Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Bogu powiedzieć TAK

Współczesny Kościół potrzebuje ludzi, którzy odpowiedzą na szczególne wezwanie Pana Boga do życia kapłańskiego lub zakonnego.

Za nami Tydzień Modlitw o Powołania, który jest szczególnym czasem wołania do Pana o nowych świadków Chrystusa i duchowych przewodników ludzi. Nie modlimy się o idealnych ludzi, ale za grzeszników, którzy będą potrafili ufnie i posłusznie odpowiedzieć na głos Boga niczym Samuel: „Mów, bo sługa Twój słucha” (1 SM 3, 10). Kościół nieustannie potrzebuje osób, które będą głosić Dobrą Nowinę na całym świecie. Jednocześnie mając świadomość trudu tej posługi, zachęca do modlitwy o potrzebne łaski, bo tylko dzięki nim dzieło powołania może przynieść dobre, Boże owoce. Nieustanne rozważanie słowa Bożego niewątpliwie przyczynia się do dojrzałego przeżywania codzienności oraz odczytywania tego, co przygotował Stwórca. Nie wystarczą wyłącznie własne plany życiowe i dobra strategia na jak najlepsze przeżycie, ale zawierzenie i całkowite oddanie się Bogu. – Jak każdy dziewiętnastoletni chłopak miałem swoje plany na życie, jednak myśli o poświęceniu się Panu Bogu w kapłaństwie nie dawały za wygraną i bardzo intensywnie rozważałem moje powołanie. Zdecydowałem się na formację w seminarium, choć muszę przyznać, że wymagało to ode mnie ogromnej odwagi, a jednocześnie pokory i zaufania. W tym właśnie zauważam siłę modlitwy o powołania i za powołanych, aby nie brakowało im odwagi w podejmowaniu decyzji – powiedział Patryk Stańczak, alumn 1. roku w WSD w Łodzi.

Trudno odczytywać wydarzenia oczyma wiary i odkryć osobiste powołanie, jeśli pozostajemy zamknięci we własnym świecie lub oczekujemy aż wszystko samo się zrobi. Papież Franciszek mówił, że marnując swoje życie poprzez bycie tylko dla samego siebie, traci się szansę na zapisanie wraz z Bogiem tej wyjątkowej historii swojego życia. To wszystko wymaga jednak ogromnego trudu, dlatego tak ważna jest modlitwa. - W tych dniach wspólnota wiernych uświadamia sobie, że kwestia nowych i już tych aktualizujących się powołań nie jest sprawą prywatną, lecz jest wspólną troską całego Kościoła. Aby usłyszeć, rozpoznać powołanie potrzeba ciszy i otwartości serca, która właśnie dokonuje się poprzez modlitwę. Trudno jednoznacznie określić, kiedy i dlaczego zrodziło się moje powołanie, ale wiem, że po raz pierwszy usiłowałem na nie odpowiedzieć po maturze, w drodze na Jasną Górę, a później poprzez decyzję wstąpienia do seminarium i przyjęcia święceń. Od tamtego czasu mija 16 lat i rozumiem, że odpowiadam na Boże wezwanie każdego dnia na nowo, tak jak potrafię i ciągle chcąc odpowiadać pełniej – podkreślił ks. Łukasz Burchard, sekretarz metropolity łódzkiego.

Reklama

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Powołania dobiegł końca, ale nie oznacza to zaprzestania modlitw w intencji wszystkich, którzy w imię Chrystusa mają karmić Kościół słowem i łaską Bożą. Powierzmy Bogu szczególnie tych mężczyzn, którzy 28 maja br. w łódzkiej katedrze przyjmą święcenia diakonatu, a 4 czerwca święcenia prezbiteratu.

Módlmy się też za siebie, abyśmy nie zatrzymali się w pełnieniu naszego powołania, na drodze do Nieba!

2022-05-15 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W poszukiwaniu perły

Niedziela Ogólnopolska 38/2014, str. 52

[ TEMATY ]

wiara

powołanie

Niedziela Młodych

SodanieChea / photo on flickr

Czy każdy jest powołany? Wielu jest wezwanych. Jak moje serce na ten głos odpowiada? Co to jest za głos? Jak rozeznać, kto do mnie mówi? Wielu młodych ludzi zadaje sobie takie pytania. Odkopać perłę powołania ukrytą w warstwach muszli zranień – to nie lada zadanie. Zawsze przeczuwałam, że życie duchowe musi być ciekawe. Że jest to pewien rodzaj tajemnicy, jaką niesie miłość. Ale nie wiedziałam, kim jest ta miłość i jak do niej dotrzeć. Bo skoro kocha się całym życiem, to przecież nie ideę?!

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Bosko - kapłan i wychowawca

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Ks. Robert Gołębiowski

Św. Jan Bosko

Św. Jan Bosko

Ostatniego dnia stycznia Kościół katolicki wspomina św. Jana Bosko - kapłana. Należy on do świętych naszych czasów. W tym dniu uroczystość świętuje każdy kapłan ze Zgromadzenia Księży Salezjanów.

Św. Jan Bosko urodził się 16 sierpnia 1815 r. w Becchi we Włoszech. Miejscowość ta jest położona około 40 km od Turynu. Jego ojciec, Franciszek Bosko zmarł, kiedy Janek miał zaledwie 2 lata. Matka Janka, Małgorzata Occhiena, jako wdowa musiała zająć się wychowaniem trzech synów: Antoniego z pierwszego małżeństwa, oraz Józefa i Jana z małżeństwa drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Podzielili się miłością. Koncert dla cieszyńskiego hospicjum

2023-01-31 20:59

[ TEMATY ]

hospicjum

koncert kolęd

Mariusz Jaszczurowski

Podziękowania dla chóru Gorol z Jabłonkowa.

Podziękowania dla chóru Gorol z Jabłonkowa.

Zespoły kolędowały dla hospicjum.

W kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie odbył się Koncert Kolęd, który miał charakter charytatywny. Zespół Regionalny Istebna oraz Chór Gorol z Jabłonkowa zaśpiewały na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję