Reklama

Kościół

12 maja

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Madonna Kijowska z Hruszewa

Bohaterką naszej dzisiejszej opowieści jest Madonna Kijowska z Hruszewa, bowiem Matka Najświętsza ukazała się tutaj w tej właśnie postaci.

[ TEMATY ]

Ukraina

pl.wikipedia.org

Było to 26 kwietnia 1987 r. kiedy przypadała milcząca rocznica katastrofy reaktora atomowego w Czarnobylu. Począwszy od tej daty, przez trzy tygodnie Matka Najświętsza ukazywała się w położonej na południowy zachód od Lwowa ukraińskiej miejscowości Hruszew. Pojawiała się w czarnej sukni z dzieciątkiem na rękach. Postać przypominała słynną Madonnę Kijowską z ikony, którą w 988 r. Włodzimierz Wielki otrzymał w prezencie od swej małżonki. Niektórzy interpretując objawienia mówią, że Maryja chciała rozstrzygnąć trwający od wieków między narodem ukraińskim i rosyjskim spór o prawo do tej ikony.

Ikona przed którą dziś się modlimy to najprawdopodobniej najsłynniejsza ikona maryjna świata. Uwagę patrzącego na Oblicze Maryi przykuwa pełna czułości twarz Madonny, głowa przytulona do Dziecięcia w geście przepełnionym tkliwością matki, gest miłości okazywany przez Jezusa… Wiele narodów zna ją dziś pod nazwą „Matki Bożej Czułości”. Ikona stała się ideałem ikon maryjnych, którego nikt z późniejszych malarzy nigdy już nie osiągnął. Jak mówi historia, została stworzona przez bizantyjskiego mnicha ok. 1132 r. dla kijowskiego księcia Mścisława. Przybyła na Ukrainę ok. 1134 r. i umieszczona została w Wyszogrodzie, gdzie książę zbudował dla niej piękną świątynię.

To dlatego Ukraińcy czczą ją jako Matkę Bożą Wyszogrodzką. Z kolei Rosjanie nazywają Ją Matką Bożą Władimirską. Powód? Ukraina cieszyła się swoim skarbem zaledwie dwadzieścia lat. W 1155 r. (inne źródła podają rok 1164) książę Andrzej Bogolubski zaatakował Ukrainę. Nim zburzył Kijów, zabrał z pobliskiego Wyszogrodu cenną ikonę i przeniósł ją do leżącego na północy miasta Władimir.

Boża Opatrzność zachowała ikonę przez burzliwe stulecia wojen. W 1395 r. wizerunek został przeniesiony do Moskwy, dziś więziony jest w świeckiej Galerii Tretiakowskiej. Ale w Hruszewie Madonna Kijowska pokazała, że nie ograniczają Jej ani ramy obrazu, ani ściany galerii. Choć Jej przedstawienie zamknięto w muzeum sztuki, ukazała się swemu ludowi jako ich czuła Matka z ukochanej ikony.

Reklama

Wraz ze św. Janem Pawłem II wołajmy dziś:

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń. Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu, niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy. Spraw, niech ustanie wojna (…), która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu.

Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne. Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju. Niech już nie będzie więcej wojny. Amen.

2022-05-11 21:03

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemyśl: Około 25 tys. uchodźców od początku wojny przybyło na przemyski dworzec

Około 25 tys. uchodźców przybyło pociągami z Ukrainy na przemyski dworzec kolejowy, gdzie znajduje się jeden z punktów recepcyjnych. Zdecydowana większość została odebrana przez bliskich i znajomych i udali się w dalszą podróż. Około 600 osób skorzystało z tymczasowego zakwaterowania w Przemyślu.

CZYTAJ DALEJ

9 sierpnia Kościół wspomina św. Teresę Benedyktę od Krzyża – Edytę Stein

[ TEMATY ]

Edyta Stein

św. Edyta Stein

wspomnienie

wikipedia.org

ŚW. Edyta Stein

ŚW. Edyta Stein

Ten, kto poszukuje prawdy, poszukuje Boga, bez względu na to, czy sobie z tego zdaje sprawę, czy nie. Była o tym przekonana Edith Stein – św. Teresa Benedykta od Krzyża. Żydówkę, filozofa, karmelitankę i męczennicę, jedną ze współpatronek Europy, Kościół katolicki wspomina w liturgii 9 sierpnia. Przed 79 laty, 9 sierpnia 1942 roku, Edyta Stein i jej siostra Rosa zostały zamordowane w komorze gazowej niemieckiego obozu zagłady Auschwitz.

“Była wielką córką narodu żydowskiego i wierzącą chrześcijanką pośród milionów niewinnie zamęczonych ludzi” – mówił podczas jej beatyfikacji w 1987 roku Jan Paweł II. Papież podkreślił, że „jako Benedicta a Cruce (Benedykta od Krzyża) pragnęła wraz z Chrystusem nieść krzyż za zbawienie swego narodu, swego Kościoła, całego świata”.


Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Korzystaj z tego, co daje Pismo Święte! Tam jest mnóstwo do odkrycia...

2022-08-09 20:59

[ TEMATY ]

Pismo Święte

Karol Porwich/Niedziela

„Jezus korzystał wielokrotnie z historii, które opowiedziane same, bez kontekstu nie musiały być o Bogu. Jezus opowiada najróżniejsze historie z życia. Różne rzeczy się przydarzały. Nam się też przydarzają i przydarzają się ludziom, których mamy obok siebie. I tego jest mnóstwo. Słyszymy wiele historii. Czemu nie wziąć ich na modlitwę?” – mówi o. Piotr Kropisz SJ.

Wszystko przyda się na modlitwie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję