Reklama

Kościół

8 maja

Szlak sanktuariów maryjnych na Ukrainie: parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Mariupolu

W naszej wędrówce po ziemi ukraińskiej, zostajemy w Mariupolu, dokąd na początku XXI w. przybyli ojcowie paulini z Polski, którzy przywieźli ze sobą kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Pamiętając, jak Matka Boża uchroniła Jasną Górę przed Szwedami, modlimy się dziś prosząc, by w cudowny sposób, wsparła bohaterskich obrońców całej Ukrainy.

[ TEMATY ]

Mariupol

ARCh. O. M. KOWALSKIEGO

Powróćmy do historii, która podpowie nam, że już od połowy XIX wieku w Mariupolu żyje wspólnota rzymskokatolicka. Jej początki sięgają grupy włoskich kupców i żeglarzy, którzy handlowali z Rosją i poprzez miejscowy port sprowadzali na tamtejszy rynek towary z Zachodu. W 1853 roku ówczesny car Mikołaj I wydał zgodę na otwarcie w mieście kościoła katolickiego dla przybyszów z Włoch (wówczas jeszcze zabronione było przyjmowanie katolicyzmu przez Rosjan). Budowę sfinansował ówczesny król Sardynii, a później pierwszy władca zjednoczonych Włoch, Wiktor Emanuel II.

Wybudowana dla Włochów świątynia nosiła wezwanie Wniebowzięcia NMP i istniała w Mariupolu do rewolucji październikowej w 1917 roku, później została zburzona. Trudna historia przyniosła jednak błogosławione owoce i odrodzenie katolickiego życia religijnego nastąpiło zaraz po upadku ZSRR i odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. Pierwsze Msze święte sprawowane były w domach prywatnych, zaś parafię ponownie zarejestrowano w 1996 roku.

Kiedy na początku Trzeciego Tysiąclecia do Mariupola przybyli wspominani już ojcowie paulini, miejscowa parafia przyjęła tym samym wezwanie Matki Bożej Częstochowskiej. W 2009 roku rozpoczęto budowę większej świątyni, mającej docelowo pełnić funkcję sanktuarium.

Dzisiejsza wędrówka przypomina nam, że oryginał ikony Matki Bożej Częstochowskiej pochodzi ze Wschodu, tradycja wczesnochrześcijańska przypisywała autorstwo ikony św. Łukaszowi Ewangeliście. Do dzisiaj ikona Matki Bożej Częstochowskiej otaczana jest czcią w Kościele greckokatolickim oraz w słowiańskich Kościołach prawosławnych.

Zwycięska Pani Jasnogórska, czczona poza granicami Polski: udziel pokoju dniom naszym, wyjednaj zgodę i wzajemną miłość. Niech duch niezgody nas nie zabija, broń nas od wojny, Zdrowaś Maryja!

Podziel się cytatem

2022-05-07 22:18

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyrektor Caritas Mariupol: strzelają do domów mieszkalnych, możliwe oblężenie

[ TEMATY ]

Caritas

inwazja na Ukrainę

Mariupol

PAP

O aktualnej sytuacji w Mariupolu mówi przebywający na miejscu dyrektor lokalnej Caritas. Podkreśla, że w mieście od rana atakowane są obiekty cywilne.

"Mariupol jest ostrzeliwany przez wojsko rosyjskie ze wszystkich rodzajów broni. Jako ksiądz nie mogę opuścić parafii, więc tu zostaję" - mówi grekokatolik, ks. Rościsław Spryniuk w rozmowie z dziennikarzem Pawłem Kęską. W krótkiej rozmowie opisuje też jak wygląda obecna sytuacja w mieście.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

2022-09-24 15:29

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI znowu przerywa milczenie. Tym razem, by wyrazić wdzięczność za przybliżenie postaci belgijskiej mistyczki matki Julii Verhaeghe. Jak przyznaje, obawiał się, że jej życie nie wzbudzi zainteresowania, ponieważ brakuje w nim zewnętrznego dramatu.

Autor jej biografii, ks. Hermann Geissler, zdołał jednak przedstawić zarówno zewnętrzną dramaturgię jej losów, wiodących z Belgii przez Austrię i Węgry do Rzymu, jak i wewnętrzny dramat chrześcijańskiego życia. Obecne w nim „napięcie jest szczególnie porywające, ponieważ jest podobne do tego, co ja sam przeżywałem począwszy od lat 40-tych ubiegłego wieku” – napisał Papież Senior w liście do autora biografii.

CZYTAJ DALEJ

Trwają na modlitwie różańcowej

2022-09-25 13:12

Małgorzata Pabis

Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej po raz 13 przybyła do Łagiewnik

Pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej po raz 13 przybyła do Łagiewnik

    W sobotę – 24 września – już po raz trzynasty do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła pielgrzymka Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył bp Jan Zając, a koncelebrowało ją 40 kapłanów.

    Zebranych w bazylice przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach mówił: - Wielka to radość, gdy ta bazylika wypełnia się waszą obecnością. Serdecznie witam wszystkich zaangażowanych w dzieło Żywego Różańca. To dzięki wam Różaniec żyje, jest waszym towarzyszem każdego dnia, rozważając tajemnice życia Jezusa Chrystusa i Jego Najświętszej Matki. Przybywacie tutaj, aby stanąć przed Jezusem Miłosiernym i dziękować za dar modlitwy różańcowej i wszystkie łaski przez nią wybłagane.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję