner ("Prawie Morały").

Również w sobotę biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha, który jest również historykiem sztuki, oprowadzi chętnych po warszawskiej Starówce w ramach "Spaceru teologicznego Varsovia sacra". Spacer wyruszy o godz. 16.00 sprzed kościoła akademickiego św. Anny.

W niedzielę 8 maja rektor Akademii Katolickiej ks. prof. Krzysztof Pawlina odprawi o godz. 9.00 Mszę świętą w bazylice Świętego Krzyża. W południe społeczność Akademii Katolickiej wyruszy na Jasną Górę w autokarowej pielgrzymce. "Apel jasnogórski" o godz. 21.00 będzie ostatnim punktem Warszawskiego Festiwalu Teologicznego.

2022-05-05 07:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Finał ogólnopolski XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej

[ TEMATY ]

teologia

Monika Łukaszów

Od 24 do 26 kwietnia przedstawiciele 41 diecezji uczestniczyli w ogólnopolskim etapie XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej, którego głównym organizatorem był Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a tegorocznym gospodarzem - diecezja bydgoska.

Hasło edycji brzmiało „Męczennicy XX wieku – Świadkowie wiary”. - Olimpiada to nie tylko spotkanie się z wiedzą, w tym wypadku dotyczącą męczeństwa i konkretnych osób, które straciły życie za wiarę na naszych terenach. To również okazja do zobaczenia miejsc, w których ci bohaterowie na co dzień żyli - powiedział ks. dr hab. Mirosław Gogolik.
Pełnomocnik Komitetu Głównego OTK, dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy dodał, że organizatorom zależało, aby uczestnicy odwiedzili m.in. Stary Rynek, Dolinę Śmierci, Sanktuarium Nowych Męczenników czy Górsk, gdzie został uprowadzony bł. ks. Jerzy Popiełuszko.
Celem konkursu było zapoznanie z historią i świadectwem wiary męczenników XX wieku oraz zaznajomienie z ich życiem, działaniem i wpływem na sytuację oraz przemiany społeczno-kulturowe Europy i świata. Uczniowie poznali m.in. postacie bł. bp. Michała Kozala, bł. ks. Franciszka Dachtery, bł. ks. Antoniego Świadka, bł. kleryka Bronisława Kostkowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - Joseph Ratzinger podkreślał, że teologia nie jest możliwa bez wiary. Więc olimpiada to zgłębianie wiedzy, ale również rozwijanie wiary tych młodych ludzi. Te 123 osoby to są najlepsi z najlepszych - powiedział dziekan Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie oraz przewodniczący Komitetu Głównego OTK, ks. dr hab. Piotr Tomasik.
Program olimpiady zakładał realizację kluczowych zadań, m.in.: zapoznanie z biblijnymi, teologicznymi, historycznymi i społecznymi aspektami męczeństwa i świadectwa wiary członków Kościoła katolickiego w XX wieku. - Wyrażam wielką radość, że mogę się z wami spotkać. Jesteście przedstawicielami tej młodzieży, której jeszcze coś się chce. Oddanie się zdobywaniu takiej wiedzy jak ta jest czymś absolutnie bezinteresownym - mówił biskup ordynariusz Jan Tyrawa.
Etap szkolny odbywał się w listopadzie ubiegłego roku, a diecezjalny - na początku marca. W pierwszym dniu etapu ogólnopolskiego olimpijczycy uczestniczyli w gali otwarcia, która miała miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej. W kolejnym dniu przystąpili do części pisemnej, którą stanowił test. Było to 35 zadań, które należało rozwiązać w ciągu sześćdziesięciu minut. „Podaj miejsce i datę urodzenia bł. ks. Franciszka Dachtery”, „Jakie środki zaradcze wobec ateizmu podaje nauczanie II Soboru Watykańskiego?” - to dwa z wielu zagadnień jakie pojawiły się w części pisemnej.
Następnie przewidziano zwiedzanie miejsc pamięci i Eucharystię w Sanktuarium Nowych Męczenników. Ostatni dzień wypełniły Msza św. w bydgoskiej katedrze pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy i etap ustny laureatów w seminarium. Pozostali wzięli udział w pokazie filmu Bydgoszcz 1939 oraz w spotkaniu autorskim.
Aby zostać finalistą OTK, należało zdobyć trzydzieści proc. punktów przeznaczonych na część pisemną. Dziesiątka laureatów w kolejności zdobytych punktów to: Jakub Montewka (diecezja warszawsko-praska), Karolina Nogalska (diecezja radomska), Malwina Malinowska (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), Martyna Piszczek (diecezja bydgoska), Kinga Kobylińska (diecezja płocka), Dominik Szura (diecezja rzeszowska), Kinga Grzegolec (diecezja warszawsko-praska), Marta Mońko (archidiecezja wrocławska), Aleksandra Kozerska (diecezja radomska) oraz Klaudia Wójtowicz (diecezja kielecka). - Czuję się bardzo szczęśliwy. Widzę jak Pan Bóg działa w moim życiu i teologia pozwala mi Go bardziej zrozumieć - powiedział zdobywca pierwszego miejsca Jakub Montewka, który swoją przyszłość chce związać z muzyką.
W sposób szczególny uhonorowano trzy pierwsze miejsca. Pierwsza osoba pojedzie m.in. na zagraniczną pielgrzymkę, a laureaci i finaliści uzyskali prawo do indeksów na wyższe uczelnie w Polsce, m.in. na UKSW w Warszawie, UAM w Poznaniu, UPJPII w Krakowie, Uniwersytet Opolski czy Uniwersytet Śląski w Katowicach.
XXIV Olimpiadę Teologii Katolickiej swoim patronatem objęli: Biskup Bydgoski Jan Tyrawa, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mes, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Anna Łukaszewska, Instytut Pamięci Narodowej, Oddział TVP w Bydgoszczy oraz Przewodnik Katolicki.
Kolejny finał XXV już Olimpiady Teologii Katolickiej zaplanowano od 9 do 11 kwietnia 2015 w Łomży.

CZYTAJ DALEJ

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 1-6.

Piątek, 26 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: O dziedzictwie Jana Pawła II nie wolno nam zapomnieć

2024-04-26 09:15

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

dziedzictwo

św. Jan Paweł II

Karol Porwich/Niedziela

- O tym dziedzictwie nie wolno nam zapomnieć, bo byłoby to wielką szkodą dla Kościoła i społeczeństwa, borykającego się przecież z wieloma skomplikowanymi wyzwaniami. Wiele przenikliwych i jasnych odpowiedzi na trudne pytania możemy odnaleźć w nauczaniu Jana Pawła II. Trzeba tylko po nie sięgać - mówi kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni jego osobisty sekretarz, w rozmowie z KAI. Jutro przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II.

Były metropolita krakowski pytany o skuteczność modlitwy za pośrednictwem Jana Pawła II jako świętego, wyjaśnia, że otrzymuje „wiele świadectw o uzdrowieniach, między innymi z nowotworów, a wiele małżeństw bezdzietnych dzięki wstawiennictwu św. Jana Pawła II otrzymuje dar potomstwa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję