Reklama

Kościół

Patriarcha Bartłomiej: Obowiązkiem Kościoła prawosławnego jest służba na rzecz pokoju

Wyraźne odniesienia do roli, jaką Kościół prawosławny powinien odgrywać w szerzeniu pokoju, znalazły się w przemówieniu patriarchy ekumenicznego Bartłomieja na forum promocji wspólnych wartości wśród wyznawców religii, które odbywa się w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej.

[ TEMATY ]

prawosławie

Episkopat News

Bartłomiej I

Bartłomiej I

Patriarcha ekumeniczny wspomniał m.in. o tym, że zasadniczą funkcją religii jest niesienie pokoju. "W naszych czasach wiarygodność religii w dużej mierze zależy od ich zaangażowania na rzecz pokoju. Pokój nie wynika automatycznie z rozwoju gospodarczego i kulturalnego, z postępu nauki i techniki czy z wysokiego standardu życia” – powiedział patriarcha Konstantynopola.

Zaznaczył, że pokój jest zawsze obowiązkiem, wymaga wizji, zaangażowania, walki, poświęcenia i cierpliwości. „Wierzymy, że w wielkich tradycjach religijnych tkwi potencjał i niewyczerpane rezerwy w zakresie zaprowadzania pokoju. Potencjał to jednak za mało. Musimy wprowadzać w życie i współpracować na rzecz pokoju; musimy stać się skutecznymi czynnikami postępu ludzkości" – powiedział Bartłomiej.

Patriarcha Ekumeniczny przypomniał, że "Kościół prawosławny uważa za swój obowiązek popieranie tego wszystkiego, co rzeczywiście służy sprawie pokoju i toruje drogę do sprawiedliwości, braterstwa, prawdziwej wolności i wzajemnej miłości między (...) wszystkimi narodami, które tworzą jedną rodzinę ludzką. Cierpi ona wraz ze wszystkimi ludźmi, którzy w różnych częściach świata pozbawieni są dobrodziejstw pokoju i sprawiedliwości."

Reklama

Jak zauważa prawosławny portal Orthodox Times słowa patriarchy ekumenicznego zostały wypowiedziane w krytycznym momencie, ponad dwa miesiące po inwazji Rosji na Ukrainę. Pozostają one w jaskrawej sprzeczności ze stanowiskiem patriarchy Moskwy i zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryla, który - nawet po zbombardowaniu cerkwi i śmierci tak wielu (chrześcijańskich) cywilów - nadal "błogosławi" atakom rosyjskiego wojska a w swoich kazaniach wygłasza słowa, które w żaden sposób nie promują pokoju.

Patriarcha Bartłomiej spotkał się wczoraj z ministrem stanu ds. zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adelem al-Dżubeirem, który wyraził swój podziw dla inicjatyw patriarchy Bartłomieja i działań podejmowanych przez Patriarchat Ekumeniczny.

2022-05-12 14:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriarcha Bartłomiej I: spotkanie z papieżem powinno umocnić wzajemne stosunki

[ TEMATY ]

prawosławie

Franciszek w Ziemi Świętej

pl.wikipedia.org

Honorowy zwierzchnik prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I pragnie, aby zbliżające się spotkanie z papieżem Franciszkiem w Ziemi Świętej „pogłębiło siostrzane stosunki między obu Kościołami”. Podkreślił jednocześnie swoją wiarę w wartość osobistego spotkania.

Podczas rozmów w sekretariacie Niemieckiej Konferencji Biskupiej w Bonn patriarcha zaapelował też o współpracę i wzajemną pomoc Kościołów katolickiego i prawosławnego oraz o modlitwę i wsparcie moralne ze strony wiernych. Bartłomiej przebywa z oficjalną wizytą w Niemczech od 10 maja.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję