Reklama

Tajemnicze wędrówki ptaków

Co roku, skoro tylko pola opustoszeją, a drzewa i krzewy okryją się pierwszym złotem jesieni, w przestworzach rozgrywa się dziwne widowisko. Ptaki odlatują do ciepłych krajów.
Najwcześniej, bo już w lipcu odleciały kukułki. Ale tylko stare. Młode kukułki odlatują później same. Wilga, piękny, żółto-czarny ptak, wybrała się w podróż w sierpniu. Pod koniec sierpnia na łąkach zbierały się bociany, przygotowując się do odlotu do Afryki.
Na drutach telefonicznych i energetycznych rzędem siedzą jaskółki. Zbierają się całymi gromadami i wreszcie odlatują do Egiptu.
W październiku szpaki łączą się w duże gromady, przenoszą się z miejsca na miejsce, aż pewnego dnia ruszają na południe. Ale tylko młode - stare zostają u nas na zimę. Opuszczają nas drozdy i przepiórki. Najpóźniej odlatuje skowronek.
Długo nie wiedziano, jakimi szlakami i dokąd odlatują poszczególne gatunki ptaków. Zagadkę rozwiązali dopiero na początku XX wieku znawcy ptaków z Danii, Anglii, Polski i Niemiec. Wprowadzono metodę pierścieniowania. Schwytanym ptakom zakłada się na nóżki obrączki z wyciśniętą datą, numerem i nazwą miejscowości. To pozwoliło ustalić wiek ptaków, trwałość ich związków, drogi, którymi wędrują, i szybkość lotu.
Są cztery szlaki, którymi jesienią odlatują ptaki. Dwa pierwsze wiodą przez Hiszpanię i Gibraltar. Trzeci przez Włochy i Sycylię. Czwarty przez Bałkany, Azję Mniejszą, Palestynę i dalej wzdłuż Nilu.
Imponująca jest długość drogi, którą ptaki przebywają, np. bocian dziennie pokonuje 200 km. Pod względem szybkości lotu rekord należy do szpaka (74 km/h), sokoła (59 km/h) i zięby (52 km/h).
Podróżują także wrony, wróble i trznadle, których pełno u nas w zimie, ale tylko w kraju. Badania wykazały, że nawet słabo latające ptaki czują w pewnych okresach pęd do latania. Dzieje się tak nawet z ptakami zamkniętymi w klatkach, które w pewnym okresie ogarnia dziwny niepokój i wydaje się, że chciałyby z nich uciec.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Łask: Z grzeszności podnosi nas lekarz, którym jest Jezus!

2021-09-24 09:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Ostatni dzień rekolekcji ewangelizacyjnych „Wstań! Idź!” animowanych przez wspólnotę Ruchu Światło – Życie w kolegiacie łaskiej skupiony był wokół sakramentu pokuty i adoracji Najświętszego Sakramentu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję