Reklama

Kościół

Patriarcha Bartłomiej: Obowiązkiem Kościoła prawosławnego jest służba na rzecz pokoju

Wyraźne odniesienia do roli, jaką Kościół prawosławny powinien odgrywać w szerzeniu pokoju, znalazły się w przemówieniu patriarchy ekumenicznego Bartłomieja na forum promocji wspólnych wartości wśród wyznawców religii, które odbywa się w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej.

[ TEMATY ]

prawosławie

Episkopat News

Bartłomiej I

Bartłomiej I

Patriarcha ekumeniczny wspomniał m.in. o tym, że zasadniczą funkcją religii jest niesienie pokoju. "W naszych czasach wiarygodność religii w dużej mierze zależy od ich zaangażowania na rzecz pokoju. Pokój nie wynika automatycznie z rozwoju gospodarczego i kulturalnego, z postępu nauki i techniki czy z wysokiego standardu życia” – powiedział patriarcha Konstantynopola.

Zaznaczył, że pokój jest zawsze obowiązkiem, wymaga wizji, zaangażowania, walki, poświęcenia i cierpliwości. „Wierzymy, że w wielkich tradycjach religijnych tkwi potencjał i niewyczerpane rezerwy w zakresie zaprowadzania pokoju. Potencjał to jednak za mało. Musimy wprowadzać w życie i współpracować na rzecz pokoju; musimy stać się skutecznymi czynnikami postępu ludzkości" – powiedział Bartłomiej.

Patriarcha Ekumeniczny przypomniał, że "Kościół prawosławny uważa za swój obowiązek popieranie tego wszystkiego, co rzeczywiście służy sprawie pokoju i toruje drogę do sprawiedliwości, braterstwa, prawdziwej wolności i wzajemnej miłości między (...) wszystkimi narodami, które tworzą jedną rodzinę ludzką. Cierpi ona wraz ze wszystkimi ludźmi, którzy w różnych częściach świata pozbawieni są dobrodziejstw pokoju i sprawiedliwości."

Reklama

Jak zauważa prawosławny portal Orthodox Times słowa patriarchy ekumenicznego zostały wypowiedziane w krytycznym momencie, ponad dwa miesiące po inwazji Rosji na Ukrainę. Pozostają one w jaskrawej sprzeczności ze stanowiskiem patriarchy Moskwy i zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryla, który - nawet po zbombardowaniu cerkwi i śmierci tak wielu (chrześcijańskich) cywilów - nadal "błogosławi" atakom rosyjskiego wojska a w swoich kazaniach wygłasza słowa, które w żaden sposób nie promują pokoju.

Patriarcha Bartłomiej spotkał się wczoraj z ministrem stanu ds. zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adelem al-Dżubeirem, który wyraził swój podziw dla inicjatyw patriarchy Bartłomieja i działań podejmowanych przez Patriarchat Ekumeniczny.

2022-05-12 14:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejny Kościół rezygnuje ze wspominania imienia Cyryla w liturgii

[ TEMATY ]

prawosławie

patriarcha Cyryl

Kościół Prawosławny Ukrainy

Artur Stelmasiak

Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji (ROCOR) zezwolił na niewspominanie w liturgii patriarchy Cyryla. Księża będą mogli pomijać jego imię, nawet jeśli miejscowy biskup wciąż będzie je wymieniał. Poinformował o tym ukraiński portal o tematyce religijnej RISU. Przyczyną takiej postawy jest milczenie Cyryla w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę, a nawet otwarte popieranie agresywnych działań Władimira Putina i powielanie jego propagandy.

Na tę decyzję nie zareagował jak dotąd sam patriarcha, który jednak negatywnie odniósł się do podobnych przypadków, które coraz częściej mają miejsce w parafiach Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Zaznaczył on, że tego typu działania są zagrożeniem dla duchownych i wiernych, którzy dziś nie wymieniają imienia patriarchy, a jutro mogą zapragną założyć własny Kościół.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie

2023-01-25 12:04

[ TEMATY ]

abp Salvatore Pennacchio

Karol Porwich/Niedziela

Abp Pennacchio

Abp Pennacchio

Ojciec Święty Franciszek mianował abp. Salvatore Pennacchio rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie - podała dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Nuncjusz będzie pełnił swoją misję w Polsce do czasu jej formalnego zakończenia, co zostanie oficjalnie zakomunikowane.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Wiceszef MON: w ramach dobrowolnej służby wojskowej przeszkoliliśmy więcej ochotników niż zakładaliśmy

2023-01-27 11:01

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

Nie ma potrzeby przywracania zasadniczej obowiązkowej służby wojskowej; sprawdziła się dobrowolna. Przeszkoliliśmy ponad 16 tys. ochotników, więcej niż zakładaliśmy - powiedział w piątek wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

Na antenie radia RFM FM wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa był pytany o skalę odejść żołnierzy z armii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję