Reklama

Z prasy zagranicznej

The Catholic Register

Kierownicy ducha

O kierownictwie duchowym, jego historii i aktualnym stanie pisze kanadyjski „The Catholic Register”. Ludzie coraz częściej poszukują duchowych kierowników - stwierdza Sara Loftson, autorka tekstu „Seeking spiritual direction”. Najczęściej szukają duchowego kierownictwa w sytuacji, gdy stoją przed poważnymi życiowymi decyzjami. Jakie studia wybrać? Kim zostać w życiu? Jakie jest moje powołanie? Dyrektor duchowy pomaga w rozwiązaniu tych kwestii.
Kto poszukuje kierownika duchowego? Wśród zainteresowanych są tacy, którzy choć nie wyrośli w duchu religijnym, to pytanie o Boga nie daje im spokoju. Są też tacy, którzy swego czasu wierzyli głęboko, ale z różnych powodów odeszli do wiary, a teraz chcą do niej wrócić. Są wreszcie i tacy, którzy pragną pogłębić swoją wiarę.
Kierownikami duchowymi są duchowni, ale i ludzie świeccy, wyspecjalizowani w tej materii. - Samo bycie kapłanem czy siostrą zakonną nie sprawia jeszcze, że ktoś jest kierownikiem duchowym - twierdzi ks. Pat O’Dea, dyrektor centrum duchowości przy Uniwersytecie w Toronto. Liczą się cechy charakteru, ale i specjalistyczne wykształcenie. Spotkania z kierownikiem duchowym są cykliczne - tygodniowe albo miesięczne; niekiedy płatne. W tym ostatnim przypadku cena za godzinę spotkania z kierownikiem duchowym może wynieść nawet 50 dolarów kanadyjskich.
Kierownictwo duchowe nie jest równoznaczne z psychoterapią - zastrzegają sami kierownicy. Psychoterapeuta, stosując właściwe sobie metody, stara się zaradzić psychologicznym problemom, podczas gdy kierownik duchowy pomaga spojrzeć w wewnętrzne życie wiary.

AgapePress

Uzdrowiciele czy egzekutorzy?

Jak wykonywanie eutanazji wpływa na lekarzy? Serwis „AgapePress” informuje o pierwszym studium problemu przeprowadzonym przez medyczne stowarzyszenie „Lekarzy Współczującej Troski”. Raport mówi o poważnych konsekwencjach takiej praktyki w tych krajach, gdzie parlamentarzyści uchwalili zezwalające na nie prawo. U wielu lekarzy, mających za sobą tego typu doświadczenia, zauważono niekorzystne skutki emocjonalne i psychologiczne. Lekarzy bardzo często szokowała natychmiastowość śmierci, czuli się bezsilni i izolowani. Dr Kenneth Stevens z Chrześcijańskiego Związku Medycznego i Stomatologicznego tłumaczy, że „pomoc pacjentom w umieraniu stanowi ogromne przesunięcie w odniesieniu do istotnych zasad medycyny, które polegają na tym, żeby leczyć i ratować życie”. To tłumaczy szok, jaki przeżywają lekarze, kiedy są przeciwstawiani ideałom, których ich uczono. Wraz z eutanazją zmienia się rola lekarza w społeczeństwie. Z uzdrowiciela przeradza się on w egzekutora - komentują autorzy badań.

Asist News Service

Fortuna bogatego

Reklama

Zmieniają Pismo Święte! Szalenie kontrowersyjną Biblię wydano właśnie w Holandii - informuje „Asist News Service”. Czemu? Wycięto z niej większość wymagających passusów. W wielu najważniejszych częściach Pisma Świętego, szczególnie dotyczących ubóstwa, sprawiedliwości czy dóbr materialnych, są wielkie dziury. „Skróty” dotknęły Dziesięciorga przykazań, proroka Izajasza, Księgi Przysłów i Chrystusowych błogosławieństw. Chrześcijanie są oburzeni. - Jest zorientowana na rynek - argumentują autorzy niby-przekładu z Western Bible Foundation i tłumaczą zaraz, że to reakcja na zapotrzebowanie protestanckich wspólnot oraz na postępowanie wielu chrześcijan, którzy przyjmują z Pisma Świętego to, co łatwiejsze, omijając zbyt trudne wymogi. - Chrystus jest bardzo inspirujący jeśli chodzi o życie duchowe, ale nie potrzebujemy traktować jego naiwnych nauk o pieniądzach na serio. Przecież nie studiował ekonomii - mówił Fortuijn de Rijke, prezes fundacji. Dobrą puentą jest tłumaczenie imienia i nazwiska prezesa. „Fortuijn” znaczy fortuna, a „Rijke” - bogaty.

The New Zeland Herald

Na Antypodach

Podczas pielgrzymki do Nowej Zelandii w 1986 r. Jan Paweł II wszedł na chwilę do jednego z domów niedaleko Howick, aby nałożyć szaty liturgiczne. Dziś jego właściciele wystawili go na internetową aukcję z ceną wywoławczą miliona stu tysięcy dolarów - informuje „The New Zeland Herald”. - To jedyna okazja, aby chodzić po podłogach naznaczonych przez człowieka, który wkrótce zostanie ogłoszony świętym - reklamują sprzedawcy. Do tego oferują DVD z obrazami mającymi świadczyć o rzekomym poświęceniu domu przez Jana Pawła II.
Właścicielka domu - Diane mówi, że chce sprzedać nieruchomość, ponieważ jej rodzina potrzebuje większego mieszkania. Chociaż nie jest katoliczką, twierdzi, że to papieskie błogosławieństwo pomogło wyzdrowieć jej mężowi choremu na białaczkę.
Biskupi, którzy towarzyszyli Ojcu Świętemu podczas tej pielgrzymki, nie przypominają sobie, aby Papież błogosławił dom. Właściciele kupili go w 1986 r. za niewiele ponad 120 tys. dolarów.

O Przyjmowaniu Komunii św.

Katolicy, którzy „świadomie i uporczywie” odrzucają „zdefiniowaną naukę Kościoła” albo jego „definitywne nauczanie w sprawach moralnych”, powinni powstrzymywać się od przyjmowania Komunii św. Takie sformułowania zawiera dokument o godnym przyjmowaniu Komunii św., który będzie przedstawiony amerykańskim biskupom podczas ich zebrania w połowie listopada w Baltimore - informuje CNS. Żeby został zaaprobowany jako oficjalne stanowisko, potrzebuje akceptacji dwóch trzecich amerykańskich hierarchów.

(pr)

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję